Ալեքսան Հարությունյանը՝ Հանրային հեռուստատեսության ծրագրերի մասին
-Հիմնական նորությունները, որ կլինեն Հ1-ի եթերում, նոր ֆիլմերն են։ Խոսքը ոչ միայն և ոչ այնքան այդ անվերջ հեռուստասերիալների մասին է, այլ հեռուստատեսային բազմասերիանոց ֆիլմերի, որոնք կլինեն  5-ից մինչև 20 սերիանոց,-«Ազդակ» մամուլի ակումբում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ ասել է Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Ալեքսան Հարությունյանը։
Ա. Հարությունյանը լրագորողներին տեղեկացրել է, որ Հանրային հեռուստաընկերության եթերում չեն ցուցադրվելու լատինաամերիկյան բազմասերիանոց սերիալներ։ Փոխարենը լինելու են նոր նկարահանված գեղարվեստական ֆիլմեր։
-Սկսել են նկարահանումները Ռեմարկի «Երեք ընկեր» վեպի հիման վրա, սակայն գործողությունները տեղեփոխված են Հայաստան՝ մեր օրեր։ Օգոստոսի վերջին կսկսվեն Րաֆֆու «Խաչագողի հիշատակարանը» նոր ֆիլմի նկարահանման աշխատանքները։ Այս ֆիլմի մի մասն է միայն նկարահանվելու Հայաստանում, մնացածը՝ այլ երկրներում։
ՀՀՌ-ի ղեկավարն ասել է նաև, որ նոր եթերաշրջանում՝ սեպտեմբերից, որոշակի փոփոխություններ կլինեն նաև «Հայլուր» լրատվական ծրագրում.
-Հաջորդ տարվանից մի շարք երկրներում կբացենք մեր թղթակցական կետերը։
Պատասխանելով լրագրողների հարցին, թե ինչպես է վերաբերվում բոլորովին վերջերս հայտարարված «Տհաճ եթեր» մրցանակաբաշխությանը, ըստ որի Հ1-ն առաջին տեղն էր զբաղեցրել, Ա. Հարությունյանն ասել է.
-Այդ կազմակերպությունը և անձը չարժեն, որպեսզի ես և դուք իրենց  քննարկենք։ Կազմակերպություններ և անհատներ կան, որոնց ստեղծում, օգտագործում են, հետո մոռանում են դեն շպրտել, և դրանք երբեմն պատուհաս են դառնում հենց ստեղծողների գլխին։

Алексан Арутюнян о программах Общественного телевидения
«Основные новости, которые будут в эфире Первого канала - новые фильмы. Речь идет не только о тех нескончаемых телесериалах, а телевизионных многосерийных фильмах, которые составлены от 5 до 20 серий», - сказала председатель Совета Общественной телерадиокомпании РА Алексан Арутюнян на пресс-конференции в клубе «Аздак».
А.Арутюнян проинформировал журналистов, что в эфире Общественной телекомпании не будут демонстрировать латиноамериканские многосерийные сериалы. Взамен будут недавно снятые художественные фильмы.
«Начались съемки на основе романа Ремарка «Три товарища», однако действия перемещены в Армению, в наши дни. В августе начнутся съемочные работы нового фильма «Дневник Хачагоха» Раффи. Лишь часть этого фильма будет снята в Армении, остальная - в других странах.
Руководитель ОТР сказал, что в новом эфирном сезоне с сентября будут некоторые изменения и в информационной программе «Айлур».
«Со следующего года в ряде стран откроем наши корреспондентские пункты», - сообщил он.
Отвечая на вопросы журналистов, как он относится к недавней церемонии вручения призов «Неприятный эфир», согласно которому Общественное телевидение заняло первое место, Арутюнян сказал: «Эта организация и это лицо не стоят того, чтобы я и вы обсуждали их. Есть организации и лица, которых используют, затем забывают и выбрасывают вон и они иногда становятся напастью на голову этих же создателей».