Նոր մանրամասներ Յուրի Վարդանյանի և Արմեն Աշոտյանի «բրազիլական» արկածներից
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, Հայաստանի մարզական պատվիրակությունը պետք է մեկներ Բրազիլիա՝ մասնակցելու Դպրոցականների համաշխարհային օլիմպիական խաղերին: Կազմակերպիչներն են Արմեն Աշոտյանն ու Յուրի Վարդանյանը։
Օդանավակայանում Հայաստանի մարզական պատվիրակությունը բախվել է դաժան իրականությանը: Պարզվել է, որ մարզիկները, մարզիչները, պատվիրակության ղեկավարները օդանավի տոմս չունեն:
Իսկ թե ինչու է այդպես ստացվել, արդեն այլ խոսակցության թեմա է, որից կոռուպցիայի ու «ատկատի» հոտ է գալիս։ Մեր ունեցած տեղեկություններով՝ ավիատոմսերի գնման մրցույթը շահել է մի նորահայտ կազմակերպություն, որը ակնհայտ կեղծ հայտ է ներկայացրել` կասկածելի էժան գներ առաջարկելով Երևանից Բրազիլիա ինքնաթիռային երթուղու համար։ Գործարքի գումարը կազմել է շուրջ 15 միլիոն դրամ։ Գումարը փոխանցվել է ավիատոմս վաճառող այդ կազմակերպությանը, որը նույնիսկ կայքէջ չունի։ Միայն օդանավակայանում են մարդիկ իմացել, որ իրենց ձեռքի տոմսերը կեղծ են և իրենք չեն կարող մեկնել Բրազիլիա։
Ակնհայտ է, որ Սերժ Սարգսյանի ասած՝ «տենդերը հաղթեցրել են» և կոնկրետ պաշտոնյաներ շահագրգռված են եղել, որպեսզի ավիատոմսերի գնումներն իրականացվի այդ կազմակերպությունից, իսկ վերջինս էլ «քաշել» է։
Այս ամենի արդյունքում պետական բյուջեն հսկայական վնասներ է կրել, քանզի Բրազիլիայում ամրագրված են եղել նաև հյուրանոցային համարները։

«Бразильские» приключения Юрия Варданяна и Армена Ашотяна
Накануне спортивная делегация Армении должна была отбыть в Бразилию для участия в Международных олимпийских играх школьников. Организаторами выступили Армен Ашотян и Юрий Варданян.
Однако в аэропорту делегация столкнулась с жестокой реальностью. Выяснилось, что у спортсменов, тренеров и руководителей делегации нет авиабилетов.
Почему же так получилось – тема для отдельного разговора, и здесь явно попахивает коррупцией и откатами. По имеющимся у нас данным, конкурс на приобретение билетов выиграла неизвестная ранее организация, которая подала фальшивую заявку по явно заниженным ценам. Размер сделки составил 15 млн. драмов. Данная сумма была переведена на счета этой организации, у которой даже не было собственного интернет-сайта. Люди лишь в аэропорту узнали, что их авиабилеты фальшивые, и они не могут вылететь в Бразилию.
Очевидно, что тендер на закупку билетов, выражаясь словами Сержа Саргсяна, «помогли выиграть», и конкретные чиновники были заинтересованы в приобретении билетов именно у этой фирмы, которая в конце всех «подставила».
В результате этого государственный бюджет понес огромный ущерб, поскольку в Бразилии были забронированы и номера в отелях.