Ազատամարտիկ. «Այսօր կեղծ ազատամարտիկները շատ են»
Արցախյան ազատամարտի մասնակից ջոկատների հրամանատարները և հասարակական կազմակերպությունների ղեկավարները դիմելու են ՀՀ ԱԺ-ին և կառավարությանը, որպեսզի շրջանառության մեջ դրվի «Արցախյան ազատամարտի մասնակցի, հաշմանդամների, զոհված ազատամարտիկների և նրանց ընտանիքներին արտոնություններ սահմանելու մասին» օրենքի նախագիծը։
-Դեռևս 2002թ. Ազատամարտի վետերանների միությունը դիմել է ՀՀ ԱԺ-ին, որպեսզի «Արցախյան ազատամարտի մասնակցի, հաշմանդամների, զոհված ազատամարտիկների և նրանց ընտանիքներին արտոնություններ սահմանելու մասին» օրենք ընդունվի։ Վիկտոր Դալլաքյանից ստանում եմ պատասխան, թե կաշխատեն, որ շատ կարճ ժամանակում այդպիսի օրենքի նախագիծ ընդունվի։ Բայց այդ օրենքը դեռևս չկա,- «Փաստարկ» ակումբում ասել է «Սասունցի Դավիթ» ջոկատի հիմնադիր հրամանատար, ՀՀ վարչապետի խորհրդական Համլետ Հովսեփյանը։
Նրա խոսքերով՝ ինքը օրենքի նախագիծ է պատրաստել և ուղարկել ԱԺ, բայց այն Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն է ուղարկվել։ Այնտեղից էլ պատասխանել են, թե ներկայումս նպատակահարմար չեն համարում օրենքի նախագիծը շրջանառության մեջ դնել։
-Այսօր բոլոր ՀԿ-ները, որոնք համալրված են ազատամարտիկներով, ստեղծել են կոորդինացիոն խորհուրդ, և պարտադիր պետք է ազատամարտիկների հարցը լուծել։ Մենք միշտ պետք է պատրաստ լինենք պատերազմին, իսկ դրա համար պետք է բարձրացնել ազատամարտիկի ռազմահայրենասիրական ոգին,- ասել է Արմավիրի կայազորի ռազմական ոստիկանության պետ,  «Փառապանծ մարտիկներ» միության նախագահ Գրիշա Սարգսյանը։
Նրա խոսքերով՝ իրենց  համակարգող խորհուրդը հետևողական է լինելու, որպեսզի ՊՆ սոց-վարչությունն ամեն մի պատահածի ազատմարտի մասնակցի կարգավիճակ չտա։
-Այսօր կեղծ ազատամարտիկները շատ են։ Ազատամարտին մասնակցել է 15 հազ. մարդ, հիմի միայն 70 հազ. ազատամարտի վիրավոր կա,- հավելել  է նա։

Участник Карабахской войны: «Сегодня много псевдо воинов-освободителей»
Командиры отрядов, участвовавших в Арцахской освободительной войне, и руководители общественных организаций обратятся в Национальное Собрание и правительство Армении с предложением о принятии законопроекта «Об определении полномочий участников, инвалидов, погибших воинов-освободителей Арцахской освободительной войны и их семей».
«Еще в 2002 г. Союз ветеранов освободительной войны» обратился в НС РА, чтобы был принят закон «Об определении полномочий участников, инвалидов, погибших воинов-освободителей Арцахской освободительной войны и их семей». Получил ответ от Виктора Далакяна, что постараются, чтобы в очень короткое время был принят проект такого закона. Но этого закона еще нет», - сказал в клубе «Пастарк» основатель и командир отряда «Давид Сасунский», советник премьер-министра Армении Гамлет Овсепян.
По его словам, он подготовил проект закона и направил его в НС, но оно перенаправило его в Министерство труда и социальным вопросам. Оттуда ответили, что в настоящий момент не считают введение в обращение проекта закона удобным.
«Сегодня все общественные организации, состоящие из воинов-освободителей, создали координационный совет, и обязательно нужно решить вопрос воинов-освободителей. Мы всегда должны быть готовы к войне, а для этого нужно поднять патриотический дух», - сказал  глава военной полиции Армавирского гарнизона, председатель союза «Прославленные воины» Гриша Саркисян.
По его словам, их координационный совет будет последовательным, чтобы социальное управление Министерства обороны не давало каждому встречному статус участника военных действий.
«Сегодня много псевдо воинов-освободителей. В Арцахской войне участвовало 15 тысяч человек, а сейчас только раненных в войне - 70 тысяч», - добавил он.