Ռուսաստանը Թուրքիային առաջարկել է համագործակցել «Հարավային հոսքի» շրջանակներում
«Հարավային հոսք» խողովակաշարի նախագծի իրականցման շրջանակներում Ռուսաստանը Թուրքիային առաջարկել է համագործակցել։ Մասնավորապես, ՌԴ փոխվարչապետ Իգոր Սեչինը նման առաջարկ է արել Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի հետ հանդիպման ժամանակ։ Թե ինչպես է Թուրքիան արձագանքելու այս առաջարկին, դեռևս հայտնի չէ։
Նախատեսվում է, որ «Հարավային հոսք» խողովակաշարը Նովոռոսիյսկից պետք է անցնի Բուլղարիա, այնուհետև Իտալիա և Ավստրիա։ Սպասվում է, որ նախագիծն իրականություն կդառնա 2013թ.։ Ենթադրվում է, որ «Հարավային հոսքը» կթուլացնի Ռուսաստանի կախվածությունը հատկապես Ուկրաինայից և Թուրքիայից, որոնք էլ դեպի Եվրոպա վառելիք արտահանելու տարանցիկ երկիր են համարվում։
ՌԴ փոխվարչապետի և թուրք նախարարի հանդիպման ժամանակ խոսվել է նաև «Nabbuco» խողովակաշարի նախագծի մասին։ Ծրագրվում է, որ այն կդառնա Բաքու-Թբիլիսի-Էրզրում խողովակաշարի շարունակությունը։
«Հարավային հոսքն» ու «Nabbuco»-ն մրցակից ծրագրեր են համարվում։
Երկու երկրների ներկայացուցիչները քննարկել են նաև «Երկնագույն հոսք-2» խողովակաշարի կառուցման հարցը։ Առաջինն արդեն կառուցված է։ Այն ՌԴ-ից անցնում է դեպի Թուրքիա։
«Շահավետության տնտեսական հստակ հաշվարկը, մրցունակությունը ցույց կտան, թե որ ծրագիրն է լավագույնը»,- ասել է ՌԴ փոխվարչապետը։

Россия предложила Турции сотрудничество в рамках «Южного потока»
Россия предложила Турции сотрудничество в рамках проекта трубопровода «Южный поток». В частности, вице-премьер РФ Игорь Сечин сделал такое предложение во время встречи с министром энергетики и природных ресурсов Турции. Реакция Турции на это предложение - пока неизвестна.
Планируется, что трубопровод «Южный поток» должен из Новороссийска пройти в Болгарию, затем в Италию и Австрию. Ожидается, что проект будет реализован в 2013 году. Предполагается, что «Южный поток» ослабит зависимость России особенно от Украины и Турции, которые считаются транзитными странами экспорта газа в Европу.
Во время встречи российского вице-премьера и турецкого министра говорилось также о проекте трубопровода «Набукко» («Nabuсco»). Планируется, что он станет продолжением трубопровода Баку-Тбилиси-Эрзрум.
«Южный поток» и «Набукко» считаются конкурентными программами.
Представители двух стран обсудили также вопрос строительства трубопровода «Голубой поток-2». Первый уже построен, он проходит из России в Турцию.
«Точный экономический расчет прибыли, и конкуренция покажут, какая программа лучше», - сказал вице-премьер РФ.