Վարդան Պետրոսյան. «Շատ խնդիրներ, որոնց մենք ծանոթ էինք հեռվից՝ տեսականորեն, լրագրերից, գրքերից, մարդիկ սկսեցին իրենց կաշվի վրա զգալ»
Վարդան Պետրոսյան. «Շատ խնդիրներ,  որոնց մենք ծանոթ էինք հեռվից՝ տեսականորեն, լրագրերից, գրքերից, մարդիկ սկսեցին իրենց կաշվի վրա զգալ»
-2004թ. ապրիլյան իրադարձություններից  հետո, երբ  բախում եղավ ցուցարարների և զորքերի միջև, Աստծուն փառք, զոհեր չեղան, բայց եղան շատ վիրավորվածներ, ես շատ ազդված՝ գրեցի  «Ցմահ բանտարկյալներ» պիեսը և խաղացի տիկնիկների հետ։ Անցան տարիներ,  Հայաստանում ներքաղաքական իրավիճակը շատ սրվեց, այդ խնդիրները դարձան ակտուալ, և որոշակի փոփոխությունենրից հետո արդեն երեք դերասանով կխաղանք այդ տագիկոմեդիան,-մամլո ասուլիսի ժամանակ խոսելով իր նոր ներկայացման մասին՝ ասել է  դերասան Վարդան Պետրոսյանը։
Նա նշել է, որ ներկայացման հիմնական կերպարներն են կռվող թալանողը, փախցնողը, սպանողը, իրավունքներից զրկված խեղճ ժողովուրդը և ընկած մտավորականը։
-Ես ընկած մտավորականի կերպարով եմ հանդես գալու, իմ խաղընկերներն են  Գևորգ Մինասյաը և Մելիք Վարդանյանը,-ասել է վարդան Պետրոսյանը։
Նրա խոսքերով՝  շատ խնդիրներ,  որոնց մենք ծանոթ էինք հեռվից՝ տեսականորեն, մարդիկ իրենց կաշվի վրա են արդեն սկսել են զգալ։ Եվ  քանի որ մարտի մեկի դեպքերի հետևանքով մենք ունեցանք բանտարկայալներ, ներկայացումը նոր  երանգ է ստացել։
-Մեր երկրագունդը  մի ֆեոդալական փակ բնատնտեսություն է.  բոլորս կառչած ենք մեր մոլորակից ձգողականության ուժի շնորհիվ, այստեղ ստեղծում, այստեղ սպառում ենք։ Մենք  բանտարկված ենք մեր մտածողությամբ, գաղափարախոսությամբ, մեր բարդույթներով,-խոսելով ներկայացման վերնագրի մասին՝ ասել է դերասանը։

Вардан Петросян: «Многие проблемы, с которыми мы были знакомы издалека - теоретически, из новостей, из книг, люди начали ощущать на собственной шкуре»
«После апрельских событий 2004-го года, когда произошли столкновения между демонстрантами и войсками, и, слава Богу, не было жертв, но многие были ранены, я, будучи под большим впечатлением, написал пьесу «Посмертно заключенные» и сыграл с куклами. Прошли годы, внутриполитическая ситуация в Армении очень обострилась, эти проблемы стали актуальными и после некоторых изменений мы уже втроем сыграем эту трагикомедию, - сказал во время пресс-конференции Вардан Петросян, говоря о своем новом представлении.
Он отметил, что основными образами представления являются дерущийся грабитель, угонщик, убийца, лишенный прав бедный народ и падший интеллигент.
«Я буду выступать в образе павшего интеллигента, моими партнерами будут Геворг Минасян и Мелик Варданян», - сказал Вардан Петросян.
По его словам, многие проблемы, с которыми мы были знакомы издалека- теоретически, из новостей, из книг, люди начали ощущать на собственной шкуре. И так как вследствие событий первого марта мы имели заключенных, представление получило новую окраску.
-Наша планета - некое закрытое феодальное хозяйство - мы все держимся за планету благодаря силе тяготения, здесь создаем, здесь потребляем. Мы заключены нашим мышлением, идеологией, нашими комплексами», - говоря о названии представления, сказал актер.