Լոս - Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության հայտարարությունը
Հյուպատոսությունն ի գիտություն է ընդունել ԱՄՆ դատախազության Կալիֆոռնիայի կենտրոնական շրջանի գրասենյակի հայտարարությունը, որտեղ նշվում է անօրինական գործունեություն կատարելու մեղադրանքով Լոս-Անջելեսում բնակվող հայազգի 5 անձանց ձերբակալման մասին:
Մենք պատրաստ ենք սերտորեն համագործակցել ԱՄՆ իրավապահ մարմինների հետ՝ շահագրգռված լինելով հարուցված քրեական գործի հանգամանքների շուտափույթ բացահայտման մեջ: Հյուպատոսությունը ակնկալում է առավել մանրամասն տեղեկատվություն ստանալ ամերիկյան կողմից գործում առկա փաստերի՝ մասնավորապես մեղադրվող անձանց կողմից հյուպատոսության պաշտոնական փաստաթղթերի կեղծման վերաբերյալ:
Ինչ վերաբերում է  Լոս-Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության մեղադրվող նախկին երկու աշխատակիցներին, ապա Նորայր Ղալումյանը 2002թ. -ից չի աշխատում Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունում, իսկ 2003 թ.  ազատվել է ԱԳՆ համակարգում աշխատանքից և մշտական բնակություն հաստատել ԱՄՆ-ում:
ԱՄՆ քաղաքացի Հակոբ Հովհաննիսյանը հյուպատոության տեխնիկական անձնակազմի անդամ է եղել և ազատվել է աշխատանքից  2007 թ:

Заявление Генерального консула РА в Лос-Анджелесе
Консульство приняло к сведению заявление офиса центрального района Калифорнии прокуратуры США,  в котором отмечается об аресте по обвинению в совершении противозаконной деятельности пяти лиц армянской национальности, проживающих в Лос-Анджелесе.
Будучи заинтересованы в скорейшем раскрытии обстоятельств возбужденного уголовного дела, мы готовы тесно сотрудничать с правоохранительными органами США. Консульство надеется получить от американской стороны более детальную информацию об имеющихся в деле фактах, в частности относительно фальсификации официальных документов консульства со стороны обвиняемых лиц.
Что касается двух бывших сотрудников Генерального консульства РА в Лос-Анджелесе обвиняемых по данному делу, то Норайр Галумян с 2002 г. не работает в Генконсульстве РА в Лос-Анджелесе, а с 2003 г. освобожден с работы в системе МИД и обосновался на постоянное место жительства в США.
Гражданин США Акоп Ованесян являлся членом технического персонала консульства и был освобожден с должности в 2007 г.