Վարդան Խաչատրյան. «Կառավարության քայլերի արդյունավետությունը շատ թույլ է»
-Քանի դեռ Հայաստանն ունի բացարձակ ահռելի ներմուծման և արտահանման հարաբերակցություն, տնտեսական աճի մասին խոսք լինել չի կարող,-ասել է «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Վարդան Խաչատրյանը՝ պատասխանելով «7օր»-ի հարցին, թե ո՞վ է մեղավոր, որ երկրում տնտեսական այսպիսի անկում է արձանագրվում։
-Նույնիսկ տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում, սովորական միջին վիճակագրական դեղատոմսերը, որոնք  գոյություն ունեն աշխարհով մեկ, Հայաստանում կիրառելի չեն։ Դա, իհարկե, կառավարությանը դնում է ծայրահեղ ծանր վիճակի մեջ,- ասել է Վ. Խաչատրյանն ու բերել ԱՄՆ-ի օրինակը, որտեղ բնակչությանը հորդորում են շատ ծախսել:-Իսկ մեզ մոտ տառացիորեն հակառակն է։
Վարդան Խաչատրյանի համոզմամբ՝ այս իրավիճակից ելքը միայն ներքին իրական մրցակցության խթանումն է, սակայն, ըստ նրա, Հայաստանում նման բան հնարավոր չէ, քանի օր օլիգարխիկ համակարգն ամրակայվել է այն մակարդակի վրա, որ արդեն անձնավորված են տնտեսության ոլորտները։
-Այս ամենի լուծման համար անհրաժեշտ է տևական և լուրջ աշխատանք՝ օրենքի գերակայություն հաստատելու և տնտեսության մեջ մրցակցություն ապահովելու համար:
Բանախոսն ասել է նաև, թե  հնարավոր է, որ կառավարությունն ինչ-որ քայլեր կատարում է, «բայց դրա արդյունավետությունը շատ թույլ է, այն չի զգացվում»:

Вардан Хачатрян: «Эффективность шагов правительства очень слаба»
«Пока в Армении имеется крайне огромное соотношение импорта и экспорта, речи об экономическом росте и не может быть», - сказал депутат фракции «Наследие» Вардан Хачатрян, отвечая на вопрос «7or» о том, кто виноват, что в стране зафиксирован такой экономический спад.
«Даже в условиях экономического кризиса, обыкновенные статистические рецепты, которые существуют в мире, не применимы для Армении. Это, конечно, ставит правительство в крайне тяжелое положение», - сказал В.Хачатрян, приведя пример США, где призывают население тратить больше,  - А у нас буквально, противоположное».
По убеждению Вардана Хачатряна выход из этой ситуации - стимулирование реальной внутренней конкуренции. Однако, по его словам, в Армении подобное невозможно, поскольку олигархическая система закрепилась на том уровне, что уже сферы экономики начали приобретать личностный характер.
«Для решения всего этого необходима длительная и серьезная работа для утверждения верховенства закона и обеспечения конкуренции в экономике», - заявил он.
Выступающий также сказал, что возможно правительство какие-то шаги делает, «однако, их эффективность очень слаба, они не чувствуются».