Արտակ Գաբրիելյան. «Մենք մեծ հիասթափություն ապրեցինք, երբ երկու նախագահները հանդիպեցին»
-Մենք, իրոք, մեծ հիասթափություն ապրեցինք, երբ երկու նախագահները հանդիպեցին։ Նախքան նրանց հանդիպելը՝ Սամցխե-Ջավախքի և Քվեմոքարթլիի հայկական հասարակական կազմակերպությունների խորհրդի անունից մենք նամակ էինք գրել՝ մեկ առաջարկով, որպեսզի ստեղծվի հայ-վրացական համատեղ հանձնախումբ, որը կզբաղվի Ջավախքի հիմնախնդիրներով։ Հիմնախնդիրների շարքում են հայոց լեզվի կարգավիճակի, հայկական եկեղեցիների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների դերի բարձրացման և ինքնավար Ջավախք ունենալու հարցերը,- «7օր»-ին ասել է  Ջավախքում գործող «Ա-Ինֆո» լրատվական գործակալության ղեկավար Արտակ Գաբրիելյանը։
Նա նշել է, որ իրենց պահանջները միշտ բխել են Վրաստանի սահմանադրությունից և ազգային փոքրամասնություններին վերաբերող միջազգային եվրոպական համաձայնագրերից, իսկ Ջավախքի խնդիրներն արդեն 10 տարի է՝ ծեծվում են։ Արդեն դարձել են հիմնախնդիրներ, որոնք, սակայն, արդյունք չեն տալիս։
-Նախագահի այցից մենք նախ ակնկալում էինք, որ ՀՀ նախագահը պետք է բարձրացնի մեր հարցերը։ Մինչ այդ, մտածում էինք, որ միգուցե ՀՀ նախագահն այդքան էլ քաջատեղյակ չէ մեր խնդիրներին, սակայն նամակը հղելուց հետո ևս, ցավոք, հրապարակայնորեն ոչինչ չասվեց։ Չգիտեմ՝ իրենք իրենց առանձնազրույցներում խոսե՞լ են այդ խնդիրների վերաբերյալ, թե՞ ոչ։ Իսկ այն ցույցը, որ Հայաստանում ապրող ջավախահայերը կազմակերպել էին, որը կոպիտ ձևով ցրվեց, ամբողջ ջավախահայության շրջանակներում մեծ հիասթափություն առաջացրեց,- ասել է Արտակ Գաբրիելյանը։

Артак Габриелян: «Мы пережили большое разочарование, когда два президента встретились»
«Мы, действительно, пережили большое разочарование, когда два президента встретились. До их встречи от имени совета армянских общественных организаций Самцхе-Джавахка и Квемо-Картли, мы писали письмо с одним предложением о том, чтобы была создана армяно-грузинская совместная комиссия, которая займется проблемами Джавахка. В ряду проблем: статус армянского языка, повышение роли армянских церквей, органов местного самоуправления и вопросы автономии Джавахка, - сказал «7or» руководитель действующего в Джавахке информационного агентства «А-Инфо» Артак Габриелян.
Он отметил, что их требования всегда исходили из Конституции Грузии и международных европейских соглашений относительно национальных меньшинств, а вопросы Джавахка уже 10 лет стали избитой темой. Они уже стали проблемами, которые, однако, не дают результата.
«От визита президента мы, прежде всего, ожидали, что президент РА должен поднять наши вопросы. До этого думали, что может быть президент РА не настолько хорошо осведомлен о наших проблемах, хотя после отправления письма также, к сожалению, ничего не было сказано публично. Не знаю, говорили ли они об этих проблемах в своих частных беседах или нет? А та демонстрация, которую организовали живущие в Армении джавахкские армяне, которая грубым образом была разогнана, привела к большому разочарованию в рамках всего джавахкского армянства», - сказал Артак Габриелян.