Հայտնի են դարձել Մայքլ Ջեքսոնի կտակի մանրամասները
Լոս Անջելեսի դատարան է հանձնվել Մայքլ Ջեքսոնի կտակը, որում ասված է, թե երգչի ամբողջ կարողությունը պետք է հասնի նրա ընտանիքին։ 2002թ. հունիսի 7-ին գրված 5-էջանոց փաստաթղթում ասված է, որ Ջեքսոնի նախկին կինը՝ Դեբի Ռոունը, դիտմամբ չի հիշատակվել ժառանգորդների թվում։
Որպես ժառանգությունը տնօրինող՝ նշված է եղել Մայքլի մայրը՝ Քեթրին Ջեքսոնը։ Եվ հենց նա էլ որդու երեք երեխաների խնամակալն է նշանակվել։
Ինչպես տեղեկացնում է BBC -ին,  եթե Ջեկսոնի մայրը այս կամ այն պատճառով չկարողանա իր պարտականությունները կատարել, երեխաների խնամակալությունն անցնելու է  երգչի վաղեմի ընկերուհուն՝ Դայանա Ռոսսին։
Կտակի կազմման ժամանակ Փոփի արքայի կարողությունը կազմել է մոտ 500 մլն դոլար։
Ժառանգությունը գործնականում ամբողջությամբ կազմված է ոչ կանխիկ, ոչ լիկվիդային ակտիվներից՝ առաջին հերթին՝  Sony ATV ընկերության բաժնետիրական տոկոսադրույքներիցներից, ինչպես նաև այլ տոկոսադրույքնրեից։
«Reuters»-ի տվյալներով՝ Ջեքսոնների ընտանիքը ժառանգությունը բաժանելու է մոր, երեխաների և մի քանի բարեգործական կազմակերպությունների միջև։
Ընտանիքը Նևերլանդ ռանչոյում հրաժեշտի արարողություն չի կազմակերպի, ինչպես նաև՝ Ջեքսոնը ռանչոյի տարածքում չի թաղվի։ Սանտա Բարբարայի իշխանությունները «AFP» գործակալությանը հայտնել են, որ ընտանիքը Նևերլանդ ռանչոյում հուղարկավորություն կաղմակերպելու համար իրենց չի դիմել։

Известны подробности завещания Майкла Джексона
В среду завещание скончавшегося почти неделю назад певца было передано в суд Лос-Анджелеса, в котором отмечается, что все состояние певца должно достаться его семье.  В написанном 7 июня 2002 года на пяти страницах документе, отмечается, что бывшая жена Джексона, мать двоих своих старших детей Дебби Роу, специально не упомянута в числе наследников.
В завещании Джексон назначил свою мать Кэтрин Джексон бенефициаром фонда и опекуном троих детей, перечисленных в завещании. Правопреемником Кэтрин Джексон, согласно документам, должна стать известная певица давняя подруга поп-короля Дайана Росс, если мать певца по той или иной причине не сможет выполнить свои обязанности по опекунству детей, передает BBC.
Во время составления завещания состояние поп-короля было оценено в 500 млн.долларов.
На практике его наследство целиком состоит из безналичных, неликвидных активов из акционерных процентных ставок компании Sony ATV, а также из других процентных ставок.
По данным «Reuters» семья Джексонов наследство разделит между матерью, детьми и несколькими благотворительными организациями.
Семья не будет проводить церемонию прощания на ранчо Neverland, а также певец не будет похоронен на территории ранчо. Власти Санта-Барбары сообщили агентству «AFP» , что  семья для организации похорон на ранчо Neverland к ним не обращалась.