Ադրբեջանը կոչ է անում գնալ Աբխազիա՝ վրացական օրենքներով
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ հանրապետության քաղաքացիները, ովքեր ցանկանում են մեկնել Աբխազիա կամ Հարավային Օսիա, կարող են գնալ այդ շրջանները միայն Վրաստանի տարածքով։ Ինչպես հաղորդում է ИА 1news.az-ը, համապատասխան հայտարարությամբ ելույթ է ունեցել ԱԳՆ ներկայացուցիչ Էլխան Պոլուխովը։ Ավելի վաղ նմանատիպ հայտարարությամբ հանդես էր եկել Բելոռուսի ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Պոլուխովը նկատել է, որ Ադրբեջանը ճանաչում է Վրաստանի տարածքային ամբողջականությունը։ Նրա խոսքերով, քաղաքացիները, որոնք Աբխազիա կամ Հարավային Օսիա կգնան Ռուսաստանի տարածքով, կպատժվեն Վրաստանի օրենքներով։
Ադրբեջանն, ինչպես հայտնի է, գտնվում է նույն իրավիճակում, ինչ Վրաստանն է։ 1990-ական թթ. սկզբներին ադրբեջանական իշխանությունները փորձում էին վերադարձնել  Լեռնային Ղարաբաղի չճանաչված պետության հսկողությունը։

Азербайджан призывает ездить в Абхазию по грузинским законам
МИД Азербайджана заявил, что граждане республики, которые желают посетить  Абхазию или Южную Осетию, могут ездить в эти районы только через территорию Грузии. Как сообщает ИА 1news.az, с соответствующим заявлением выступил представитель МИД Эльхан Полухов. Ранее с подобным заявлением выступил представитель МИД Белоруссии.
Полухов отметил, что Азербайджан признает территориальную целостность Грузии. По его словам, граждане, которые поедут в Абхазию и Южную Осетию через территорию России, будут наказываться по законам Грузии.
Как известно, Азербайджан находится в той же ситуации, что и Грузия. В начале 1990-х годов азербайджанские власти пытались вернуть контроль над непризнанным государством Нагорного Карабаха.