Երբ ԲՀԿ–ի դեմ են պայքարում իշխանական որոշ շրջանակները, նիկոլփաշինյանները, «սութի» քաղտեխնոլոգները և «անկախ» մամուլը, հասկանալի է. նրանք դրա համար վարձատրվում են կամ «դհոլի» տեղ օգտագործվում։ Բայց երբ ընդդիմադիր դիրքերից հակածառուկյանական արշավին սերժահաճո կոդերով միանում են նաև «Ժառանգություն» կուսակցության որոշ ներկայացուցիչներ ու «Բարև Երևան» դաշինքի ցուցակում հայտնված մի քանի լպրծուն կերպարներ, սա լրիվ այլ բանի մասին է վկայում։ Քաղաքականից բացի, տվյալ դեպքում հարցեր են առաջանում նաև բարոյական հարթության մեջ։
Բանն այն է, որ նախագահական «ֆեյք» ընտրությունների ժամանակ հանգամանքների բերումով ահագին ձայներ հավաքած և հետընտրական փուլում իշխանությունների հետ նախնական պայմանավորվածությունից մի քանի ժամով դուրս եկած Րաֆֆի Հովհաննիսյանը սեփական նախաձեռնությամբ եկավ այլընտրանքի կարգավիճակ ունեցող ԲՀԿ–ի դուռն ու սիրտը բացեց Գագիկ Ծառուկյանի առաջ։
Ճիշտ է, հետագա իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ Րաֆֆին նախաձեռնել էր ԲՀԿ–ի հետ հանդիպումը սեփական գինը Բաղրամյան 26–ում բարձրացնելու համար, բայց ամեն դեպքում փաստն այն է, որ նա «հեղափոխական» այն օրերին հայտնվել էր կեղծված ընտրություններից հետո Ս. Սարգսյանի փոխարեն քննադատվող Գ. Ծառուկյանի մոտ։
Հետաքրքիր է, սեփական հաղթանակը չընդունող և Լիսկայի հրաժարականը հուժկու ձևով պահանջող Րաֆֆին ինչու՞ էր գնացել իր թիմակիցների կողմից քննադատվող ԲՀԿ գրասենյակ։ Ինչևէ։
Մեր ունեցած հավաստի տեղեկություններով՝ այդ հանդիպման մանրամասները չեն հրապարակվել հենց Րաֆֆու խնդրանքով։
Ուշագրավն այն է, որ ԲՀԿ–«Ժառանգություն» հանդիպման մանրամասների մասին հանրության հետ թափանցիկ ու բաց լինելու խոստում տված Րաֆֆին մինչև հիմա ոչ մի բան չի խոսել, մինչդեռ Սերժի հետ ունեցած հանդիպումից գոնե մեկ–երկու տեղեկություն նա փոխանցել է հանրությանը (չփոխանցած հատվածների մասին տեղեկացանք Սերժ Սարգսյանի ասուլիսից)։
Ըստ ամենայնի՝ Հովհաննիսյանը Ծառուկյանի հետ հանդիպման մասին տեղյակ չի պահել նաև իր կուսակից ընկերներին, այլապես նրանցից ոմանք ուս ուսի տված չէին պայքարի ԲՀԿ–ի և բուրժուադեմոկրատական փոփոխությունների դեմ։
Ժառանգական ակտիվիստները եթե իմանային, թե ինչպիսի բուրժուական, ես կասեի՝ մանրբուրժուական առաջարկներով է հանդես եկել Րաֆֆի Հովհաննիսյանը Գագիկ Ծառուկյանի հետ մի քանի ժամ տևած զրույցի ժամանակ, ապա այսօր գոնե կլռեին ու անհարմար դրության մեջ չէին դնի իրենց «հեղափոխական» առաջնորդին։ Ասելս այն է, ո «անկախ» լրատվամիջոցների սիրելին դարձած ժառանգականները պետք է չանցնեն քաղաքական պարկեշտության և բարոյականության սահմանները։ Ի վերջո, տեխնիկայի զարգացման և ինտերնետի դարաշրջանում ենք ապրում, «Youtube» կա, բան կա...
Պարզապես ծիծաղելի է իշխանության «ողջախոհ» երիտթևի կողմից օգտագործված և «քցված» որոշ ժառանգականների հակաԲՀԿական քննադատություններին հետևելը։
Եվ ովքե՞ր են մեղադրում ԲՀԿ–ին իշխանությունների հետ «խաղեր» տալու մեջ։ Մարդիկ, ովքեր աշխատանքային օրերին մինչև ժամը 6–ը գործում են Աշոտյանի ղեկավարությամբ և քարոզչական աջակցություն ստանում նույն Աշոտյանից, իսկ ազատ օրերին՝ ընդդիմություն խաղում և Աշոտյանի աթոռը պահանջում՝ այդ ամենի դիմաց Երևանի ավագանիում 6 տեղ ստանալով։
Ով, ով, բայց Րաֆֆին ու իր թիմը պետք է լուռ մնան իշխանությունների հետ Ծառուկյանի համագործակցության հարցում, քանզի իրեն այլընտրանք հայտարարծ ԲՀԿ–ն սեփական նախաձեռնությամբ դուրս եկավ իշխող կոալիցիայից և բազմիցս «պասլատ» արեց Բաղրամյան 26–ի առաջարկները՝ միասնական ցուցակով ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու, խորհրդարանական ընտրություններից հետո կոալիցիա կազմելու, Սերժին պաշտպանելու դիմաց նախարարական ու մարզպետական պաշտոններ վերցնելու, «ֆեյք» ընտրություններից հետո Սերժին շնորհավորելու, «ազատամարտի ռահվիրայի» երդման արարողությանը ներկա գտնվելու, նոր պայմաններով կոալիցիա կազմելու մասին։
Իսկ ահա ինքն իրեն ընդդիմադիր և հեղափոխական հռչակած Րաֆֆին, ՕԵԿ–ի վերածվելու վճռականությամբ, հացադուլի էր նստել Ազատության հրապարակում, սակայն մերժում ստացավ իր սիրելի Սերժ Սարգսյանից։
Ինչպես հայտնի է՝ Րաֆֆին ՀՀԿ ղեկավարի հետ հանդիպման ժամանակ առաջարկել էր ԱԺ արտահերթ ընտրություններ անցկացնել և ՀՀԿ–«Ժառանգություն» միասնական ցուցակով գնալ քաղաքական դաշտի վերաձևմանը։ Նա նաև հանրահավաքի ժամանակ «ժողովրդի» անունից պաշտոններ էր խնդրում Սերժից ու նամակներ ուղարկում Բաղրամյան 26։ Բացի այդ՝ «Ժառանգություն» կուսակցության կարկառուն ներկայացուցիչները չէին էլ թաքցնում, որ իրենց նպատակը իշխանության «ողջախոհ» երիտթևին աջակցելն ու այդ թևի հաջողությանը նպաստելն է։ Այլ հարց է, որ «Ժառանգությունը» նույնիսկ ՕԵԿ–ի ճակատագրին չարժանացավ և բավարարվեց «զորավարի» հետ մոմավառությամբ։
«Րաֆֆինացված» ՕԵԿ–ությունը բերեց նրան, որ «Ժառանգության» հավաքներին նույնիսկ «իրավատիրոջ» տնեցիներն ամբողջ կազմով չեն մասնակցում։ Այնպես որ ընդդիմություն ինքնահռչակվելը դեռ չի խոսում ընդդիմություն լինելու մասին։ Եթե հայտարարելով լինի, ապա Արթուր Բաղդասարյանը, Նիկոլ Փաշինյանն ու Արտաշես Գեղամյանը կդառնան «հեղափոխության և արմատականության ռահվիրաներ»։
Հ.Գ.։ Ստորև ձեզ ենք ներկայացնում իշխանությունների հետ համագործակցելու թեմայով Ծառուկյանի և Հովհաննիսյանի հայտարարությունները։

Альтернативная ППА и оппозиционное «Наследие»: сравнительный анализ (видео)
Когда против ППА борются некоторые властные круги, «независимая» пресса, разного рода николпашиняны и псевдополиттехнологи, понятно, что за это они получаю свою мзду или просто используются в качестве «барабанов». Однако, когда к антицарукяновкой кампании в угодных Сержу Саргсяну кодах с оппозиционных позиций подключаются некоторые члены «Наследия» и несколько скользких типов из блока «Здравствуй, Ереван», то это уже говорит о совершенно ином. Кроме политических вопросов здесь возникают и некоторые моральные аспекты.
Дело в том, что по стечению обстоятельств набравший во время «фейковых» президентских выборов довольно большое количество голосов и на несколько часов вышедший после выборов из заранее достигнутых с властями договоренностей Раффи Ованнисян по собственной инициативе пришел на порог обладающей статусом альтернативной силы ППА и открылся перед Гагиком Царукяном.
Правда, последующие развития показали, что Раффи инициировал встречу с ППА для того, чтобы набить себе цену в отношениях с президентским дворцом, однако фактом является то, что в те «революционные» дни он оказался у дверей Царукяна, критикуемого вместо сфальсифицировавшего выборы Саргсяна.
Интересно, почему не признававший собственной победы и яростно требовавший отставки Лиски Раффи оказался в офисе критикуемой членами его команды ППА?
По имеющейся у нас достоверной информации, подробности данной встречи не были опубликованы по просьбе самого Раффи.
Примечательно то, что обещавший быть открытым и прозрачным в отношениях с обществом Раффи до сих пор так и не рассказал о подробностях встречи между ППА и «Наследием», хотя после встречи с Саргсяном он поделился с обществом некоторой информацией (о замолченных подробностях встречи мы узнали из пресс-конференции Сержа Саргсяна).
Судя по всему, о встрече с Царукяном Ованнисян не сообщил и своим партнерам по команде, иначе они не боролись бы так яростно против ППА и буржуазно-демократических перемен.
Если бы активисты из «Наследия» знали, с какими буржуазными (я бы даже сказал - мелкобуржуазными) предложениями выступил Раффи Ованнисян во время встречи с Гагиком Царукяном, то сегодня они хотя бы немного помалкивали и не ставили бы своего «революционного» лидера в неудобное положение. Хочу сказать, что ставшие любимчиками «независимых» СМИ члены «Наследия» не должны переступать черту политической благопристойности и морали. В конце концов, мы живем в эпоху технического прогресса и повсеместного интернета. Есть «Youtube» и другие возможности.
Попросту смешно смотреть за критикой в адрес ППА, которую озвучивают использованные и кинутые «здравомыслящим» крылом власти члены партии «праводержца».
И кто бы обвинял ППА в заигрывании с властями. Люди, которые в будние дни до 6 часов работают под руководством Ашотяна и получают от него пропагандистскую поддержку, а в свободное время играют в оппозицию и требуют кресло того же Ашотяна, получая взамен 6 мест в Совете старейшин Еревана.
Кто-кто, а Раффи со своей командой хотя бы должен был помалкивать по части сотрудничества Царукяна с властями, поскольку объявившая себя альтернативой власти ППА добровольно вышла из правящей коалиции, неоднократно послав куда подальше предложения президентского дворца по совместному участию в парламентских выборах, формированию коалиции после выборов НС, получению министерских и губернаторских постов взамен поддержки на президентских выборах, поздравлению Сержа после «фейковых» выборов, участию в церемонии инаугурации «пионера освободительной борьбы» и вхождению в коалицию на новых условиях.
Считающий же себя оппозиционером и революционером Раффи с решительностью стать «Оринац еркир» сел на голодовку на площади Свободы, получив от любимого им Сержа Саргсяна унизительный отказ.
Как известно, во время встречи с руководителем РПА Раффи предложил провести внеочередные парламентские выборы и совместным с РПА списком пойти на перекраивание политического поля. Во время митингов он также требовал от Сержа посты, естественно, от имени «народа», и обменивался письмами с президентским дворцом. Кроме того, яркие представители «Наследия» даже не скрывали, что их целью является сотрудничество со «здравомыслящим» крылом власти и способствование их успеху. Другой вопрос, что «Наследие» не удостоилось даже участи «Оринац еркир», удовлетворившись зажжением свечей с «полководцем».
Раффинированное артурбагдасарянство привело к тому, что на митинги «Наслендия» не пришли даже некоторые члены семьи «праводержца». Так что, самопровозглашение оппозицией еще не свидетельствует об оппозиционности. Если бы всё ограничивалось заявлениями, то Артур Багдасарян, Никол Пашинян и Арташес Гегамян сейчас были бы «пионерами революционной борьбы».
P.S. Ниже можете ознакомиться с заявлениями Царукяна и Ованнисяна по части сотрудничества с властями.