«Երեքից մեկն էլ ես եմ». համարժեք պատասխան Տարոն Մարգարյանին
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում ասել էր, որ Տրանսպորտի վարչության պետ Հենրիկ Նավասարդյանին և «Երևանտրանս» ՓԲԸ–ի տնօրեն Միսակ Համբարձումյանին պաշտոնանկ անելը ընդամենը երեք հոգու պահանջ է։ Նա նաև նշել էր, որ տրանսպորտի ուղեվարձի թանկացման որոշումը ժամանակավորապես կասեցնելը ժողովրդի՝ մոտ 6 օր տևած պայքարի հետ ոչ մի կապ չունի։
Տարոն Մարգարյանի այս հայտարարություններից հետո «Վճարում ենք 100 դրամ» շարժման մասնակիցները որոշել են բողոքի հերթական գործողությունն իրականացնել «Երեքից մեկն էլ ես եմ» կարգախոսի ներքո։
«Ստացվում է՝ մենք պայքարեցինք, Տարոն Մարգարյանն առավոտյան արթնացավ, հանդիպեց մի քանի ուսանողների հետ, փոխեց իր որոշումը։ Ինչ լավ կլիներ, եթե մեզ մոտ բոլոր որոշումներն այդպես ընդունվեին։ Փաստորեն, Տարոն Մարգարյանն ընդառաջ գնաց այդ մի քանի ուսանողների պահանջին, իսկ արդեն մի շաբաթ է նստացույց անող երիտասարդների պահանջն անհիմն է համարում՝ որակելով երեքի պահանջ»,–ասված է ակցիայի կազմակերպիչների հայտարարության մեջ։։
Այսպիսով, առաջարկվում է ուրբաթ օրը՝ օգոստոսի 9-ի ժամը 16։30–֊ին, հավաքվել Ազատության հրապարակում և այնտեղից երթով շարժվել դեպի քաղաքապետարան.
«Մնացյալը կարող են միանալ քաղաքապետարանում՝ ժամը 17։30֊–ին։ Քանի որ ակցիայի հստակ նպատակը ցույց տալն է, որ մեր պահանջը «Երեքի պահանջ» չէ, ցանկալի կլինի, որ գրեթե բոլորի ձեռքում լինեն պաստառներ, պլակատներ՝ վրան գրված «Երեքից մեկն էլ ես եմ», «Մեկ, երկու, երեք, երեք, երեք, երեք, երեք» , «3+1+1+1+1»։ Ընտրե՛ք որը ցանկանում եք։ Բոլորի ներկայությունը ցանկալի է։ Սա էլ կլինի համարժեք պատասխան պարոն Տարոն Մարգարյանի խոսքերին»,–ասված է այդ հայտարարության մեջ։

«Я – один из трех» – равнозначный ответ Тарону Маргаряну
В интервью радио «Азатутюн» мэр Еревана Тарон Маргарян заявил, что отставки главы транспортного управления столицы Генрика Навасардяна и директора ЗАО «Еревантранс» Мисака Амбарцумяна требуют всего три человека. Он также отметил, что отмена решения о повышении тарифов на городской транспорт не имеет никакого отношения к длившейся 6 дней борьбе горожан.
После данного заявления Тарона Маргаряна участники движения «Платим 100 драм» решили организовать очередную акцию протеста, которая пройдет под лозунгом «Я – один из трех».
«Получается, что мы боролись, а Тарон Маргарян, проснувшись с утра и встретившись с несколькими студентами, отменил свое решение. Вот бы все решения принимались подобным образом! Фактически, Тарон Маргарян пошел навстречу нескольким студентам, а требование проводящих вот уже неделю сидячий пикет активистов считает безосновательным, называя его требованием трех людей», - говорится в заявлении организаторов акции, которые предлагают 9 августа в 16:30 собраться на площади Свободы и направиться оттуда шествием к зданию мэрии Еревана.
«Остальные могут присоединиться к акции возле мэрии – в 17:30. Поскольку целью акции является демонстрация того, что это не требование трех людей, было бы желательно, чтобы все пришли с плакатами с надписью «Я – один из трех», «Один, два, три, три, три…», «3+1+1+1+1…». Выбирайте, какой хотите. Желательно, чтобы пришли все. Это будет равнозначным ответом Тарону Маргаряну», - говорится в заявлении.