Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Թուրքմենստանի Մեջլիսի նախագահի հետ
Պաշտոնական այցով Թուրքմենստանում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Թուրքմենստանի Մեջլիսի նախագահ Ակջա Նուրբերդիևայի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-թուրքմենական միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդմանն ու զարգացմանն առնչվող հարցեր: Միջպետական հարաբերություններում երկուստեք կարևորվել է օրենսդիր մարմինների միջև սերտ համագործակցությունը: Նկատի առնելով, որ ՀՀ ԱԺ-ում արդեն իսկ ձևավորվել է Հայաստան-Թուրքմենստան բարեկամության խումբ, Հայաստանի Նախագահը և Թուրքմենստանի Մեջլիսի նախագահն ընդգծել են Թուրքմենստանի Մեջլիսում ևս համանման խմբի ստեղծման կարևորությունը:
Մեջլիսում հանդիպումից հետո Հանրապետության ղեկավարն այցելել է Ղիպչակ գյուղում գտնվող անկախ Թուրքմենստանի առաջին նախագահ Սապարմուրատ Թուրքմենբաշու դամբարան և իր հարգանքի տուրքը մատուցել: Նախագահ Սարգսյանը, Թուրքմենստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում, այցելել է նաև Թուրքմենստանի անկախության հուշարձան, ծաղկեպսակ դրել և ծառ տնկել պատվավոր հյուրերի արահետում: Երկրի ղեկավարը եղել է նաև Սապարմուրատ Թուրքմենբաշու անվան ազգային մշակութային կենտրոնում:
Նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի ուղեկցությամբ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելել է Թուրքմենստանի ձիասպորտային համալիր ևս, որտեղ նախագահներին ցուցադրել են համալիրի հպարտությունը համարվող  ախալտեկինյան ցեղատեսակի ձիերը:
Ավարտելով երկօրյա պաշտոնական այցը Թուրքմենստան' Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունն այսօր երեկոյան կվերադառնա Երևան:

Серж Саргсян встретился с председателем Меджлиса Туркменистана
Сегодня находящийся с официальным визитом в Туркменистане президент РА Серж Саргсян встретился с председателем Меджлиса Туркменистана Акджой Нурбердыевой.
Собеседники обсудили вопросы укрепления и развития армяно-туркменских межпарламентских связей. Стороны придали важное значение тесному сотрудничеству законодательных органов в межгосударственных отношениях. Учитывая тот факт, что в Национальном собрании уже сформирована группа дружбы Армения-Туркменистан, президент Армении и председатель Меджлиса Туркменистана отметили важность создания подобной группы и в Меджлисе Туркменистана.
После встречи в Меджлисе глава республики посетил находящийся в селении Кипчак мавзолей первого президента независимого Туркменистана Сапармурата Туркменбаши и воздал дань его памяти. В рамках официального визита в Туркменистан, президент Саргсян посетил также Музей независимости Туркменистана, возложил венок и посадил дерево в аллее почетных гостей. Глава государства побывал также в Национальном культурном центре имени Сапармурата Туркменбаши.
В сопровождении президента Гурбангулы Бердымухамедова президент Серж Саргсян посетил конноспортивный комплекс Туркменистана, где президентам продемонстрировали коней ахалтекинской породы, считающихся гордостью комплекса.
Завершив двухдневный официальный визит в Туркменистан, президент Серж Саргсян и возглавляемая им делегация сегодня вечером возвратится в Ереван.