ՄԱԿ. «Սիրիայում երկու կողմերն էլ քիմիական զենք օգտագործել են»
ՄԱԿ-ի փորձագետները եկել են այն եզրակացության, որ Սիրիայում, որտեղ արդեն երկու տարի քաղաքացիական պատերազմը շարունակվում է, քիմիական զենք կարող են կիրառած լինել երկու կողմերն էլ:
Փորձագետները բավարար հիմքեր ունեն կարծելու, որ այս տարվա մարտ և ապրիլ ամիսներին չորս անգամ քիմիական զենք է օգտագործվել: ՄԱԿ-ի փորձագետների զեկույցում նշվում է, որ քիմիական միջոցներ կիրառվել են Հալեպին, Դամասկոսին, Սարաքեբին և Ադրային հարակից շրջաններում: Զեկույցի հեղինակները, սակայն, դժվարանում են նշել, թե նշված շրջաններում իրականում ով է դա արել: Թե´ կառավարությունը և թե´ ապստամբները դրա համար միմյանց բազմիցս մեղադրել են, բայց երկու կողմերն էլ այդ մեղադրանքները միշտ հերքել են:
Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչները այժմ փորձում են պայմանավորվածություն ձեռք բերել սիրիական ճգնաժամի վերաբերյալ խորհրդաժողովի անցկացման համար: Նշենք, որ Արևմուտքը բազմիցս հայտարարել է, որ Սիրիայի կառավարական զորքերի կողմից քիմիական զենքի կիրառումը այն կարմիր գիծն է, որը անցնելու դեպքում կներխուժեն Սիրիա:
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեյվիդ Քեմերոնը անդրադառնալով Սիրիայում քիմիական զենքի կիրառման հարցին՝ հայտարարել է, որ դա ռազմական հանցագործություն է, և դրա հաստատման դեպքում Արևմուտքը կարող է զինված ներխուժում սկսել Սիրիայի դեմ:
Սպիտակ տունը ևս անհանգստացած է Սիրիայում քիմիական զենքի կիրառման հարցով:
«Հաշվի առնելով այն, թե ինչ ենք մենք սովորել մեր նախկին փորձից, և թե ինչ ենք վտանգի ենթարկում, հետախուզության տվյալները բավարար չեն: Միայն որոշակի համոզվածություն ներշնչող հավաստի և հաստատված փաստերը կարող են մեզ որոշում ընդունելու հնարավորություն տալ»,–ասված է Սպիտակ տան օրենսդրության հարցերով Բյուրոի ղեկավար Միգել Ռոդրիգեսի՝ սենատորներին հասցեագրված նամակում:

Химическое оружие в Сирии могли применять обе стороны – ООН
Инспекторы ООН пришли к выводу, что химическое оружие в Сирии, где два года продолжается кровавое противостояние между силами Башара Асада и боевиками оппозиции, могли использовать обе стороны конфликта, сообщает «ВВС».
Отмечается, что эксперты нашли «достаточные основания» полагать, что химоружие применялось четыре раза в марте и апреле этого года. Химический состав использованных отравляющих веществ авторы доклада о нарушениях прав человека в Сирии назвать затруднились.
В докладе говорится, что свидетельства касаются возможного применения химических веществ в населенном пункте Хан аль-Ассал в провинции Алеппо 19 марта, в населенном пункте Аль-Утайба под Дамаском 19 марта, в квартале Шейх Максуд в Алеппо 13 апреля и Нажать в городе Саракеб в провинции Идлиб 29 апреля 2013 года.
При этом авторы не могут на данный момент определить, кто именно применил химоружие в этих населенных пунктах.
Между тем, представители США, России и ООН пытаются договориться сейчас о проведении конференции, посвященной кризису в Сирии. Западные страны ранее неоднократно говорили, что применение химоружия правительственными войсками станет своего рода «красной чертой», которая может привести к вводу в Сирию войск.