Վիլնյուսում Ադրբեջանն ու ԵՄ–ն կստորագրեն վիզային ռեժիմը պարզեցնելու համաձայնագիր
Նոյեմբերի 28–29–ին Վիլնյուսում կայանալիք «Արևելյան գործընկերության» գագաթաժողովի շրջանակներում Ադրբեջանը և ԵՄ–ն կստորագրեն վիզային ռեժիմը պարզեցնելու մասին համաձայնագիր։ «ИТАР-ТАСС»–ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Մահմուդ Մամեդգուլիևը։
Նա նաև ասել է, որ կողմերը պատրաստվում են ստորագրել մի շարք ոլորտներում ռազմավարական համագործակցության, ինչպես նաև ԵՄ–ի ծրագրերում Ադրբեջանի մասնակցության ընդլայնման մասին համաձայնագիր ևս։
«Եթե մինչ գագաթաժողովը հասցնենք համաձայնեցնել տվյալ փաստաթղթերը, ապա դրանք կստորագրվեն Վիլնյուսում։ Եթե ոչ, դա կանենք ավելի ուշ»,–հավելել է Մամեդգուլիևը։
Որոշ տվյալներով՝ Վիլնյուսում Ադրբեջանի պատվիրակությունը գլխավորելու է այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Բայց սա դեռ պաշտոնապես չի հաստատվել։

Азербайджан и ЕС подпишут на Вильнюсском саммите Соглашение об упрощении визового режима
Азербайджан и Евросоюз подпишут в рамках саммита «Восточного партнерства» в Вильнюсе, который пройдет 28-29 ноября, Соглашение об упрощении визового режима. Об этом, как передает ИТАР-ТАСС, заявил замминистра иностранных дел Азербайджана Махмуд Мамедгулиев.
Замминистра также отметил, что стороны готовятся подписать соглашение о стратегическом сотрудничестве по ряду сфер, протокол о расширении участия Азербайджана в программах ЕС.
«Если к началу саммита мы успеем согласовать данные документы, то они будут подписаны в Вильнюсе, если нет, то это произойдет позже», - сообщил Мамедгулиев.