ԱՄՆ– ն ու Ռուսաստանը չեն կարողանում «կիսել» Վրաստանը
-Ռուսաստանը որևէ երկրի վրա ճնշում չի գործադրում, որպեսզի ապահովի Հարավային Օսիայի և Աբխազիայի անկախության ճանաչումը,-հուլիսի 23-ին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարի տեղակալ Գրիգորի Կարասինը: Նա նաև ասել է, թե «Ռուսաստանն անհանգստացած է Վրաստանի ռազմականացմամբ և մտադիր է զսպել նման գործողությունները»։
-Մենք խորապես անհանգստացած ենք վրացական իշխանությունների ռազմականացմանն ուղղված գործողությունների առնչությամբ, որին որոշ երկրներ հանգիստ և անգամ դրական են վերաբերվում,-ասել է ԱԳ նախարարի տեղակալ Գրիգորի Կարասինը:
Իսկ ահա ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենն ասել է, թե «Միացյալ Նահանգները Վրաստանի կառավարությանը դիտարկում են որպես Եվրոպական անվտանգության համակարգի առանցքային գործընկերոջ»։
Վրացական առաջնորդների հետ հանդիպման ժամանակ ԱՄՆ փոխնախագահ շեշտել է, որ Վաշինգտոնը Վրաստանին դիտում է որպես տարածաշրջանում «կենսական կարևորության գործընկեր» և հաստատակամ է ամրապնդել կապերը տարբեր ոլորտներում:

США и Россия не могут «поделить» Грузию
-Россия ни на какую страну давления не оказывает,  дабы обеспечить признание независимости Южной Осетии и Абхазии, - 23-го июля заявил замминистра иностранных дел РФ Григорий Карасин. Он также сказал, что «Россия обеспокоена милитаризацией Грузии и намерена сдерживать подобные действия».
-Мы глубоко обеспокоены действиями грузинских властей, направленных  на милитаризацию страны, к которым некоторые государства относятся спокойно и даже положительно, - сказал  замминистра иностранных дел РФ Григорий Карасин.
А вот вице-президент США Джо Байден сказал, что «Соединенные Штаты рассматривают правительство Грузии как важнейшего партнера в Европейской системе безопасности».
Во время встречи с лидерами Грузии вице-президент США выделил, что Вашингтон рассматривает Грузию как «партнера жизненной важности» в регионе и решителен в деле укрепления связей в различных сферах.