Էդուարդ Աբրահամյան. «Ղարաբաղյան հակամարտությունը փոխզիջումային տարբերակով լուծվել չի կարող»
-Արդյոք մեր իշխանությունները պատրա՞ստ են բանակցել այն պետության հետ, որն այսօր իր երկրի ներսում գտնվող ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ իրականացնում է այն քաղաքականությունը, որը կիրականացներ, եթե մենք հաղթանակ չտանեինք։ Արդյոք Ադրբեջանը և միջազգային հանրությունը կարո՞ղ են ավելի լավ պաշտպանության մոդել առաջարկել Լեռնային Ղարաբաղին, քան այն, որը ներկայումս կա,- «Արմատ» ակումբում տարակուսանք է հայտնել «Միտք» վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Էդուարդ Աբրահամյանը։
Գերմանիայի կանցլեր Օտտո ֆոն Բիսմարկի օրինակը բերելով, (նա ասել է, թե բանակցությունները կարող են հաջողություն բերել երկու դեպքում. մեկը՝ երբ բանակցում ես բանակցելու համար և վերակազմավորում ես բանակդ, որ նորից հարձակվես, իսկ մյուսը՝ երբ գտնվում ես թշնամուդ մայրաքաղաքի պատերի տակ, և ինքը պատրաստ է ստորագրել ամեն ինչ), Էդուարդ Աբրահամյանն ասել է, որ Ադրբեջանը, իր կարծիքով, առաջին կետն է իրականացնում, սակայն թե որ կետն է իրականացնում հայկական կողմը, հասկանալի չէ։
Նրա կարծիքով՝ հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը յուրահատուկ է և, քանի որ ադրբեջանցի ժողովրդի էթնիկական ինքնագիտակցությունը ձևավորվել է մոտ 100 տարվա ընթացքում՝ հայերին հակադրվելով, անշուշտ պետք է պատրաստվել պատերազմի։
Արցախյան հարցը, ըստ Է.Աբրահամյանի, «փոխզիջումային տարբերակով լուծվել չի կարող, քանի որ դա էթնիկական և գաղափարախոսությունների պատերազմ է»։

Эдуард Абрамян: «Карабахский конфликт компромиссным путем решен быть не может»
«Неужели наши власти готовы вести переговоры с тем государством, которое сегодня по отношению к находящимся в своей стране национальным меньшинствам проводит политику, которую осуществляла бы к нам, если бы мы не победили? Неужели Азербайджан и международное сообщество могут предложить Нагорному Карабаху лучшую модель защиты, чем та, которая есть сейчас?», - в клубе «Армат» выразил свое недоумение эксперт аналитического центра «Митк» Эдуард Абрамян.
Приводя пример канцлера Германии Отто фон Бисмарка (который говорил, что переговоры могут увенчаться успехом в двух случаях: первый случай, когда ведешь переговоры для ведения переговоров и реорганизуешь армию, чтоб снова напасть, а другой, когда находишься под стенами столицы врага и он готов подписать всё, что угодно), Эдуард Абрамян сказал,  что, по его мнению, Азербайджан осуществляет первый пункт, однако непонятно какой пункт осуществляет армянская сторона.
По его мнению, армяно-азербайджанский конфликт уникален, и поскольку этническое самосознание азербайджанского народа формировалось приблизительно на протяжении 100 лет, противопоставляясь армянам, несомненно, нужно готовиться к войне.
По словам Э. Абрамяна, Арцахский вопрос «не может быть решен компромиссным путем, поскольку это этническая и идеологическая война»