Սահմանադրական և հեղափոխական ճանապարհների մասին
Սկսած 1995թ.-ից՝ Հայաստանի քաղաքական դաշտի (հատկապես՝ ընդդիմադիր հատվածի) ներկայացուցիչների համար հիմնական գլուխկոտրուկներից է եղել հետընտրական գործընթացի կառավարման հարցը։ Ե՛վ իշխանությունը, և՛ ընդդիմությունը սեփական պատկերացումներն ունեն հետընտրական զարգացումների վերաբերյալ և ըստ այդմ էլ իրականացնում են քայլեր, որոնք բովանդակային առումով նույնանման են՝ անկախ իշխանությունը կամ ընդդիմությունը ներկայացնող դեմքերից։
Դեպքերը մշտապես զարգանում են գրեթե նույն սցենարով։ Բոլոր տիպի իշխանություններն էլ գնում են փորձված ճանապարհով. ընտրակեղծիքներ, թվանկարչություն, եթե անհրաժեշտ է՝ հետընտրական փուլում ուժի կիրառում, և վերջ։ Իսկ ընդդիմությունը կա՛մ համակերպվում է (1995թ., 1998թ., 1999թ., 2007թ.) կամ գնում հետընտրական սրացումների (1996թ., 2003թ., 2008թ.)։  Եվ էլի՝ վերջ։ Պարզապես յուրաքանչյուր կողմի համար այդ «վերջը» տարբեր դրսևորում է ունենում։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ նախընտրական փուլում հնարավոր է լինում էլեկտրականացնել զանգվածներին և ապահովել առավելագույն էմոցիոնալ ֆոն, ընդդիմադիր ուժերը կարողանում են հավասարակշռել իշխանության վարչական ռեսուրսը։ Այլ է պատկերը բուն ընտրության օրը և դրանից հետո։ Այդ փուլերում իշխանությունը համախմբում է վարչական, ֆինանսական, քրեական և ուժային ռեսուրսները, և ընդդիմությունը հայտնվում է անհավասար պայմաններում։ Այդ պահից սկսած՝ ընդդիմության համար առաջ է գալիս քաղաքական պայքարը շարունակելու մեթոդաբանական երկընտրանքը լուծելու հարցը. գնալ հեղափոխակա՞ն, թե՞ սահմանադրական ճանապարհով։ Նման խնդրի առջև կանգնել են բոլոր ընդդիմադիր ուժերը։ Յուրաքանչյուրն իր ձևով է շարունակել հետընտրական պայքարը, բայց արդյունքները նույնն են եղել։ Հետևաբար, «շան գլուխը» թաղված է ոչ թե ընդդիմության պայքարի մեթոդաբանության ընտրության, այլ՝ պայքարի բովանդակության մեջ։ Այսինքն, կարևորն այն հարցը չէ, թե իշխանության համար մղվող պայքարում ո՞ր ճանապարհն ընտրես, մանավանդ որ խիստ պայմանական է հեղափոխական և սահմանադրական ճանապարհների տարաբաժանումը։
Այժմ գանք մեր օրերին։ Եթե պայքարը միայն իշխանական լծակներին տիրանալն է, ապա այդ պայքարում հաստատ կշահի գործող իշխանությունը՝ տարատեսակ լծակներ կիրառելով։ Իսկ եթե առաջ քաշվի պետական կառավարման համակարգի փիլիսոփայությունը փոխելու խնդիր, ապա հեղափոխական կամ սահմանադրական ճանապարհով գնալու հարցը կդառնա չորրորդական։ Այնինչ, այսօր այն դարձել է տիեզերական նշանակության։ Մեզ, երևի, «քաղկեդոնյան» նոր ժողով է սպասվում՝ «Սահմանադրակա՞ն, թե՞ հեղափոխական ճանապարհներն են հոգեպես ավելի ազնիվ» խորագրով։
Հարց. 1988թ. ժողովուրդը հեղափոխակա՞ն, թե՞ սահմանադրական ճանապարհով էր պայքար մղում։ Ըստ իս՝ հեղափոխական, քանի որ համակարգային փոփոխությունների պահանջ էր առաջ քաշում։ Մեկ ուրիշը կարող է պնդել, թե դա սահմանադրական ճանապարհ էր։ Բան չունեմ ասելու։ Ընկալման խնդիր է։ Բայց այդ «ճանապարհի» հարցն այն ժամանակ չէր էլ քննարկվում։ Մարդիկ համակարգային խնդիրներ լուծելու համար էին բռունցք բարձրացնում։ Որևէ մեկի մտքով անգամ չէր անցնում իշխանափոխության պարզունակ խնդիր քննարկել։ Հետագա իշխանափոխությունը եղավ բնականորեն։ 1991թ. նախագահական ընտրություններում հաղթեց Շարժման լիդերներից մեկը և ստանձնեց պետության գլխի գործառույթը, և վերջ։
Չինական հին ասացվածքն ասում է. «Կարևորն այն չէ, թե կատուն ինչ գույն ունի, կարևորը, որ այդ կատուն կարողանա մուկ բռնել»։ Ասել է, թե մեր երկրի համար անհրաժեշտ են համակարգային բարեփոխումներ, և այն ուժը, որը հստակ կներկայացնի, թե ինչն ինչով է փոխելու (ոչ թե՝ ում ումով), այդ ուժն էլ կդառնա հեգեմոնը, իսկ պայքարի մեթոդաբանությունը կորդեգրվի ինքնաբերաբար։
Տարածված տեսակետ կա, թե անհնար է այս իշխանությունների օրոք գաղափարական պայքար մղել։ Այդ դեպքում հարց է առաջանում, թե ուրիշ էլ ի՞նչ տիպի պայքար է պետք վարել։ Գաղափարական պայքարի այլընտրանքը բարիկադներն են։ Ի դեպ, բարիկադային պայքարը ևս չի ժխտում դրա գաղափարականության անհրաժեշտությունը։ Ոմանք պնդում են, թե սկզբում պետք է փոխել իշխանությունը ու հետո նոր մտածել գաղափարների մասին։ Դա, մեղմ ասած, սխալ է։ Պետք է իմանալ, թե ինչն ինչով ես փոխում։ Այլապես, կարելի է կրակից ելնել ու ջուրն ընկնել։
90-ականների կեսերին էլ ասում էին՝ միայն թե Լևոնը գնա, ով ուզում է՝ գա։ Հիմա այդ նույն մարդիկ ասում են՝ միայն Սերժը գնա, ով ուզում է՝ թող գա։ Կամ էլ հենց Լևոնին են ուզում, որ գա։ Երբ նրանց ասում ես, թե Տեր-Պետրոսյանի այս կամ այն մոտեցումները հաճախ բովանդակային առումով չեն տարբերվում կամ, ավելի ճիշտ, Սերժ Սարգսյանի քայլերը մոտ են Տեր-Պետրոսյանի ասածներին, անմիջապես խոսակցության թեման փոխում են ու ասում. «Բայց համաձայնվիր, որ Լևոնը մտավորական է և ավելի լավ է խոսում, քան Սերժը։ Եվ հետո՝ էս ղարաբաղցիները...»։ Եվ այդպես շարունակ։ Այսինքն ստացվում է, որ մենք դերասան ենք ընտրում, այլ ոչ թե պետության ղեկավար, ու մարդու ծննդավայրի հարցն էլ դարձնում ենք ամենագլխավորը։ Ես չեմ պնդում, թե բոլոր լևոնականներն են այդպես մտածում, բայց ընդհանուր ֆոնը մոտավորապես այդպիսին է։
Անշուշտ, անհատական տվյալներով Լևոն Տեր-Պետրոսյանը շատ առումներով գերազանցում է Սերժ Սարգսյանին։ Բայց, օրինակ ինձ համար, Սերժ Սարգսյանի վարած արտաքին, ներքին և տնտեսական քաղաքականությո՛ւնը ընդունելի չէ, և ա՛յդ պատճառով եմ ես քննադատում այս իշխանությանը, ոչ թե՝ նախագահի արտաքին տվյալների։ Իսկ այն, որ այս իշխանությունը պետք է փոխվի, վիճելի հարց չէ։ Բայց փոփոխությունը պետք է ոչ թե անձնավորված բնույթ կրի՝ «Այսի՛նչ, հեռացի՛ր։ Այնի՛նչ, նախագա՛հ» թեմայով, այլ ենթադրի պետության զարգացման հայեցակարգային փոփոխություններ։ Եթե մի պահ պատկերացնենք, թե Սերժ Սարգսյանը հրաժարվում է իր ներկայիս կուրսից ու սկսում բարեփոխումներ իրականացնել (ինչին դժվար է հավատալ, քանի որ իրականացվող քայլերը հակառակի մասին են վկայում), ապա ինչո՞ւ պետք է նրան քննադատենք։ Այդ դեպքում քննադատությունը կդառնա ինքնանպատակ։ Այժմյան իմ քննադատությունը շատ կոնկրետ հարցերի վերաբերյալ է։ Երբ, օրինակ, Երևանում «Աբդուլա Գյուլի օրեր» էին հայտարարված, ես և ինձ պես մտածողները՝ լինելով հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման կողմնակիցներ, բացասական էինք գնահատում քիրվայական այդ մթնոլորտը, քանի որ դրանով հայ-թուրքական հարաբերությունները հաստատ չէին կարգավորվի, իսկ Թուրքիան էլ, զգալով մեր դիվանագիտական անգրագիտությունը և իշխանությունների ցանկությունը՝ ներքին լեգիտիմության խնդիրներն արտաքինով կոմպենսացնելու, շտապելու էր Արցախի հարցում ակտիվանալ։ Եվ այդպես էլ եղավ։ Սա կանխատեսելի էր, ու դա էր պատճառը, որ Սերժ Սարգսյանի «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը քննադատվեց մեր կողմից։ Ի դեպ, Տեր-Պետրոսյանն այն օրերին մի ասուլիս հրավիրեց ու ողջունեց նախագահ Սարգսյանի «ֆուտբոլը», իսկ այս տարվա մայիսի 1-ի հանրահավաքում դրական տարրեր տեսավ՝ Արցախի հարցը հայ-թուրքական փաթեթում ներառելու մեջ։ Սա փաստ է, որը հնարավոր չէ հերքել։ Հետևաբար՝ հարց. միթե՞ այն ժամանակ պարզ չէր, որ Սարգսյանի «արևելյան վոյաժները» լավ բանի չէին հանգեցնելու։ Եթե պարզ չէր, ուրեմն քաղաքական կանխատեսումն ու հաշվարկը լավ չէին իրականացվել, ու երաշխիք չկա, որ նույն բանը չէր արվելու։ Իսկ եթե կանխատեսվել էին, բայց «օրհնվում էր էն սհաթը, երբ Գյուլի ոտը մտավ մեր հողը», դա արդեն այլ խոսակցության թեմա է։ Եվ այսպիսի շատ հարցեր կան։ Մինչև այդ հարցերի պատասխանները իշխանության ընդդիմախոսները չունենան, երբեք չեն գա իշխանության, և պետք չէ մարդկանց իզուր հիասթափեցնել։
Փիլիսոփա Բերշտեյնը նշում էր, որ նպատակը ոչինչ է, իսկ շարժումն՝ ամեն ինչ։ Իմ տպավորությամբ՝ Հայ ազգային կոնգրեսն առաջնորդվում է այդ կարգախոսով։ Ասել է, թե բուն շարժումն ավելի է կարևորվում, քան նպատակը, որը, մեծ հաշվով, սահմանափակվում է իշխանության գալու ակտով։ Նման դեպքերում շարժումը դիտարկվում է որպես բարձրագույն սուբստանց, իսկ դրա լիդերը՝ կուռք։ Եվ այդպես էլ կա։ Մի պահ եկեք ենթադրենք, թե, ինչ-ինչ պատճառներով, Տեր-Պետրոսյանը հայտարարում է քաղաքականությունից դուրս գալու մասին։ Համոզված եմ, որ Հայ ազգային կոնգրեսն այդ պահից սկսած գոյություն չի ունենա։ Եվ քանի որ Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել է, թե պայքարելու է մինչև վերջ, ուստի ՀԱԿ–ին, այդ մասով, ոչինչ չի սպառնում։
Բնական է, որ նպատակի նկատմամբ շարժման գերակայությունը պետք է լինի պայքարի «անշառ» ճանապարհի ընտրությունը։ Ինչն էլ և արվում է։ Պատահական չէ, որ ամենամեծ թշնամիներ են համարվում նրանք, ովքեր, ըստ Տեր-Պետրոսյանի, շարժմանը դրդում են անխոհեմ քայլերի։
Ամենևին այն կարծիքին չեմ, թե ՀԱԿ-ը պետք է գնա հեղափոխության։ Մանավանդ, որ դեռևս ձևակերպված չէ հեղափոխություն հասկացության տերպետրոսյանական ընկալումը և պայքարի նպատակը։ Ռազմավարությունն ու մարտավարությունը չի կարելի շփոթել և խառնել դրանց տեղերը։
Եթե որևէ շարժում նպատակ է դնում միայն իշխանության ներկայացուցիչներին փոխել, ապա և՛ սահմանադրական, և՛ հեղափոխական ճանապարհները տանելու են նույն տեղը, որտեղ «պատ» է։ Այդ «պատը» շրջանցելու կամ փլուզելու համար՝ անհրաժեշտ է հանրային լայն կոնսոլիդացիա։ Իսկ այդ կոնսոլիդացիան պետք է լինի ոչ թե անձի (դա կռապաշտություն է), այլ գաղափարի ու նպատակի շուրջ։
Եթե նպատակը ոչինչ է, ապա պայքարի միակ արժեքը դառնում է լիդերի անձը, իսկ իշխանափոխության հասնելու հույսը՝ դիմացինի սխալվելը, «Որքան վատ՝ այնքան լավ» կամ «Մի օր ստիպված հրաժարական կտան» սկզբունքով առաջնորդվելը, «Նստենք թախտին, սպասենք բախտին» կարգախոսով ապրելը, կամ էլ շարժման մասնակիցների՝ «Ինքը մի բան գիտի» ինքնահանգստացմամբ զբաղվելը։
Եթե նպատակը ոչինչ է, ապա պայքարն ստանում է զուտ տեխնոլոգիական տեսք։ Իսկ այդ դեպքում՝ մի օր կարող են խոհեմ համարվել «երգի ու պարի» հեղափոխությունը, շուրջօրյա հանրահավաքները և այլ համանման երևույթները, իսկ մեկ այլ օր. «...Շատերը փորձեցին մեզ շեղել պայ­քարի սահմանադրական ուղուց, շատերը մեզ մեղադրեցին անվճռականության մեջ, շատերը դրդեցին դիմել անխոհեմ քայլերի՝ շուրջօրյա հանրահավաքների, անժամկետ նստացույցերի, պիկետների և այլն»։ Ասել է, թե այն, ինչ ընդունելի էր երեկ, այսօր կարող է անխոհեմ լինել. «Սե լա վի»։ Այնպես որ, անիմաստ եմ համարում այն վեճը, թե ո՞ր ճանապարհով պետք է այժմ պայքարը շարունակի ՀԱԿ-ը։ Կրկնեմ՝ եթե կարևորը շարժումն է ու դրա լիդերը, ապա՝ ի՞նչ տարբերություն։
Շարժումը պետք է գաղափարական, այլ ոչ թե՝ անհատապաշտական վեկտոր ունենա, որպեսզի պայքարի մեջ արձակուրդներ և «գովազդային դադարներ» չլինեն։ Որևէ մեկը հիշո՞ւմ է, որ 88-ի Շարժումը գլխավորող «Ղարաբաղ» կոմիտեն քաղաքական պայքարի դադար հայտարարեր...

О конституционных и революционных путях
Начиная с 1995 года для представителей политического поля Армении (особенно оппозиционной части) основной головной болью был вопрос управления поствыборным процессом. И власти, и оппозиция имеют собственные представления   о поствыборных развитиях и в соответствии с этим осуществляют шаги, которые в плане содержания аналогичны, независимо от лиц, представляющих власть или оппозицию.
События постоянно развиваются почти по одному и тому же сценарию. Власти всех типов идут по испытанному пути - избирательные фальсификации, рисование цифр, если необходимо, применение силы в поствыборный период, и всё. А оппозиция или примиряется (1995г., 1998г., 1999г.,2007г.) или идет на поствыборные обострения (1996г., 2003г., 2008г.). И опять, всё. Просто для каждой стороны это «всё» имеет разное проявление.
Учитывая то обстоятельство, что в предвыборный период возможным бывает наэлектризовать массы и обеспечить максимально эмоциональный фон, оппозиционные силы могут сбалансировать властные административные ресурсы.  Иная картина в день самих выборов и после этого. На этих этапах власть консолидирует административные, финансовые, криминальные и силовые ресурсы и оппозиция оказывается в неравных условиях. Начиная с этого момента для оппозиции на первый план выходит вопрос решения методологической дилеммы продолжения политической борьбы - идти революционным или конституционным путем. Перед подобной задачей встали все оппозиционные силы. Каждый по-своему  продолжил поствыборную борьбу, но результаты были те же. Следовательно «голова собаки» зарыта не в методологическом выборе борьбы оппозиции, а в содержании борьбы. То есть, главное не тот вопрос, какой путь избрать в борьбе за власть, тем более, что чисто условным бывает разделение  революционных и конституционных путей.
Теперь обратимся к нашим дням. Если борьба идет лишь за владение властных рычагов, то в этой борьбе точно выиграет действующая власть, применяя разного рода рычаги. А если будет выдвинута задача смены философии системы государственного управления, то вопрос идти революционным или конституционным путем станет четверостепенным. В то время как сегодня он стал космического значения. Нас наверное, ждет новый «халкедонский» собор по рубрике «Конституционные или революционные  пути духовно более честны?».
Напрашивается вопрос - в 1988 году народ вел борьбу революционным или конституционным путем? По-моему, революционным, поскольку выдвигалось требование о системных изменениях. Кто-то другой может утверждать, что  это был конституционный путь. Ничего не могу сказать. Здесь вопрос восприятия. Но этот вопрос «пути» и в то время обсуждался.  Люди для решения системных вопросов поднимали кулаки. У кого-либо и в мыслях не было обсуждать элементарный вопрос смены власти. Дальнейшая смена власти произошла естественным образом. В президентских выборах 1991 победил один из лидеров Движения, взяв на себя полномочия главы государства, и всё.
Древняя китайская поговорка гласит: «Главное не то, какого цвета кошка, главное, чтобы она могла ловить мышей». То есть, нашей стране необходимы системные изменения и та сила, которая четко представит что, чем надо заменить (а не кого, кем), она и станет гегемоном, а методология будет взята на вооружение само собой.
Есть распространенная точка зрения, что при этих властях невозможно вести идеологическую борьбу. В таком случае возникает вопрос - а какого еще другого типа борьбу надо вести? Альтернативой идеологической борьбы являются баррикады. Кстати, баррикадная война также не отрицает ее идеологической необходимости. Некоторые утверждают, что сначала надо сменить власть, а потом только подумать об идеологиях. Это, мягко говоря, ошибочно. Надо знать, что менять на что. Иначе можно из огня да в полымя.
В половине 90-х говорили, что лишь бы Левон ушел, кто хочет, пусть приходит. Теперь те же люди говорят, что лишь бы Серж ушел, кто хочет, пусть приходит. Или хотят, чтобы именно Левон пришел. Когда им говоришь, что зачастую те или иные подходы Тер-Петросяна в плане содержания не отличаются или, скорее всего, шаги Сержа Саргсяна ближе к сказанным словам Тер-Петросяна, они сразу меняют тему разговора и говорят: «Но согласись, что Левон интеллигент и говорит лучше, чем Серж. И потом эти карабахцы...» Итак, далее. То есть получается, что мы выбираем актера, а не руководителя государства, а вопрос место рождения человека делаем самым главным. Я не утверждаю, что все левоновцы так думают, но общий фон примерно таков.
Несомненно, по индивидуальным данным Левон Тер-Петросян по многим параметрам опережает Сержа Саргсяна. Но для меня, например, проводимая  Сержем Саргсяном внешняя, внутренняя и экономическая политика неприемлема, и по этой причине я критикую эти власти, а не по внешним данным президента. А то, что власти должны поменяться - вопрос бесспорный. Но изменение должно носить не личностный характер по теме «Этот самый - уходи. Этот самый - президент», а предполагать концептуальные изменения развития государства. Если на минуту представим, что Серж Саргсян отказывается от нынешнего курса и начинает осуществлять преобразования (что трудно представить, поскольку его шаги свидетельствуют об обратном), то почему мы должны его критиковать. В этом случае критика станет самоцелью. Нынешняя моя критика относительно очень конкретных вопросов. Когда, например, в Ереване были объявлены «дни Абдуллы Гюля»,  я и, думающие как я, люди, будучи сторонниками улучшения армяно-турецких отношений, отрицательно  оценивали эту атмосферу «кирваутюна» (кумовства), поскольку этим точно армяно-турецкие отношения не отрегулируются. А Турция, чувствуя нашу дипломатическую безграмотность и желание властей проблемы внутренней легитимности компенсировать внешней, поспешила активизироваться в вопросе Арцаха. Так и получилось. Это прогнозировалось, что и стало причиной того, что «футбольная» дипломатия Сержа Саргсяна подверглась критике с нашей стороны. Кстати, Тер-Петросян в эти дни созвал пресс-конференцию и приветствовал «футбол» Сержа Саргсяна, а на митинге 1 мая нынешнего года увидел положительные элементы в том, что вопрос Арцаха включен в армяно-турецкий пакет. Это факт, который нельзя отрицать. Следовательно, возникает вопрос - а в то время не было ясно, что «восточные вояжи» Саргсяна ни к чему хорошему не приведут? Если было непонятно, значит политический прогноз и расчет нехорошо были осуществлены и нет гарантий тому, что то же самое не будет сделано. А если было спрогнозировано, но «да будет благословен тот час, когда стопа Гюля вступила на нашу землю», то это уже тема   другого разговора. И много таких вопросов есть. Пока оппоненты властей не будут иметь ответов на эти вопросы, никогда не придут к власти, и не надо людей зря разочаровывать.
Философ Бернштейн отмечал, что  цель - ничто, а движение - всё. По моему впечатлению, Армянский национальный конгресс придерживается этого девиза. То есть, само движение считает более важным, чем цель, которая по большому счету ограничивается актом прихода к власти. В подобных случаях движение рассматривается как высшая субстанция, а его лидер - идол. Так и есть. На минуту давайте предположим, что по каким-то причинам Тер-Петросян объявляет о выходе из политики. Уверен, что с этого момента Армянский национальный конгресс больше не будет существовать. И поскольку Тер-Петросян объявил, что будет бороться до конца, то АНК, по этой части ничего не угрожает.
Естественно, что приоритетность в вопросе движения к цели должен быть отдан выбору «нетернистого» пути борьбы. Что и делается. Не случайно, что самыми большими врагами считаются те, которые, по мнению Тер-Петросяна, толкают движение на неблагоразумные шаги.
Отнюдь я не придерживаюсь того мнения, что АНК должен идти на революцию. Тем более, что пока не оформлено терпетросяновское восприятие понятия революции и цели борьбы. Стратегию и тактику нельзя путать и переставлять места.
Если какое-либо движение преследует цель лишь менять представителей власти, то и конституционные, и революционные пути, ведут в одно и то же место, где «стена». Для того, чтобы обойти или разрушить эту «стену», необходима широкая общественная консолидация. А эта консолидация может быть не человека (это идолопоклонничество), а вокруг идеологии или цели.
Если цель - ничто, то единственной ценой борьбы становится личность лидера, а надеждой на достижение смены власти - ошибка напротив стоящего, придерживаться принципа «Чем хуже, тем лучше» или «В один день вынужденно подаст в отставку», жить под девизом «Жди у моря погоды» или же  занятие самообманом участников движения словами «Он что-то знает».
Если цель - ничто, то борьба приобретает чисто технологический вид. А в этом случае, в один день благоразумным может считаться  революция «песни и танца», круглосуточные митинги и другие аналогичные явления, а в иной день  «...Многие пытались сбить нас с пути конституционной борьбы, многие обвинили нас в нерешительности, многие толкали идти на неблагоразумные шаги - круглосуточные митинги, бессрочные сидячие забастовки, пикеты и другое».   То есть, то, что было приемлемо  вчера, сегодня может считаться неблагоразумным. «Се ля ви». Так что, бессмысленным считаю тот спор, каким путем ныне должен продолжить борьбу АНК. Повторю, если главное - движение и его лидер, то какая разница.
Движение должно иметь идеологическое направление, а не вектор идолопоклонничества, чтобы в борьбе не было каникул и «рекламных пауз». Кто-нибудь помнит, чтобы  возглавляющий Движение комитет «Карабах» объявил бы перерыв политической борьбы?...