Քաղաքագետ. «Առաջին անգամ Թուրքիային ֆուտբոլային պաս է արել Լևոն Տեր–Պետրոսյա՛նը»
-Առաջին անգամ Թուրքիային ֆուտբոլային պաս է արել Լևոն Տեր-Պետրոսյա՛նը՝ 1993թ.,-մամուլի ասուլիսի ժամանակ «7օր»-ին ասել է քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը՝ հիշեցնելով, որ 1993թ. 3+2 հատուկ ձևաչափ է եղել, որում ընդգրկված էին Ամերիկան, Ռուսաստանը, Թուրքիան, Հայաստանը և Ադրբեջանը։ Ս. Շաքարյանցի խոսքերով՝ 1993թ. Թուրքիայի մասնակցությամբ նախաձեռնված հակահայկական քայլերը կասեցվել են միմիայն մեկ պատճառով՝ 1993թ. ամռանը Ադրբեջանում սկսված ներքաղաքական ապակայունացման, ինչի արդյունքում Էլչիբեի փոխարեն Նախիջևանից իշխանության եկավ Հեյդար Ալիևը։ Քաղաղաքետը համոզված է, որ ՀՀ պետական այրերը սա թաքցնելու փոխարեն «պետք է խոստովանեն իրենց մեղքերն ազգի առջև»։ Այդպիսի մեղքերից մեկն էլ Ս. Շաքարյանցը համարում է այն, որ «ՀՀՇ-ի իշխանության օրոք համաձայնություն ենք տվել, որ Թուրքիան դառնա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ»։ Եվ այսօր, երբ ՌԴ վարչապետ Վլադիմիր Պուտինը Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի հետ քննարկում է ԼՂ հարցը, ըստ քաղաքագետի, Հայաստանը բողոքել չի կարող, քանի որ Թուրքիան՝ որպես ՄԽ անդամ, իրավունք ունի  մեկ այլ անդամի հետ քննարկել ղարաբաղյան հակամարտության ցանկացած հարց.
-Եթե 1992թ. չլիներ այդ որոշումը, գուցե նաև հենց այսօր մենք Պուտինին ուղղակի հարց ուղղելու իրավունք ունենայինք։
Ս. Շաքարյանցը նաև հավելել է, որ թուրք պաշտոնյաների կողմից 90-ականներին հնչեցվող այն խորհուրդները, թե ինչպե՞ս պետք է հայերն իրենց դրսևորեն, որ թուրքերը չոչնչացնեն, Լևոն Տեր-Պետրոսյանը սիրով լսում էր.
-Չգիտեմ ինչո՞ւ է սիրում էդ մարդը Թուրքիային։ Թող սիրի, մեր հասարակությունն  ազատ հասարակություն է և կարող է սիրել նույնիսկ սատանային։

Политолог: «Первый раз футбольный пас Турции сделал Левон Тер-Петросян»
«Первый раз футбольный пас Турции сделал Левон Тер-Петросян, в 1993г.», - сказал «7or» политолог Сергей Шакарянц, напомнив, что в 1993г. был специальный формат 3+2, в который входили США, Россия, Турция, Армения и Азербайджан. По словам С. Шакарянца, предпринятые в 1993г. с участием Турции антиармянские шаги были пресечены только по причине внутриполитической дестабилизации, начавшейся в Азербайджане летом того же года,  когда вместо Эльчибея к власти пришел нахичеванец Гейдар Алиев. Политолог уверен, что государственные мужи РА вместо того чтобы скрывать это «должны признать свои грехи перед народом». Одним из таких грехов С. Шакарянц считает то, что «во время власти АОД мы дали согласие, чтобы Турция стала членом Минской группы ОБСЕ». И сегодня, когда премьер РФ Владимир Путин обсуждает вопрос Нагорного Карабаха вместе с премьером Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, по мнению политолога, Армения не может протестовать, поскольку Турция, как член МГ, имеет право обсуждать любой вопрос Карабахского урегулирования с другим членом.
«Если бы в 1992г. не было этого решения, может быть, именно сегодня мы имели бы право направить Путину вопрос», - отметил он.
С. Шакарянц также добавил, что звучавшие в 90-е годы со стороны турецких должностных лиц советы о том, как армяне должны себя вести, чтобы турки их не уничтожили, Левон Тер-Петросян с удовольствием  слушал.
«Не знаю, почему этот человек любит Турцию. Пусть любит, наше общество - свободное общество и может любить даже сатану», - сказал политолог.