Թուրքերը պետք է գիտակցեն ճշմարտությունը
-Թուրք հասարակությունը հայ հասարակության հետ շփվելու համար առաջնահերթ խնդիր ունի ճշմարտության գիտակցության հետ կապված, այն է՝ պատմական անցյալի գիտակցումը և ընկալումը,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը։
Բանախոսը լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին տեղեկացրել է, որ թուրքական դպրոցներում ուսումնական օրը սկսվում է երդումով, որի մեջ ընդգրկված են խորը գաղափարախոսական տարրեր, Աթաթուրքից վերցված դարձվածքներ։
-Այն սկսվում է հետևյալ կերպ. «թուրք եմ, ճիշտ եմ, աշխատասեր եմ» և վերջանում է Աթաթուրքի հայտնի կարգախոսով. «ինչ երջանիկ է նա, ով թուրք է»։ Քանի որ Թուրքիայում 40 էթնիկ խմբերի ներկայացուցիչներ կան, նրանց երեխաներն ամեն օր պարտավոր են երդվել և կրկնել վերոնշյալ խոսքերը,-ասել է Մելքոնյանն ու նշել, որ Դիարբեքիրում սկսվել է մի շարժում. իրավաբանական մի կազմակերպություն հանդես է եկել դատական հայցով  և, դիմելով  սահմանադրական դատարան, խնդրել է հակասահմանադրական ճանաչել աշակերտների երդումը։
-Նույնիսկ Դիարբեքիրի փողոցներում կարելի է հանդիպել պաստառների, որոնք կոչ են անում վերացնել այդ երդումը։
Ռ. Մելքոնյանի կարծիքով այդ ընդվզումը մի ճանապարհ է, որը տանելու է Թուրքիայում գոյություն ունեցող տաբուների ճեղքման և, միգուցե,  ոչնչացման։
-Սա տեղավորելով հայ-թուրքական հարաբերությունների և Հայաստան-Թուրքիա սահմանի հնարավոր վերաբացման համատեքստում՝ կարող եմ անել հետևյալ դիտարկումը. թուրք հասարակության և թուրքական պետության համար Հայաստան-Թուրքիա սահմանների բացումը, և հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատումը միգուցե հասարակության մեջ գոյություն ունեցող տարբեր ճգնաժամերի, տաբուների վերացման ճանապարհ դառնա։ Հայաստան -Թուրքիա սահմանի բացման վտանգը Թուրքիայի համար հենց նաև սրանում է,-ընդգծել է Ռուբեն Մելքոնյանը։

Турки должны осознать правду
«Турецкое общество для общения с армянским обществом имеет первостепенное задачу, связанную с сознанием, это - осознание и восприятие исторического прошлого», - во время встречи с журналистами сказал тюрколог Рубен Мелконян.
Оратор проинформировал представителям СМИ, что в турецких школах учебный день начинается с клятвы, в которой включены глубокие идеологические элементы, взятые у Ататюрка высказывания.
«Она начинается следующим образом - я турок, я прав, я работоспособен» и заканчивается известным девизом Ататюрка «как счастлив тот, кто турок». Поскольку в Турции есть представители 40 этнических групп, их дети каждый день обязаны нести клятву и повторить вышесказанные слова», - сказал Мелконян и отметил, что в Диарбекире  началось движение - одна юридическая организация выступила с судебным ходатайством и обратилась в Конституционный суд, попросив признать антиконституционным клятву учеников.
«Даже на улицах Диарбекира можно встретить плакаты, которые призывают устранить эту клятву»,-  отметил он.
По мнению Р.Мелконяна, это недовольство - путь, который поведет Турцию к прорыву различных табу, и может быть, даже уничтожению.
«Это, разместив в контекст армяно-турецких отношений и возможному открытию армяно-турецкой границы, могу сделать следующее наблюдение - открытие границ Армения-Турция для турецкого общества и турецкого государства и установление армяно-турецких отношений, может, станет путем к устранению различных кризисов, табу, имеющихся в обществе. Опасность открытия границы Армения-Турция, именно может и состоит в этом», - подчеркнул Рубен Мелконян.