Տիգրան Սարգսյանը, Ջերմուկի մոծակներն ու մտածողության հեղափոխությունը
Ի տարբերություն 2008թ. ներկայացրած կառավարության ծրագրի, այս անգամ Տիգրան Սարգսյանն ԱԺ–ին է ներկայացրել բաժակաճառերի համեստ մի ժողովածու՝ զերծ «նյուվասյուկիստական» խոստումներից։ Պատճառն այն չէ, որ վարչապետը որոշել է հրաժարվել սուտասանությունից ու ազնիվ լինել հասարակության հետ։ Պատճառն այն է, որ հասարակությունն արդեն շատ լավ ճանաչում է «բարեշրջիչ» վարչապետին, իսկ վերջինս էլ՝ հասարակությանը։ Կողմերը գիտեն, որ իրար չեն ընդունում և չեն վստահում, բայց առայժմ հանդուրժում են միմյանց։ Ավելի ճիշտ՝ հասարակությունը հանդուրժում է Տիգրանին, ու դա է պատճառը, որ նա դեռ իր տեղում է, իսկ ահա Տիգրանը չի հանդուրժում հասարակությանը, և ամեն ինչ անում է, որ դրա հեղափոխական հատվածն այստեղ չմնա, այլ համալրի «Հայկական աշխարհը»։
Մի խոսքով` վարչապետը ծրագիր է ներկայացրել, քանզի այդպես է պահանջում օրենսդրությունը։ Պատգամավորներն էլ քննարկում են այդ ծրագիրը, քանզի օրենսդրությունը կրկին անողոք է։
Հետևելով ԱԺ–ում հնչած ելույթներին, ռեպլիկներին ու հարցերին՝ պարզ է դառնում, որ որևէ մեկը պատրանքներ չունի։
Վարչապետը շարունակում է հեքիաթներ պատմել, բայց ոչ այնպիսին, ինչպիսին տարիներ առաջ էր մատուցում։ Չկա նախկին էնտուզիազմը։ Սպառվել է անգամ բլեֆ անելու նրա չափաբաժինը։
Սակայն Տիգրան Սարգսյանն ինքն իրեն դավաճանած կլիներ, եթե «նյուվասյուկիզմին» մոտ մի բան չհայտարարեր։ Խոսքս Ջերմուկը միջազգային առողջարանային կենտրոն սարքելու և այնտեղի մոծակների դեմ պայքարի շրջանակներում բյուջեից միլիոնավոր դրամներ դուրս գրելու մասին չէ։ Այդ փուլն անցել ենք։
Վարչապետն առաջարկում է մտածողության հեղափոխություն իրականացնել։ Թե գործնականում ինչ է իրենից ներկայացնում այդ հեղափոխությունը, կարելի է պատկերացում կազմել կառավարության կազմում տեղի ունեցած փոփոխություններից։
Այն մասնավոր կազմակերպության ղեկավարը, ում հետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորած կառավարությունը կասկածելի ֆինանսական հարաբերություններ է ունեցել վերջին տարիներին, նշանակվել է էկոնոմիկայի նախարար։ Իսկ այն մարդը, ում ձեռքում վերջին տարիներին գտնվում էր պետբյուջեի ստվերային կառավարումը, նշանակվել է ֆինանսների նախարար։ Սա, իրոք, մտածողության հեղափոխություն է, քանզի այն, ինչ նախկինում քողածածկվում էր, այժմ «ափաշքարա» է արվելու։ Ասել է թե՝ վարչապետության նախորդ շրջանի համեմատ կատարվել է մեկ քայլ առաջ։
Ոչ մի բարեփոխման չհանգեցնող ծրագրեր «քսերոքս» անող ՍՊԸ տնօրեն Վահրամ Ավանեսյանը դարձել է այդ «քսերոքսի» պատվիրատու էկոնոմիկայի նախարար, իսկ զանազան դատարկ բաների վրա փող դուրս գրող և վարչապետի ստվերային գանձապահ աշխատող Դավիթ Սարգսյանը՝ ֆինանսների նախարար։ Տիգրան Սարգսյանին մնում է միայն կանոնակարգել «ատկատներն» ու կարգավորել «տենդերները», և վերջ։ Մտածողության հեղափոխությունը կարելի է արդեն իրականացված համարել։

Тигран Саркисян, джермукские комары и революция в мышлении
В отличие от представленной в 2008 году программы правительства, на этот раз Тигран Саркисян представил в НС скромное собрание тостов, лишенное «ньювасюкистских» обещаний. Причина не в том, что премьер решил отказаться от вранья и стать честным перед обществом. Причина в том, что общество уже знакомо с премьером-«реформатором», а последний знает, как к нему относится само общество. Стороны знают, что не приемлют друг друга, но всё еще выносят это обстоятельство. Вернее, общество всё еще терпит Тиграна, поэтому он продолжает оставаться на своем посту, а сам Тигран не выносит наше общество и делает всё, чтобы революционно настроенная часть этого общества покидала страну и пополняла «Армянский мир».
Словом, премьер-министр представил программу правительства, поскольку того требует закон. Депутаты же обсуждают эту программу, поскольку закон вновь неумолим.
Следя за выступлениями в парламенте, озвучиваемыми там репликами и вопросами, становится ясно, что по поводу программы правительства никто не питает иллюзий.
Премьер продолжает рассказывать сказки, но не такие, как годами ранее. Нет прежнего энтузиазма – исчерпан даже лимит блефования.
Однако Тигран Саркисян не был бы самим собой, если бы не сделал хоть одного «ньювасюкистского» заявления. Речь идет не о превращении Джермука в международный курортный центр и выписывании из бюджета страны миллионов драмов на борьбу с местными комарами. Это уже пройденный этап.
Премьер предлагает осуществить революцию в мышлении. Что же из себя представляет эта революция, можно догадаться по кадровым перестановкам в составе «нового» правительства.
Руководитель той частной организации, с которой правительство Тиграна Саркисян последние 5 лет вступало в сомнительные финансовые отношения, был назначен министром экономики. А тот человек, в руках которого последние годы находилось теневое управление бюджетом, назначен министром финансов. Это и в самом деле революция в мышлении, поскольку то, что раньше скрывалось, сейчас будет осуществляться в открытую. То есть, по сравнению с прошлым периодом премьерства, сделан шаг вперед.
Директор ООО, «ксерокопирующего» программы, ни одна из которых не привела к какому-либо положительному сдвигу, Ваграм Аванесян стал ответственным за этот «ксерокс» - министром экономики, а выписывающий суммы на различные пустые проекты и работающий теневым казначеем премьера Давид Саркисян – министром финансов. Тиграну Саркисяну остается только отрегулировать механизм «откатов» и упорядочить тендеры, после чего революцию в мышлении можно будет считать осуществленной.