ՀՀԿ–ականը չի բացառում, որ Սերժ Սարգսյանը վարչապետ կդառնա
Թե ո՞վ է լինելու նախագահի պաշտոնում Սերժ Սարգսյանի իրավահաջորդը (բնականաբար՝ ըստ իշխանական վարկածի), ՀՀԿ խմբակցության հնաբնակ պատգամավոր Մկրտիչ Մինասյանը մտքի ծայրով անգամ չի անցկացրել։
–Ես չեմ..., էդպիսի...այդ թեման չեմ քննարկել ո՛չ իմ ուղեղում, ո՛չ էլ իմ շրջապատի հետ,–«7օր»–ի հարցից ակնհայտորեն շփոթվելով՝ պատասխանել է նա։
–Կլինի նա, ով մեր ժողովրդի քվեն կստանա։ Ձայն բազմաց ձայն Աստծո,–ավելացրել է Մ. Մինասյանը՝ միաժամանակ նշելով, որ եթե ՀՀԿ–ն շարունակի իր ազգային գործունեությունը և պատասխանատվությունը, ու եթե ՀՀԿ–ականների ազգային տեսակը, գործելաոճը հասարակության կողմից գնահատվի ըստ արժանվույն, ապա ՀՀ հաջորդ նախագահը կրկին Հանրապետական կուսակցությունից կլինի։
Բայց Սերժ Սարգսյանը, նրա խոսքերով, բնականաբար, երրորդ ժամկետի չի գնա. Սահմանադրությամբ սահմանափակված է նրա այդ իրավունքը։
«7օր»–ի հարցին՝ գուցե հենց դրա համար էլ փոխո՞ւմ է Սահմանադրությունը, ՀՀԿ–ական պատգամավորը պատասխանել է.
–Հայաստանում, ճիշտն ասած, դա էդքան իրական չեմ տեսնում։ Մենք ժողովրդավարությունն ընդունել ենք, արևմտյան արժեքների գոնե այդ հատվածն ամբողջությամբ ընդունել ենք, Սահմանադրությամբ ամրագրել ենք։ Եվ Սերժ Սարգսյանն էլ իր էությամբ ժողովրդավար մարդ է։ Համենայնդեպս, մենք Ադրբեջանը չենք, որ Սահմանադրություն փոխենք, ալիևյան կլանը հավերժ մնա։
Փոխարենը՝ Ռուսաստանի օրինակի կրկնությունը, որ Վլադիմիր Պուտինը նախագահի պաշտոնավարման ժամկետի ավարտից հետո վարչապետ դարձավ, Մ. Մինասյանը չի բացառում.
–Դե, գիտեք՝ ինչ, հիմի եթե վարչապետ նստի, իսկ ի՞նչ է եղել, հնարավոր չէ՞, ինչո՞ւ, չի՞ կարելի։ Դա չի արգելվում ո՛չ օրենքով, ո՛չ էլ Սահմադրությամբ։ Ես է՛դ մասին էլ չեմ մտածել, բայց գոնե իրավական իմաստով նոնսենս չկա, նորմալ է, ի՞նչ է պատահել։

Депутат от РПА не исключает возможности премьерства Сержа Саргсяна
О том, кто будет преемником Сержа Саргсяна на посту президента, депутат-старожил от РПА Мкртыч Минасян даже не задумывался.
«Я не…, подобный… вопрос я не обсуждал ни у себя в мыслях, ни в своем окружении», - явно растерявшись, ответил на вопрос «7or» Минасян.
«Им будет тот, кто удостоится народного выбора. Глас народа – глас Божий», - добавил депутат от РПА, отметив при этом, что в случае продолжения РПА своей национальноцентристской деятельности и адекватной оценки этой деятельности со стороны общества следующий президент снова будет от РПА.
Что касается Сержа Саргсяна, то он, по его словам, не пойдет на третий срок – эта возможность ограничена Конституцией.
На вопрос «7or» о том, возможно ли, что именно поэтому он и хочет изменить Конституцию, депутат от РПА ответил:
«Честно говоря, в Армении это не столь реалистично. Мы приняли демократию, полностью приняли демократические ценности хотя бы по этой части, и закрепили это Конституцией. Серж Саргсян, по своей сущности, тоже демократический человек. По крайней мере, мы не Азербайджан, чтобы менять Конституцию ради вечного правления клана Алиевых».
Однако Минасян не исключает российского варианта, когда после завершения президентского срока Владимир Путин стал премьером страны.
«А что тут такого? Если он захочет… Разве это запрещено? Это не запрещается ни законом, ни Конституцией. Я об этом тоже не думал, однако здесь нет никакого правового нонсенса. Нормально – а что тут такого?», - добавил законодатель.