Սուրեն Խաչատրյանն ազատվեց Սյունիքի մարզպետի պաշտոնից
Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանն ազատվեց մարզպետի պաշտոնից իր դիմումի համաձայն: Համապատասխան որոշումն ընդունվեց ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում:
Հիշեցնեք, հունիսի 1-ին՝ ժամը 23:00-ի սահմաններում, Գորիս քաղաքում, Սյունիքի մարզպետ Ս. Խաչատրյանին պատկանող առանձնատան դիմաց տեղի ունեցած միջադեպի արդյունքում Ավետիք Բուդաղյանի սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրանակներում Սուրեն Խաչատրյանի որդուն՝ Տիգրան Խաչատրյանին և Զարզանդ Նիկողոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել։ Վերջիններս կալանավորված են։
Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա Տ. Խաչատրյանին և Զ. Նիկողոսյանին հունիսի 3-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով, 112-րդ և 235-րդ հոդվածների 1-ին մասերով, համապատասխանաբար՝ շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով սպանության, դիտավորությամբ մեկ ուրիշի առողջությանը ծանր մարմնական վնասվածք պատճառելու և ապօրինի զենք-ռազմամթերք ձեռք բերելու եւ պահելու համար։

Сурик Хачатрян уволен с должности губернатора Сюникского марза
Губернатор Сюникского марза Сурик Хачатрян уволен с занимаемой должности на основании личного заявления. Соответствующее решение было принято на сегодняшнем заседании Правительства РА.
Напомним, что 1 июня в районе 23:00 возле дома губернатора Сюника Сурика Хачатряна произошла перестрелка, в результате которой погиб бывший кандидат в мэры Гориса Аво Будагян и были ранены его брат Артак Будагян и личный телохранитель Сурика Хачатряна Зарзанд Никогосян. В связи с инцидентом было возбуждено уголовное дело.
В рамках расследования дела были арестованы сын губернатора Тигран Хачатрян и его телохранитель Зарзанд Никогосян. Тиграну Хачатряну предъявлены обвинения по нескольким статьям – убийство, нанесение тяжелых телесных повреждений, приобретение и хранение оружия и боеприпасов.