Դրամատուրգ. «Այնպես չէ, որ մշակույթի նախարարությունը փող չունի»
Դրամատուրգ Սուրեն Շահվերդյանը մամլո ասուլիսի ժամանակ նշել է, որ թատրոններում գործող կառավարման ներկայիս համակարգը թատրոնը չի տանում դեպի զարգացում։
-Հայկական իրականության մեջ այնպիսի՜ խառնաշփոթ է։ Օրինակ այսօր ինձ հետ տեղի ունեցած դեպքը. զանգ եմ տվել  մշակույթի նախարարութան արվեստի բաժին և փորձում եմ հարցիս պատասխանը ստանալ։ Ինձ ասում են, որ թատրոնի պատասխանատու այս պահին չունենք և իմ հարցին, փաստորեն, ոչ ոք չի կարող պատասխանել։ Իսկ իմ հարցն այն էր, որ ես բեմադրություն եմ ներկայացրել Եգիպտոսի փառատոնին և ուզում էի հասկանալ՝ ուր է իմ ներկայացրած այդ ամբողջ փաթեթը, որովհետև ինձ Եգիպտոսից նամակ էին ուղարկել, թե փաթեթը չեն ստացել։ Սա երկրորդ տարին է՝ նույն ձևով է արվում,-ասել է բեմադրիչը։
Նրա խոսքերով՝ թատրոնի մենեջմենթով պետք է զբաղվեն այն մարդիկ, ովքեր սիրում են այն և հասկանում են նրանից։
Արվեստաբան,  Թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի դասախոս Վարդան Մկրտչյանն էլ հավաստիացրել է, որ կառավարման ոլորտում զարգացումները պետք է համաչափ ընթանան և մշակույթի նախարարությունից միանգամից հրաժարվել չի կարելի։
-Աշխարհում գոյություն ունեն կառավարման մոդելներ, որոնք բազմաթիվ տարրեր են պարունակում, և ամբողջությամբ այն վերցնել ու ներդնել Հայաստանում, հնարավոր չէ. պետք է ընտրել,-ասել է նա։
Դրամատուրգ Սուրեն Շահվերդյանն էլ հակադրաձել է, թե այնպես չէ, թե մշակույթի նախարարությունը ծրագրեր իրականացնելու համար գումարներ չունի։
-Մշակույթի նախարարությունը բավական ֆինանսավորվում է, բայց հիմա փող չկա։ Այն, որ ես մամուլից տեսնում եմ, թե ինչ են լինում գումարները մշակույթի նախարարությունում, երևի թե լավ ծրագրեր կարող էին ստեղծել,-հավելել է դրամատուրգը։

Драматург: «Не так, чтобы у министерства культуры денег не было».
Драматург Сурен Шахвердян на пресс-конференции отметил, что ныне действующая система управления в театрах не ведет их к развитию.
«В армянской действительности такая неразбериха! Например, сегодня произошедший со мной случай - позвонил в отдел искусства Минкультуры и пробую получить ответ на вопрос. Мне говорят, что на данный момент мы не имеем ответственного за театр и на мой вопрос, фактически, никто не может ответить. А мой вопрос был следующим - я представил на фестивале в Египте пакет и хочу понять, где он, поскольку мне из Египта прислали письмо, что пакет не получили. Это уже второй год как делается таким же образом», - сказал постановщик.
По его словам, менеджментом театра должны заняться те люди, которые любят театр и понимают в нем толк.
Искусствовед, преподаватель Государственного института Театра и кино Вардан Мкртчян заверил, что в сфере управления развития должны протекать равномерно и сразу отказываться от Министерства культуры нельзя.
«В мире существуют модели управления, которые содержат многочисленные элементы и полностью взять его и внедрить в Армении невозможно - необходимо выбрать», - сказал он.
Драматург Сурен Шахвердян противопоставил, что это не так и что министерство культуры для реализации программ суммами не располагает.
«Министерство культуры достаточно финансируется, однако, сейчас денег нет. То, что я из прессы вижу, что происходит с суммами в Министерстве культуры, наверное можно было бы создать хорошие программы», - добавил он.