Սերժ Սմեսով. «Երեք սկզբունքների մեջ պետք է հավասարակշռող տարբերակ գնտել»
-Երեք սկզբունքների մեջ պետք է հավասարակշռող տարբերակ գտնել։ Ամբողջ գործի դժվարությունն էլ հենց սա է,- ՄԱԱ-ում ասել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերժ Սմեսովը՝ պատասխանալեով «7օր»-ի հարցին, թե ԼՂ-ի կարգավորման գործընթացում միջազգային ո՞ր սկզբունքը պետք է գերակա լինի։
Երեք սկզբունքներ ասելով՝ նա ի նկատի է ունեցել ուժ չկիրառելու, տարածքային ամբողջականության և ազգերի ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքները։
Ավելի մանրամասն Ս. Սմեսովը հրաժարվել է խոսել՝ խորհուրդ տալով այդ հարցերն ուղղել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահ Բեռնար Ֆասիեին։
Նա նաև նշել է, որ Ֆրանսիան Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում հատկապես 2 հետաքրքրություն ունի՝ տարածաշրջանային կայունություն և խաղաղություն։ Իսկ Սարկոզի-Օբամա-Մեդվեդև համատեղ հայտարարությունը, ըստ նրա, կոչ է՝ շարունակելու բանակցային գործընթացը, որը, ԼՂ-ի հակամարտությանը ողջախոհ լուծում գտնելու հարցում հիմնված կլինի փոխզիջումային տարբերակների վրա։

Серж Cмесов: «Среди трех принципов нужно найти уравновешенный вариант»
«Среди трех принципов нужно найти сбалансированный вариант. Проблема всего процесса именно в этом», - сказал в Национальном пресс-клубе чрезвычайный и полномочный посол Франции в РА Серж Смесов, отвечая на вопрос «7or» о том, какой международный принцип должен быть доминирующим в вопросе урегулирования карабахской проблемы.
Говоря три принципа, он имел в виду:  неприменение силы, территориальную целостность и право народов на самоопределение.
Более подробно С. Смесов отказался говорить, посоветовав направить эти вопросы сопредседателю Минской группы ОБСЕ от Франции Бернару Фасье.
Он также отметил, что в регионе Южного Кавказа у Франции в особенности есть два интереса: региональная стабильность и мир. А совместное заявление Саркози-Обамы-Медведева, по его мнению, является призывом продолжить переговорный процесс, который, будет основан на компромиссных вариантах в вопросе поиска здравомыслящего решения конфликта НК.