Զարուհի Փոստանջյան. «Այո՛, ես արել եմ այնպես, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի ԵԽ պատվիրակները միացել են հայանպաստ առաջարկությանը»
«Դե ֆակտո» ակումբում խոսելով ԵԽԽՎ-ում իր կողմից ներկայացված փաստաթղթերի մասին, որոնց տակ ստորագրել էին թուրք և ադրբեջանցի պատվիրակները՝ Զարուհի Փոստանջյանն ասել է.
-Այո՛, ես թույլ եմ տվել, որ նրանք ստորագրեն իմ առաջարկության տակ: Այո՛, ես թույլ եմ տվել, որ ստորագրեն Արցախի հերոսամարտի մասնակիցներին ազատ արձակելու առաջարկի տակ։ Դա իմ գործընկեր Սասուն Միքայելյանն է, Ժորա Սափեյանն է, Մկրտիչ Սափեյանն է և այլ մարդիկ։ Ես գտնում եմ, որ իմ արարքը ճիշտ է, և եթե պետք լիներ, այսքան աղմուկից հետո նույնը կկրկնվեր։ Այս աղմուկի ամբողջ պատճառը եղել է այն, որ ես տապալել եմ այնտեղ Դավիթ Հարությունյանի գործունեությունը, ով հետապնդում էր մեկ բան՝ այնպես անել, որ մարտի 1-ի դեպքերը կոծկվեին, և մարտի 1-ի էջը փակվեր։ Այս ամենի նպատակն էր շեղել բուն բովանդակային գործընթացներից, որոնք տեղի ունեցան ԵԽԽՎ-ում։ Այո՛, ես արել եմ այնպես, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի ԵԽ պատվիրակները միացել են հայանպաստ առաջարկությանը, և ամենակարևորը, նրանք միացել են Արցախի հերոսամարտի մասնակիցներին ազատ արձակելու առաջարկին։ Ես արել եմ այն, ինչ պարտավոր էի անել, արել եմ այն, ինչի համար ես պատվիրակված էի այնտեղ։
Նա նաև նշել է, որ առաջինն այդ առաջարկություններին ծանոթացել է Դավիթ Հարությունյանը, ով հրաժարվել է  դրանց միանալ, այնուհետև առաջարկությունը ներկայացվել է «իրեն ընդդիմություն հռչակած Դաշնակցություն կուսակցության ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանին», ով ևս հրաժարվել է, և ԵԽ-ում պատվիրակությունների առումով միակ մարդաշատ վայրում՝ առաջին հարկի ճեմասրահում, Զարուհի Փոստանջյանին մոտեցել են պարոն Գորան Լիմբլաթը (քաղաքական հանձնաժողովի նախագահը), պարոն Անդրեաս Գրոսը (սոցիալիստների խմբի նախագահը), մի թուրք պատվիրակ և Գյուլթեքի Հաջիբելին։
Հովսեփ Խուրշուդյանը, ով ևս ներկա էր ասուլիսին, հավելել է.
-Կուսակցությունում այդ 3 առաջարկները քննարկվել էին, և Զարուհի Փոստանջյանի ներկայացրած առաջարկները հենց կուսակցության առաջարկներն էին։

Заруи Постанджян: «Да, я сделала так, что делегаты СЕ Азербайджана и Турции присоединились к проармянским предложениям»
В клубе «Де факто», говоря о представленных им в ПАСЕ документах, под которыми подписались азербайджанские и турецкие делегаты Заруи Постанджян сказала: «Да, я позволил, чтобы они подписались под моим предложением. Да, я позволила, чтобы они подписались под предложением о выпуске на свободу героя Арцахской войны. Это мой коллега Сасун Микаелян, Жора Сапеян, Мкртыч Сапеян и другие люди. Я считаю, что мои действия были правильными,  и, если потребовалось бы, то после такого шума повторилось бы то же самое. Причиной всего этого было то, что я провалила там деятельность Давида Арутюняна, который преследовал одно - сделать так, чтобы  свернуть дело по 1 марту и закрыть страницу по этим событиям.   Целью всего этого было отвлечь от самого содержания происходящих в ПАСЕ процессов. Да, я сделал так, что делегаты Азербайджана и Турции присоединились к проармянскому предложению, и самое главное они присоединились к предложению о выпуске на свободу лиц, участвовавших в героической войне Арцаха. Я сделала то, что была обязана сделать, то, для чего я делегирована туда».
Она также отметила, что первым с этими предложениями ознакомился Давид Арутюнян, который отказался присоединиться к ним, затем предложение было представлено представителю Дашнакцутюн, провозгласившему себя оппозицией, Армену Рустамяну, который также отказался, и в фойе, самом многолюдном месте в ПАСЕ для делегаций, к ней подошли Горан Лимблат (председатель политической комиссии), г-н Андреас Гросс (председатель группы социалистов), один турецкий делегат и Гюльтеки Хаджибейли.
Присутствующий на пресс-конференции Овсеп Хуршудян добавил, что «в партии эти 3 предложения были обсуждены и предложения Заруи Постанджян были предложениями партии».