Ռուբեն Մելքոնյան. «Եթե նախագահը կարող է մանևրել, թող մանևրի»
-Եթե նախագահը գնա Թուրքիա, կքննադատեն, չգնա՝ էլի կքննադատեն։ Սա, իմ կարծիքով, երկսայր սուր է։ Ե՛վ գնալու, և՛ չգնալու դեպքում էլ կգտնվեն մարդիկ, ովքեր կքննադատեն նախագահին, -խոսելով նախագահի՝ Թուրքիա կատարելիք այցի մասին ասել է թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը։
-Բարոյականության, արժանապատվության համատեքստում իրենք այդ ամենը մի փոքր  կարևորում են։ Ի տարբերություն ընդդիմադիրների, որոնք Թուրքիայում չեն եղել և շատ լավ չգիտեն, թե ինչ տրամադրություն է այնտեղ իշխում, նախագահի այս հայտարարությունը բավական բարդ վիճակի մեջ է գցել թուրք քաղաքական շրջանակներին։ Նրանք հիմա մտածում են, թե ինչ պատասխան քայլ անեն։ Եթե նկատել եք, թուրք բարձրաստիճան որևէ պաշտոնյա որևէ արձագանք չի տվել նախագահի հայտարարությանը։ Նրանց դիվանագիտական մեքենան մտածում է, թե ինչ պետք է հակադարձի մեզ,-հայտարարել է Ռուբեն Մելքոնյանը։
Թուրքագետն ասել է նաև, թե մենք սովոր չենք, որ մեր քաղաքական ղեկավարությունը «մի քիչ խաղա». սա դիվանագիտություն է, սա պետք է դրական ընկալվի։
-Եթե նախագահը կարող է մանևրել, թող մանևրի։ Դիվանագիտության արդյունքները երևում են ավելի ուշ։
Ըստ Ռ. Մելքոնյանի՝ նախագահի շախմատային քայլը լուրջ խնդիրներ է առաջացրել Թուրքիայում։
-Այստեղ ով ինչ խոսում էր, Էրդողանը վեր էր կենում և մեկնաբանում։ Այժմ ո՛չ Էրդողանը, ո՛չ Դավութօղլուն ոչ մի հայտարարություն չեն անում,-նկատել է թուրքագետը։
Այդուամենայնիվ, ըստ Ռ. Մելքոնյանի, եթե երկու երկրների նախագահների պայմանավորվածությունները չեն պահպանվել, ապա այցը միգուցե և հարմար չէ։

Рубен Мелконян: «Если президент может маневрировать, пусть маневрирует»
«Если президент Армении пойдет в Турцию, будут критиковать, не пойдет - опять будут критиковать. В обоих случаях найдутся люди, которые будут критиковать президента», - говоря о предстоящем визите в Турцию, сказал тюрколог Рубен Мелконян.
«В контексте морали, достоинства они всему этому придают немного важности. В отличие от оппозиционеров, которые не были в Турции, и не хорошо знают, какие там настроения царят, это заявление президента поставило турецкие политические круги в достаточно сложную ситуацию. Они сейчас думают, какой ответный шаг сделать. Если  заметили, какое-либо высокопоставленное должностное лицо не откликнулось на заявление президента. Их дипломатическая машина думает, что противопоставить нам», - заявил Рубен Мелконян.
Тюрколог сказал также, что мы не привыкли, чтобы наше политическое руководство «немного играло», это дипломатия, это должно положительно восприниматься.
«Если президент может маневрировать, то пусть маневрирует. Результаты дипломатии бывают видны позже», - отметил он.
По словам Мелконяна, шахматный шаг президента вызвало серьезные проблемы в Турции.
«Здесь, что говорилось, Эрдоган вставал и комментировал. Сейчас ни Эрдоган, ни Давудоглу никаких заявлений не делают», - заметил тюрколог.
Тем не менее, по словам Р.Мелконяна, если договоренности двух президентов не сохранились, то и визит, может быть, не удобен.