Վաշինգտոնից արձագանքել են Հայաստանի որոշմանը
«Ազատություն» ռադիոկայանի Վաշինգտոնի թղթակցին մեկնաբանելով Մաքսային միությանն անդամակցելու և Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորմանը մասնակցելու Հայաստանի որոշումը՝ ԱՄՆ Պետքարտուղարության պաշտոնյաներից մեկը, որը չի ցանկացել հրապարակել անունը, ասել է, որ ելնելով ազգային շահերից՝ բոլոր երկրներն էլ իրավունք ունեն ընտրել տնտեսական ինտեգրման և զարգացման սեփական ճանապարհը։ Այս մասին տեղեկացնում է «azatutyun.am»–ը։
«Ոչ մի երկիր իրավունք չունի որոշել այլ երկրի քաղաքական և տնտեսական կողմնորոշումը, ոչ էլ որոշել, թե ինչ դաշինքների և առևտրական համաձայնագրերի այն կարող է միանալ»,–նշել է պաշտոնյան։
Ամերիկացի դիվանագետը նաև ասել է, որ ԱՄՆ–ը քաջալերում էր Հայաստանի և Եվրամիության միջև ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ավարտը, քանի որ այն կնպաստեր Հայաստանի արդիականացմանը և բարեփոխմանը։
«Մենք խրախուսում ենք Հայաստանին հավատարիմ մնալ քաղաքական, տնտեսական և անվտանգության ոլորտներում իր մի շարք հանձնառություններին և ամենակարևորը՝ իր նվիրվածությանը հետագա ժողովրդավարացմանը, քաղաքական և տնտեսական բարեփոխումներին և եվրաինտեգրմանը», –ամփոփել է ԱՄՆ պաշտոնյան։

США отреагировали на решение Армении
Все страны имеют право выбирать свой собственный путь экономической интеграции и развития в соответствии со своими национальными интересами. Об этом, как передает «azatutyun.am», в беседе с вашингтонским корреспондентом РСЕ/РС Ричардом Солашем заявил представитель Государственного департамента США, который захотел остаться неназванным.
Комментируя заявление президента Армении Сержа Саргсяна о решении присоединиться к Таможенному союзу, а в последствии участвовать в формировании Евразийского экономического союза, он подчеркнул: «Ни одна страна не имеет права ни определять политическую и экономическую ориентацию другой страны, ни решать, к каким союзам или торговым соглашениям она может присоединиться».
«Нас ободряло завершение переговоров по Соглашению об ассоциации между Арменией и Европейским союзом, поскольку оно способствовало бы модернизации и реформированию Армении», - продолжил дипломат.
Отметив, что Армения является суверенным государством, которое само должно принять решение о своей ориентации, представитель Госдепартамента добавил: «Такие решения имеют жизненно важное значение, и это должны решить Армения и ее граждане».
«Мы поощряем Армению в ее приверженности ряду своих обязательств в политической и экономической сферах, в сфере безопасности и, что очень важно, своей приверженности демократии, политическим и экономическим реформам и европейской интеграции», - заключил американский дипломат.