Դավիթ Հակոբյան. «Դաշնակները կարող են նախապատրաստել Ռոբերտ Քոչարյանի թեկնածությունը՝ որպես Ղարաբաղի նախագահ»
Մարքսիստ Դավիթ Հակոբյանի կարծիքով՝ քանի որ Հայաստանի և ԼՂՀ-ի միջև ղարաբաղյան հարցի կարգավորման հետ կապված տարաձայնություններ կան, իսկ ԼՂՀ-ն գտնվում է ՀՀ-ի ազդեցության տակ, ապա չի կարողանում ինքնուրույն բարձրացնի իր ձայնը, և շատ շուտով Լեռնային Ղարաբաղի նախագահի հարց է դրվելու.
-Ես վարկած ունեմ, որ դաշնակները կարող են նախապատրաստել Ռոբերտ Քոչարյանի թեկնածությունը՝ որպես Ղարաբաղի նախագահ, որպես ուժեղ անհատ՝ ինքնուրույն վարելու Հայաստանից զատ բանակցային գործընթացը։

Давид Акопян: «Дашнаки могут подготавливать кандидатуру Роберта Кочаряна в качестве президента Карабаха»
По мнению марксиста Давида Акопяна, поскольку между Арменией и НКР есть разногласия, связанные с урегулированием карабахского вопроса, а НКР находится под влиянием Армении, то не может самостоятельно поднять свой голос и очень скоро встанет вопрос президента Нагорного Карабаха.
«У меня есть версия, что дашнаки могут подготавливать  кандидатуру Роберта Кочаряна в качестве президента Нагорного Карабаха, как сильную личность, чтобы вести переговорный процесс отдельно от Армении», - заявил марксист.