Կրկին Ալիև, կրկին տարածքային ամբողջականություն
Ինչպես հաղորդում է «Bakililar.AZ» գործակալությունը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադի հետ հանդիպման ժամանակ անդրադարձել է նաև Ղարաբաղի հարցին։
Ալիևը նշել է, որ չնայած ավելի քան 15 տարի առաջ հայտարարվել է հրադադարի ռեժիմ, խնդիրը մինչև այժմ դեռևս չի կարգավորվել։
-Էթնիկական զտումների քաղաքականությունը և Ադրբեջանի նկատմամբ Հայաստանի «ռազմական ագրեսիան» հանգեցրել են նրան, որ մեր երկրի ավելի քան  20%-ն «օկուպացված» է, միլիոնավոր փախստականներ և վերաբնակեցվածներ կան,-ասել է Ադրբեջանի նախագահը։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանը խնդրի կարգավորումը տեսնում է  միջազգային նորմերի սահմաններում։ Նրա խոսքերով՝ ԱՄՆ Գլխավոր ասամբլեայի որոշմամբ և Անվտանգության խորհրդի 4 բանաձևերի համաձայն՝ պահանջ է դրվում, որ Հայաստանի զինված ուժերն անվերապահորեն դուրս գան «բռնազավթած» տարածքներից։
-Այլ միջազգային կազմակերպությունների որոշումներն էլ են պաշտպանում մեր տեսակետը։ Պետք է վերջ դնել այդ «ագրեսիային» և վերականգնել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը,-ասել է Իլհամ Ալիևը։
Նա նշել է, որ հակամարտության կարգավորումը հնարավոր է միայն տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հիման վրա։
Ընդգծենք, որ վերջերս ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադը երկօրյա պաշտոնական այցով ժամանել էր Հայաստան։ Հայաստնում նա հայտարարել էր. «Ազգերի ինքնորոշման իրավունքը, միջազգային որոշումների և օրենքների նկատմամբ հարգանքը, ինչպես նաև  իրավական կամքը՝ հիմնված երկխոսության կարևորության վրա, բավարար հիմք են՝աշխարհի բոլոր ճգնաժամերն ու հակամարտությունները կարգավորելու համար»։

Вновь Алиев, и вновь о территориальной целостности
Как сообщает Bakililar.AZ, президент Азербайджана затронул карабахский конфликт на встрече с президентом Сирии Башар Аль Асади.
Алиев отметил, что несмотря на то, что более 15 лет назад был объявлен режим прекращения огня, проблема все еще не решена.
«Политика этнических чисток и военная агрессия Армении против Азербайджана привели к оккупации 20 процентов территории нашей страны, появлению более одного миллиона беженцев и переселенцев», - сказал президент Азербайджана.
Он отметил, что Азербайджана видит решение проблемы  в соответствии с нормами международного права. По его словам, решения Генеральной Ассамблеи ООН и четыре резолюции Совета Безопасности требуют безоговорочного вывода армянских вооруженных сил с захваченных земель. «Решения других международных организаций также защищают нашу позицию. Этой агрессии должен быть положен конец, и территориальная целостность Азербайджана должна быть восстановлена», - сказал Ильхам Алиев.
Он подчеркнул, что решение конфликта возможно только на основе принципов территориальной целостности.
Напомним, недавно президент Сирии по приглашению президента Армении Сержа Саргсяна с двухдневным официальным визитом прибыл в Армению. В Армении он заявил, что «право наций на самоопределение, уважение к международным решениями и законам», а также реальная воля, основанная на важности диалога, являются достаточной основой для урегулирования всех кризисов и конфликтов».