Դավիթ Հակոբյան. «Ավելի լավ է միջանկյալ ստատուս–քվոյի պահպանումը, բայց ոչ՝ անգլոսաքսոնական Մայնդորֆյան և Մադրիդյան սկզբունքները»
-Եթե Հայաստանի հետ միացում թույլ չեն տալիս, եթե 2-րդ հայկական հանրապետության ձևավորում թույլ չեն տալիս, ապա մնում է՝ ԼՂՀ խորհրդարանը որոշում կայացնի՝ դիմելու Ռուսաստանի Պետական դումային՝ Արցախն ընդունելու որպես ներքին քաղաքական սուբյեկտ՝ ըստ Գյուլիստանի պայմանագրի։ Եթե Ռուսաստանի դուման կմերժի և չի ընդունի, ուրեմն ավելի լավ է լինել, մինչ Գյուլիստանի պայմանագիրը, անգամ պարսկական ինքնավարություն, քան լինել Ադրբեջանի կազմում։ Մեր անվտանգության երաշխիքները թուրքերի հետ բացառվում են տարածքային ամբողջականության սահմաններում,- Արցախյան հակամարտության կարգավորման նման պահեստային տարբերակ է առաջարկել Դավիթ Հակոբյանը։
Մայնդորֆյան հռչակագրի և Մադրիդյան սկզբունքների մասին խոսելիս նա ասել է. «Ավելի լավ է միջանկյալ ստատուս-քվոյի պահպանումը, բայց ոչ՝ անգլոսաքսոնական Մայնդորֆյան և Մադրիդյան սկզբունքները։ Սրանք անգլոսաքսոնական  դիվանագիտության սկզբունքներն են, որոնք մեզ կործանել են վերջին 300 տարվա մեջ երկու անգամ»։

Давид Акопян: «Лучше сохранение промежуточного статус-кво, чем англосаксонские Майндорфские и Мадридские принципы»
«Если не позволяют присоединения с Арменией, если не позволяют образование 2-й армянской республики, то остается, чтобы парламент НКР принял решение обратиться к Госдуме России для принятия Арцаха в качестве внутреннего политического субъекта, согласно Гюлистанскому договору. Если дума России откажет и не примет, значит лучше быть до Гюлистанского договора, даже персидской автономией, чем быть в составе Азербайджана. Исключаются наши гарантии безопасности в рамках территориальной целостности с турками», - такой запасной вариант урегулирования Арцахского конфликта предложил Давид Акопян.
Говоря о Майндорфской декларации и Мадридских принципах, он сказал: «Лучше сохранение промежуточного статус-кво, чем англосаксонские Майндорфские и Мадридские принципы. Это принципы англосаксонской дипломатии, которые 2 раза губили нас за последние 300 лет».