Բրայզան կրկին հայտարարություն է արել, որ հերքի՞
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզան պատասխանելով այն հարցին, թե ո՞ր կողմը պետք է առաջին քայլն անի փոխադարձ համաձայնությանն ընդառաջ՝ «Ազատություն» ռադիոկայանի ադրբեջանական ծառայությանն ասել է.
«Կառուցողական կամ նույնիսկ ճիշտ չի լինի խոսել այս կամ այն կողմի՝ առաջին քայլը կատարելու մասին։ Հիմնարար սկզբունքները հորդորում են կողմերին համաժամանակյա քայլեր ձեռնարկել: Ինչպես հուլիսի սկզբին տված իր հարցազրույցում հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ խաղաղ համաձայնագրի ստորագրումից հետո 5 տարածքները՝ Ֆիզուլին, Աղդամը, Ջաբրայիլը, Զանգելանը և Կուբաթլուն Ադրբեջանին կվերադարձվեն անմիջապես, 2-ը՝ Լաչինը և Քյալբաջարը՝ 5 տարի հետո։ Այսինքն՝ Ալիևն ասում է՝ անմիջապես կլինի տարածքների վերադարձ, բայց մի քանիսը ավելի ուշ կվերադարձվեն։ Միաժամանակ, Ադրբեջանը նույնպես քայլեր կձեռնարկի։ Սա, մասնավորապես, ներառում է Ալիևի մեկնաբանությունները Հայաստանը և Ղարաբաղը կապող միջանցքի մասին, ինչպես նաև՝ նրա պատկերացումները կամ առաջարկները կարգավիճակի վերաբերյալ։ Եռանախագահները նույնպես խոսում են միջանկյալ կարգավիճակի մասին։ Այս ամենը պետք է կատարվի միաժամանակ, չնայած՝ ընդհանուր գործընթացի որոշակի տարրեր կիրագործվեն փուլային տարբերակով։ Եթե ուզում են հարցը կարգավորել, կողմերը պետք է դիմեն ռիսկի»:
Մ. Բրայզայի կարծիքով՝ երկու նախագահների համար էլ դժվար է համոզել մարդկանց՝ դիմել ռիսկի։ Միևնույն ժամանակ, ամերիկացի դիվանագետի գնահատմամբ՝ անհնար է հասնել համաձայնության, եթե հասարակությունները համաձայն չլինեն։

Брайза снова сделал заявление, чтобы опровергнуть?
Отвечая на вопрос о том, какая сторона должна сделать первый шаг навстречу взаимному согласию, американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Мэтью Брайза азербайджанской службе радиостанции «Свобода» сказал:
«Будет неконструктивно или даже неправильно говорить о первом шаге той или иной стороны. Основополагающие принципы призывают  стороны предпринимать синхронные шаги.  Как заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев в данном в начале июля интервью, после подписания мирного договора 5 районов Физули, Агдам, Джебраил, Зангелан и Кубатлы будут сразу возвращены Азербайджану, 2 района - Лачин и Кельбаджар - через 5 лет. То есть Алиев говорит, что будет непосредственный возврат территорий, но несколько из них будут возвращены позже. Одновременно и  Азербайджан будет предпринимать шаги. Это, в частности, содержит в себе комментарии Алиева о соединяющем Армению и Карабах коридоре, а также его представления или предложения относительно статуса. Три сопредседателя МГ ОБСЕ также говорят о промежуточном статусе. Это всё должно быть выполнено одновременно, несмотря на то, что некоторые элементы общего процесса будут применены в поэтапном варианте».
По мнению М. Брайзы, двум президентам также трудно убедить людей прибегнуть к риску. В то же время, по оценке американского дипломата, невозможно достигнуть согласия, если общества не будут согласны.