ՀԱԿ–ում արտահերթ հանրահավաքի մասին որոշում չի կայացվել
Հայ ազգային կոնգերիսի վերջին հանրահավաքի ժամանակ ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել էր, որ Ղարաբաղյան հակամարտության կարագավորման առնչությամբ ևս մեկ արտահերթ հանրահավաք է պատրաստվում իրականացվել։ «7օր»-ի հետ զրույցում ՀԱԿ ներայացուցիչ, «Հանրապետություն» կուսակցության քաղխորհրդի անդամ Սուրեն Սուրենյանցը նշել է, որ իր տեղեկություններով արտահերթ հանարահվաքի մասին որոշում չի կայացվել։
-Որքան որ ես եմ տեղյակ առայժմ հանրահավաքի մասին որոշում չի կայացվել, բայց դա բնավ չի նշանակում, որ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը ՀԱԿ-ին բավարարում է։ ՀԱԿ- ը արել է հայատարարություն և որոշակի մտահոգություններ է հայտնել։ Եվ  չմոռանանաք, ի վերջո, որ եթե նույնիսկ արտահերթ հանրահավաք չանցակավի՝ սեպտեմբերի 18-ին նշանակաված է հանրահավաք, որտեղ այդ խնդրին կարող է շատ համակողմանի անդրադարձ լիննել,-ասել է նա։

В АНК решения о внеочередном митинге принято не было
Во время последнего митинга Армянского национального конгресса, лидер АНК Левон Тер-Петросян заявил, что в связи с процессом урегулирования Карабахского конфликта подготавливается проведение еще одного внеочередного митинга. В беседе с «7or», представитель АНК, член политсовета партии «Республика» Сурен Суренянц отметил, что, по его сведениям, решение о внеочередном митинге принято не было.
«Насколько мне известно, пока решения о митинге принято не было, но, естественно, это не означает, что процесс урегулирования Карабахского конфликта удовлетворяет АНК. АНК сделал заявление и выразил определенное беспокойство. И не будем забывать, в конце концов, если даже внеочередной митинг не будет проведен, то на 18 сентября назначен митинг, где эта проблема может быть всесторонне рассмотрена », - сказал Сурен Суренянц.