Սերժ Սարգսյանը պաթոլոգիկ վախ ունի ոչիշխանական լրատվամիջոցներից։ Հանրությանը հուզող թեմաներին նա, իհարկե, պարտավո՛ր է անդրադառնալ, բայց Սերժ Սարգսյանը կա՛մ նախընտրում է լռել (հիմնականում հենց այդպես էլ վարվում է), կա՛մ փակ ինքնաասուլիսներ է տալիս՝ «ընտրյալ» լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին որպես ռեկվիզիդ օգտագործելով։
Իսկ վերջերս էլ «ծառի հետևում» «պախկվելով»՝ հանրությանը մեսիջ հասցնելու մի նոր ձև է գտել «նախաձեռնողականը»՝ գնում է որևէ մի գերատեսչություն՝ իբր այնտեղի աշխատանքներին ծանոթանալու, ու մեկ էլ, հոպլյա՜, որտեղից որտեղ, բոլորովին պատահական իհարկե, այդ գերատեսչության «համարձակ» աշխատակիցներից մեկը Սերժ Սարգսյանի սրտով մի հարց է տալիս։ Դե, վերջինս էլ, իբր չուզելով, բայց պատրաստակամորեն պատասխանում է։
Մինչդեռ նորմալ և տրամաբանական կլիներ, եթե Սերժ Սարգսյանը կամ գոնե նրա խոսնակը պարբերաբար մամուլի ասուլիսներ հրավիրեին և պատասխանեին ոչ թե այս կամ նախարարության աշխատակցի՝ նախապես անգիր արած հարցին, այլ ոչիշխանական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների։ Բայց դե, էդ դեպքում կարող է՝ «խիարը թարս բուսնի», բնական է, որ նա չի գնա այդ ռիսկին։
Ի դեպ, երեկ Էկոնոմիկայի նախարարությունում Սերժ Սարգսյանն ուշագրավ բան է հայտարարել. «Անկեղծորեն ասած՝ ես շատ դեպքերում անհարմար եմ զգում, ամաչում եմ և նույնիսկ կարծում եմ՝ տեղն է, ժամանակն է ներողություն խնդրելու այդ մարդկանցից»։
Ցավալին այն է, որ այս խոսքերը նա ոչ թե ասել է անկեղծորեն, ի խորոց սրտի, այլ նախկին իշխանություններին «կպնելու» համար։ Եթե իրո՛ք Սերժ Սարգսյանն այդքան ամոթ ու խիղճ ունենար, վաղուց արդեն հրաժարական էր տվել։

Серж Саргсян патологически боится невластных СМИ. Обращаться к волнующим общество вопросам, он, естественно, обязан, однако Серж Саргсян либо предпочитает молчать (в основном именно так и поступает), либо дает самому себе закрытые пресс-конференции, используя представителей «избранных» СМИ в качестве реквизита.
А совсем недавно «инициативник» нашел новый способ направления мессиджей обществу, так сказать, «из засады». К примеру, он посещает одно из министерств или ведомств якобы для ознакомления с тамошней работой и, вдруг, совершенно «неожиданно» слышит от одного из «смелых» работников вопрос, который ему по душе. Серж Саргсян, естественно, якобы нехотя, но с готовностью отвечает на этот вопрос.
Между тем, нормальным и логичным было бы то, чтобы Серж Саргсян или хотя бы его пресс-секретарь периодически созывали пресс-конференции и отвечали не на заранее заученные вопросы того или иного работника министерства, а на вопросы невластных СМИ. Однако всем понятно, что в этом случае «огурец может взрасти неправильно», и он не пойдет на данный риск.
Кстати, накануне в Минэкономики Серж Саргсян сделал довольно примечательное заявление: «Искренне говоря, зачастую я чувствую себя неловко, стыжусь и даже считаю, что уместно и настало время попросить прощения у этих людей».
Сожаление вызывает то, что слова эти были сказаны не искренне и от всего сердца, а для того, чтобы «задеть» предыдущие власти. Если бы у Сержа Саргсяна действительно были совесть и чувство стыда, он уже давно подал бы в отставку.