Չմիավորման շարժումը գերադասում է ինքնորոշման սկզբունքը
Հուլիսի 15-16-ը Եգիպտոսի Շարմ- էլ - Շեյխ քաղաքում անցկացվել է  Չմիավորման շարժման (Հայաստանը կազմակերպությունում ունի դիտորդի կարգավիճակ) 15-րդ գագաթաժողովը: Կազմակերպությունը, որը ստեղծվել է 1961թ. այժմ միավորում է 119 պետություն:
Գագաթաժողովն ընդունել է հռչակագիր, որն առանձին պարբերությամբ հաստատում է ազգերի ինքնորոշման սկզբունքի գերակայությունը: Տարածքային ամբողջականության սկզբունքի մասին հռչակագրում նույնիսկ հիշատակում չկա։
«Չմիավորման կազմակերպության պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները շարունակում են աջակցել բոլոր ժողովուրդների հիմնարար և անօտարելի ինքնորոշման իրավունքին, ներառյալ բոլոր ոչ ինքնակառավարվող տարածքները, ինչպես նաև օտար օկուպացիայի կամ գաղութային և օտար իշխանության տակ տարածքները: Ազգերի ինքնորոշման սկզբունքը կենսական է և կարևորագույն գործոն է նմանատիպ բոլոր իրավիճակներն արմատախիլ անելու և մարդու իրավունքների հիմնարար սկզբունքներն ու ազատություններն ապահովելու համար». ասված է հռչակագրում:
Հռչակագրի տակ ստորագրել են Իսլամական կոնֆերանս կազմակերպության գրեթե բոլոր անդամները և եռակի անգամ շատ պետություններ, քան 2008 թ. ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի տխրահռչակ բանաձևի կողմ քվեարկածները, որը մեկ անգամ ևս ապացուցում է, որ Ադրբեջանի սեփական ժողովրդին մոլորեցնելու ջանքերն անարդյունք են:

Движение неприсоединения предпочитает принцип самоопределения
15-16 июля в египетском городе Шарм-эль-Шейх прошел 15-ый саммит Движения неприсоединения (Армения обладает в организации статусом наблюдателя). Организация, которая была основана в 1961-ом году, объединяет 119 государств.
На саммите была принята декларация, которая отдельным абзацем подтверждает преобладание принципа самоопределения народов. О принципе территориальной целостности в декларации даже не упоминается.
«Руководители стран и правительств организации Неприсоединения продолжают поддерживать основополагающие и неотъемлемые права всех народов, включая все не самоуправляемые территории, а также, находящиеся под оккупацией или колониальные и под чужой властью территории. Принцип самоопределения народов имеет жизненное значение и является важнейшим фактором для искоренения подобных ситуаций и обеспечения основополагающих прав и свобод человека», - сказано в декларации.
Под декларацией подписались практически все члены организации Исламская конференция, количество которых даже составило втрое больше, чем государств, которые в 2008-ом году подписались под печально известной резолюцией   Генеральной Ассамблеи ООН, которая еще раз подтвердила, что усилия Азербайджана по введению в заблуждение собственного народа безрезультатны.