ՏՄՊՊՀ–ն արձանագրել է՝ ուրբաթ օրն ալյուրը թանկացել է 8 դրամով
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի դիտարկման ուրբաթ օրվա տվյալներով՝ գերիշխող սուբյեկտների մանրածախ և մեծածախ խանութներում 1 կգ ալյուրի գինը բարձրացել է 8 դրամով։ Այս մասին «7օր»-ին ասել է հանձնաժողովի նախագահի գլխավոր խորհրդական Արամ Սահակյանը։ Թե ինչո՞վ է պայմանավորված նման թանկացումը, հանձնաժողովը դեռ տեղեկություն չունի։
-8 դրամն ընդամենը իր գնի 2-3%-ն է կազմում,-ասել է Ա. Սահակյանը,-եթե այդ բարձրացումը շարունակվի, էական, զգալի բարձրացում լինի, բնականաբար, մենք էլ կփորձենք պարզել՝ ինչից է։ Այս պահին հետևում ենք հետագա զարգացումներին։ Կարող է հենց վաղը նորից իջնի։ Օրենքի տեսակետից՝ բարձրացումն ինքնին խախտում չէ։ Խախտումը չհիմնավորվա՛ծ բարձրացումն է։ Իսկ թե դա հիմնավորվա՞ծ է, թե՞ հիմնավորված չէ, բավական երկար ուսումնասիրություն է պահանջում։
Զգալի բարձրավում ասելով էլ Ա. Սահակյանն անձնապես նկատի ունի 10%-ով թանկանալը։
Նշենք, որ ալյուրի թանկացումը հանգեցրել է նաև հացամթերքի թանկացմանը։ Ուրբաթ օրն արդեն մի շարք խանութներ հացը 10-20 դրամով թանկ են վաճառել։ Մյուսներն էլ, բնականաբար, հետևում են այդ օրինակին։ Մասնավորապես «Մուսալեռ» հացի փռից «7օր»-ին ասել են, որ իրենք հացի գինը թեև դեռ չեն բարձարցրել, բայց մոտ օրերին բոլոր հացատեսակները թանկացնելու են 10-20 դրամով։ Պատճառն էլ ալյուրի գնի բարձրացումը։ «7օր»-ի թղթակիցները շրջել են նաև մայրաքաղաքի մի շարք խանութներով և արձանագրել, որ բոլոր տեղերում հացն արդեն իսկ թանկ է վաճառվում։
ՏՄՊՊՀ-ի գլխավոր խորհրդական Արամ Սահակյանի խոսքերով՝ հացի շուկան իրենց լիազորություններից դուրս է, և այդ բարձրացման համար իրենք պատասխանատու չեն, քանի որ այդտեղ հարյուրավոր ընկերություններ են աշխատում, հետևաբար և հացի շուկայում գերիշխող դիրք ունեցող սուբյեկտներ չկան։ Սակայն Ա. Սահակյանն ավելացրել է, որ չի կարծում՝ 8 դրամով ալյուրի բարձարցումը պետք է հանգեցներ հացի 10-20 դրամով թանկացման։

В пятницу цена на муку повысилась на 8 драмов
По данным мониторинга, проведенного  государственной комиссией по защите экономической конкуренции РА в пятницу, в большинстве магазинов, осуществляющих торговлю оптом и в розницу, цена за килограмм муки повысилась на 8 драмов. Об этом «7or» сообщил главный советник председателя комиссии Арам Саакян. Комиссия пока не владеет сведениями относительно того, чем обусловлено это повышение.
«8 драмов составляет лишь 2-3% от самой цены. Если это подорожание продолжится, то есть, будет иметь место существенное и ощутимое повышение цен, мы попытаемся выяснить причину. На данный момент мы следим за дальнейшим развитием событий. Возможно, цена понизится уже завтра. С точки зрения закона, повышение цен само по себе не является нарушением. Нарушением является необоснованное повышение. А выяснение того, обоснованно ли это или нет, требует длительных исследований», - отметил Саакян.
Под ощутимым подорожанием лично А.Саакян подразумевает подорожание на 10%.
Отметим, что повышение цен на муку привело к подорожанию мучных изделий. В пятницу в некоторых магазинах хлеб продавали на 10-20 драмов дороже. А остальные, соответственно, следуют им. В частности, из пекарни «Мусалер»  сообщили «7or», что хотя они и не подняли цену на хлеб, тем не менее, в ближайшие дни все виды мучных изделий подорожают на 10-20 драмов. В качестве причины указывается повышение цен на муку. Корреспонденты «7or» побывали в некоторых магазинах столицы и выяснили, что уже везде хлеб продается по высокой цене.
По словам главного советника председателя комиссии Арама Саакяна, рынок хлеба находится вне их полномочий и они не ответственны за это подорожание, поскольку там работают сотни компаний, а следовательно, на рынке хлеба нет субъектов, занимающих доминирующую позицию. Тем не менее, А.Саакян добавил, что не считает, что повышение цен на муку на 8 драмов должно было привести к подорожанию хлеба на 10-20 драмов.