Լևոն Զուրաբյան. «Առաջնային խնդիր է դառնում Տիգրան Սարգսյանի հրաժարականը»
«Հայ ազգային կոնգրես» խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը Ազգային ժողովում անդրադարձել է «Հետք»-ի հրապարակմանը, որում նշված է, թե ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը առնչություն ունի օֆշորային գործարքների հետ։ «Հրապարակումից կարելի է եզրակացնել, որ անբարեխիղճ ձեռնարկատերերին օգնելով վարկ ստանալ և յուրացրել դրա միջոցները՝ դուք, որպես պարգևատրում, ստացել եք 350 հազար դոլար: Ակնհայտ է, որ բոլոր այս մեղադրանքները լուրջ վնաս են հասցնում երկրի վարկին, խարխլում են ժողովրդի վստահությունը պետական ինստիտուտների նկատմամբ, Հայաստանից վանում են բարեխիղճ ներդրողներին: Նման վիճակում առաջնային խնդիր է դառնում Տիգրան Սարգսյանի և նրա հովանավոր Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը և բոլոր այս մեղադրանքների անաչառ և թափանցիկ քննությունը, որը թույլ կտա այս չարաշահումների, վատնումների և յուրացումների համար պատասխանատու բոլոր պաշտոնյաներին ենթարկել քրեական պատասխանատվության և մաքրել Հայաստանի պետական ինստիտուների վարկը»,- հայտարարեց Զուրաբյանը:
Հիշեցնենք, որ 2013-ի մայիսի 29-ին «Հետք» համացանցային պարբերականը փաստեր հրապարակեց այն մասին, որ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հանդիսանում է Կիպրոսում գրանցված «WLISPERA HOLDINGS LIMITED» օֆշորային ընկերության բաժնետերը՝ Արարատյան հայրապետական թեմի առաջնորդ, արքեպիսկոպոս Նավասարդ Կճոյանի եւ վերջինիս սանիկ, «ադամանդագործ» Աշոտ Սուքիասյանի հետ միասին: Այս ընկերությունն ուղղակի առնչություն ունի գործարար Փայլակ Հայրապետյանի ունեզրկման հետ: Մասնավորապես, ըստ մամուլի՝ նախկինում արված հրապարակումների, Հայրապետյանը, հավատալով Տիգրան Սարգսյանի գլխավորած կառավարության՝ ադամանդագործության զարգացման ծրագրին, 2009-ին գրավադրել է իր ունեցվածքը՝ 33 միլիոն դոլար, «Ամերիաբանկից» վարկ վերցրել, որպեսզի վարչապետի կոմպանիոն Աշոտ Սուքիասյանը Հայաստանի շուրջ 20 ադամանդագործների ադամանդի հումք մատակարարի Աֆրիկայից:

Левон Зурабян: «Отставка Тиграна Саркисяна становится первоочередной задачей»
«Из публикации «Hetq.am» можно сделать вывод, что вы, помогая недобросовестным предпринимателям в получении и присвоении кредитов, получили вознаграждение в 350 тысяч долларов», - заявил сегодня в парламенте руководитель фракции АНК Левон Зурабян, обращаясь к теме «оффшорного скандала», связанного с именем премьер-министра Тиграна Саркисяна, передает «ilur.am».
«Очевидно, что все эти обвинения наносят серьезный ущерб репутации страны, разрушают доверие народа к государственным институтам, отталкивают добросовестных инвесторов. В подобных условиях первоочередными становятся задачи отставки Тиграна Саркисяна и его покровителя Сержа Саргсяна, беспристрастного и прозрачного расследования всех обвинений, что позволит привлечь к ответственности всех чиновников, виновных в этих злоупотреблениях, растратах и присвоениях, и очистить имя всех гоинститутов Армении»,- сказал Зурабян.
Напомним, что 29 мая 2013 года «Hetq.am» опубликовал факты о том, что премьер-министр Тигран Саркисян совместно с архиепископом Навасардом Кчояном и его крестником, занимающимся бриллиантовым бизнесом Ашотом Сукиасяном является совладельцем оффшорной кипрской компании «WLISPERA HOLDINGS LIMITED». Эта фирма имеет непосредственное отношение к отъему собственности у Пайлака Айрапетяна. В частности, согласно публикациям в прессе, Айрапетян, доверившись программе правительства по огранке алмазов, представленной Тиграном Саркисяном, в 2009 году заложил свою недвижимость стоимостью в 33 млн долларов в «Америабанке», чтобы на кредит под этот залог компаньон Тиграна Саркисяна Ашот Сукиасян поставил сырье из Африки для около 20 бизнесменов, работающих в сфере огранки алмазов.