ՀՔԴՄ նախագահ. «Կան բաներ, որ ուղղակի զիջել հնարավոր չէ»
ՀՔԴՄ նախագահ Խոսրով Հարությունյանն անդրադառնալով Արցախյան հակամարտության կարգավորմանը, կարծիք է հայտնել, որ ինչպես Մադրիդյան, այնպես էլ յուրաքանչյուր սկզբունք չպետք է պարունակի միայն պատերազմական ճանապարհը բացառող կետեր։
-Պետք է հստակ պարունակի կետ, որ կողմերը՝ Ադրբեջան, Հայաստան, Ղարաբաղ, պետք է հասնեն իրենց սպառազինության մակարդակների ադեկվատության։ Պետք է խոսվի զինված ուժերի էական կրճատման մասին։
Հարությունյանն ասել է նաև, որ կարգավորման ցանկացած գործընթացում կողմերի անվտանգությունն այսօրվա իրավիճակից պետք է պակաս հուսալի չլինի։
-Սա լրջագույն խնդիր է։ Եվ, դրանից կախված, պետք է խոսել, թե ինչ հաջորդականությամբ կարվեն քայլերը։ Երբ ասում ենք՝ արդարացի կարգավորում, պետք է հասկանանք նրա այնպիսի լուծումներ, որոնք երբևէ այս կոնֆլիկտը առաջիկայում կրկնելու հնարավորությունը կբացառեն։ Ակնհայտ է մի բան. որ չի կարելի խոսել արդարացի լուծումների մասին՝ առանց հաշվի առնելու Արցախի ժողովրդի կենսական շահերը, նրանց անվտանգությունը։ Կան բաներ, որ ուղղակի զիջել հնարավոր չէ, և դա պետք է կապված լինի Ղարաբաղի անվտանգության հետ։

Председатель ХДСА: «Есть такие вещи, которые просто невозможно уступать»
Председатель ХДСА (Христианско-демократический союз Армении) Хосров Арутюнян, касаясь урегулирования Арцахского конфликта, выразил мнение, что как Мадридские, так и любые принципы не должны содержать только пункты, исключающие военный путь решения данного конфликта.
«Должен обязательно содержаться пункт, по которому стороны: Азербайджан, Армения и Карабах должны достичь адекватности уровней своих вооружений. Необходимо говорить о существенном сокращении вооруженных сил», - считает Х.Арутюнян.
Он также сказал, что в любом процессе урегулирования безопасность сторон  должна быть не менее надежной, чем то, что мы имеем сейчас.
«Это серьезнейшая проблема. И в зависимости от этого необходимо говорить о том, с какой последовательностью будут сделаны шаги. Когда мы говорим «справедливое урегулирование», следует понимать такие решения, которые исключат возможность повторения конфликта в будущем. Очевидно одно: нельзя говорить о справедливых решениях без учета жизненных интересов народа Арцаха и его безопасности. Есть такие вещи, которые просто невозможно уступать, и это должно быть связано с безопасностью Карабаха.