«Ժառանգության» «կրուտիտները»
Ինչպես հայտնի է, ՀԱԿ–ն ու «Ժառանգությունը» Երևանի ավագանու ընտրությունների առնչությամբ դիմել են դատարան։ Նկատենք, սակայն, որ էական տարբերություն կա ՀԱԿ–ի ու «Ժառանգության» ներկայացրած հայցերի միջև։
Նշյալ ուժերի հայցերին ծանոթանալիս պարզ է դառնում, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի «Բարև Երևան» դաշինքն ընտրություն կոչված միջոցառման արդյունքները բողոքարկելու իմիտացիա է ապահովում, այլ ոչ թե հանդես է գալիս ընտրությունների արդյունքները չեղյալ հայտարարելու և նոր ընտրություններ անցկացնելու հայցով։ Այսինքն՝ Րաֆֆին փորձում է իրավական նրբություններից անտեղյակների մոտ ընդդիմադիր դիրքորոշում ցուցաբերել, բայց միևնույն ժամանակ իշխանությունների համար անվնաս գործողություններ իրականացնել։
Բանն այն է, որ «Բարև Երևան» դաշինքը Վարչական դատարանին է դիմել միայն ԿԸՀ կայացրած որոշումը անվավեր ճանաչելու պահանջով, իսկ ընտրությունների արդյունքների մասին որևէ պահանջ ներկայացված չէ: Մինչդեռ ՀԱԿ–ի դիմումը որպես հետևանք ենթադրում է մայիսի 5–ին կայացած ընտրությունների չեղյալ հայտարարում և նոր ընտրությունների նշանակում։ Սրանք էական տարբերություններ են։
«Բարև Երևանի» ու ՀԱԿ–ի ներկայացրած հայցերի բովանդակային տարբերությունն է պատճառը, որ առաջինի հայցով դատը լսվելու է 1 դատավորի կողմից, իսկ ահա երկրորդի հայցը քննարկվելու է 5 դատավորներից կազմված խմբի կողմից, քանզի օրենսդրությունն է այդպես նախատեսել։
Այսպես, համաձայն ՀՀ Վարչական դատավարության օրենսգրքի հոդված 145–ի՝ ընտրական գործերը միանձնյա քննում և լուծում է վարչական դատարանի դատավորը, բացառությամբ`1) տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների արդյունքների, թեկնածուների ու կուսակցությունների ընտրական ցուցակները, ցուցակներում ընդգրկված թեկնածուներին գրանցելու, չգրանցելու, գրանցումն ուժը կորցրած կամ անվավեր ճանաչելու վերաբերյալ վարչական ակտերի իրավաչափությունը վիճարկելու մասին գործերի, որոնք ըստ էության քննում և լուծում է վարչական դատարանը` կոլեգիալ` 5 դատավորի կազմով։
ՀԱԿ–ը հենց ընտրությունների արդյունքների առնչությամբ է դիմել, և դա է պատճառը, որ հայցը լսվելու է հինգ դատավորի մասնակցությամբ (ինչպես օրենքն է պահանջում), իսկ ահա «Բարև Երևանի» հայցը արդյունքների հետ չի կապված, և բնական է, որ Վարչական դատարանը մեկ դատավորով է նիստ անցկացնելու։ Սրանք իրավական հարցեր են, որոնք բացահայտում են քաղաքական ուժերի իրական մտադրություններն ու շարժառիթները։
Ավելորդ չէ նշել, որ Րաֆֆու թիմի հայցի վերջնարդյունք կարող է լինել առավելագույնը ԿԸՀ որոշման տեխնիկական անճշտության վերացումը (եթե դրանք ապացուցվեն), ինչը չի հանգեցնելու ընտրության արդյունքների վերանայմանը։ Բայց եթե բավարարվի ՀԱԿ–ի հայցը, ապա չեղյալ կհայտարարվեն Երևանի ավագանու ընտրության արդյունքները, և կնշանակվեն նոր ընտրություններ։
Մի կողմ թողնենք այն հարցը, որ դատարանները մեզանում գործադիր իշխանության կցորդներ են և հազիվ թե որոշեն չեղյալ հայտարարել ընտրության արդյունքները։ Տվյալ դեպքում էականն այն է, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ու իր «թունդ հեղափոխական» ընկերները նույնիսկ ֆորմալ առումով ընտրությունների արդյունքների վերանայման հայց չեն ներկայացրել, բայց իշխանական լրատվամիջոցներում ու փոքրիկ դահլիճներում ընդդիմադիր շեշտադրումներով բոցաշունչ ելույթներ են ունենում։
Եվ այսպես, «Ժառանգության» անդամների այն պնդումները, թե իրենք քննադատում են Երևանի ավագանու ընտրությունների ժամանակ արձանագրված խախտումները, ընդամենը PR նպատակ են հետապնդում։
Մի խոսքով՝ «Ժառանգությունը» շարունակում է «կրուտիտներ» անելու քաղաքականությունը և իշխանության «ողջախոհ» երիտթևի ձեռքում գործիք լինելու դերը։
Բայց բնության մեջ բոլոր փուչիկներն ի վերջո պայթում են։ Րաֆֆին էլ է պայթել, ավելին՝ քաղաքական դիակ է դարձել, պարզապես Բաղրամյան 26–ը դեռ չի շտապում թաղել իր հաճախորդին, քանզի գնալով դժվարանում է նոր հաճախորդների աճեցումը. Նիկոլ Փաշինյանի «քաղաքացիական պայմանագրին» միայն Արմեն Աշոտյանը դրական արձագանք տվեց, Արամ Զավենի Սարգսյանը վաղուց բացահայտված է և ընդդիմություն է խաղում ՀՀԿ–ական Ռուբեն Հայրապետյանի զգոն հայացքի ներքո՝ հանգստյան օրերին իր տանն ընդունելով իշխանության կարկառուն ներկայացուցիչներին, Պետրոս Մակեյանի ու նրա նմանների ասածները գնացող քարավանի հետևից հաչող շան ազդեցությունից այն կողմ չեն անցնում, դե իսկ Դավիթ Շահնազարյանը ձևականությունների հետևից չի ընկնում և բաց տեքստով է պաշտպանում Սերժ Սարգսյանին։ Այս պայմաններում Բաղրամյան 26–ին այլ բան չի մնում, քան օգտագործել «իրավատիրոջը»։

«Наследие»: в попытках выкрутиться
Как известно, в связи с прошедшими 5-го мая выборами Совета старейшин Еревана партии АНК и «Наследие» обратились в суд. Однако стоит заметить, что представленные АНК и «Наследием» иски серьезно отличаются друг от друга.
Знакомясь с исками этих двух сил, понимаешь, что блок Раффи Ованнисяна «Здравствуй, Ереван» занят имитацией оспаривания результатов мероприятия под названием выборы, и вовсе не желает, чтобы эти результаты признали недействительными и были назначены новые выборы. То есть, он хочет показаться в глазах не столь сведущих в юридических тонкостях людей оппозиционером и одновременно осуществить безобидные для властей действия.
Дело в том, что блок «Здравствуй, Еревван» обратился в Административный суд лишь с требованием признать недействительным решение ЦИК, а о признании недействительными результатов самих выборов речи не идет. Обращение же АНК предполагает отмену результатов выборов и проведение новых. В этом и кроется существенная разница.
Именно содержательная сторона исков блока «Здравствуй, Ереван» и партии АНК является причиной того, что иск первой из сил будет рассматриваться 1 судьей, а иск второй – коллегией из 5 судей. Таково требование закона.
Итак, согласно 145 статье Кодекса административного судопроизводства РА, дела о выборах рассматриваются и разрешаются судьей Административного суда единолично, за исключением: дел об оспаривании правомерности административного акта о результатах выборов в органы местного самоуправления, регистрации, нерегистрации, признании утратившей силу или недействительной регистрации кандидатов и избирательных списков партий, кандидатов, включенных в списки, которые рассматриваются и разрешаются по существу Административным судом коллегиально в составе 5 судей.
АНК обратился в суд именно в связи с признанием недействительными результатов выборов. В этом и кроется причина того, что иск АНК будет рассмотрен 5 судьями (как того требует закон). Что касается иска блока «Здравствуй, Ереван», то он не касается результатов голосования, и естественно, что в Административном суде этот вопрос будет рассматривать 1 судья. Всё это является правовой стороной дела, однако раскрывает реальные намерения и мотивы политических сил.
Нелишне отметить, что максимальным итогом иска команды Раффи может быть устранение технических неточностей в решении ЦИК (если они будут доказаны), что не повлечет за собой пересмотр результатов выборов. Если же будет удовлетворен иск АНК, то результаты выборов Совета старейшин Еревана должны быть пересмотрены, после чего будут назначены новые выборы.
Оставим в стороне вопрос о том, что в нашей стране суды являются придатками исполнительной власти и вряд ли отменят итоги голосования. В данном случае существенным является то, что Раффи Ованнисян и его «яро оппозиционные» друзья в формальном плане не представляли иска о пересмотре итогов выборов, однако с пламенной риторикой разглагольствуют со страниц властных СМИ и в небольших аудиториях о своей оппозиционности.
Итак, те заверения членов «Наследия», что они осуждают зафиксированные на выборах Совета старейшин Еревана нарушения, являются всего лишь пиаром.
Словом, партия «Наследие» продолжает предпринимать попытки выкрутиться из того, положения, в которое сама себя заводит, а также продолжает оставаться инструментом в руках «здравомыслящего» крыла власти.
Однако, как известно, мыльные пузыри, рано или поздно, лопаются. То же самое произошло и с Раффи – он превратился в политический труп, но президентский дворец не спешит с его заупокойной, поскольку со временем поиск новых клиентов становится всё затруднительнее. И это понятно, поскольку на «гражданский договор» Никола Пашиняна положительно откликнулся лишь Армен Ашотян, играющий под пристальным вниманием члена РПА Рубена Айрапетяна в оппозицию Армен Завенович Саркисян давно разоблачен и принимает по выходным ярких представителей властной верхушки, на лающего вслед за караваном Петроса Макеяна и ему подобных никто не обращает внимания, а Давид Шахназарян не гоняется за формальностями и открытым текстом поддерживает Сержа Саргсяна. В этих условиях президентскому дворцу не остается ничего другого, кроме как использовать «праводержца».