Մ. Բրայզա. «Սերժ Սարգսյանը և Իլհամ Ալիևը համաձայնության գալուն շատ մոտ են եղել»
Ծաղկաձորում կազմակերպված երիտասարդական համաժողովում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզան ասել է, որ իրենք կողմերից որևէ մեկի վրա չեն կարող ճնշում գործադրել, այլ միայն փորձում են համաձայնության գալու հարցում աջակցել:
Մ. Բրայզան նաև հայտարարել է, որ Մոսկվայում կայացած հանդիպման ժամանակ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Իլհամ Ալիևը համաձայնության գալուն շատ մոտ են եղել, սակայն այդպես էլ պաշտոնական համաձայնություն չի եղել։ Ամերիկացի համանախագահը հույս է հայտնել, որ սեպտեմբերին կայանալիք ԵԱՀԿ ՄԽ-ի համանախագահների՝ տարածաշրջանային այցելությունից հետո նախագահները կմոտենեն հիմնարար սկզբունքների վերջին՝ չհամաձայնեցված տարրերը համաձայնեցնելու նախաշեմին:
Մ. Բրայզան նաև նշել է, որ ինքը երբեք չի ասել, թե Ղարաբաղը վերադարձվելու է Ադրբեջանին:
«Ես միայն ասել եմ, որ միջանկյալ կարգավիճակը կորոշվի հիմա, իսկ վերջնական կարգավիճակը կորոշի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ ԼՂ-ի հակամարտությունը լուծվելու է տարածքային ամբողջականության, ինքնորոշման և ուժի չկիրառման սկզբունքների հիման վրա:
Ըստ Բրայզայի՝ կարգավորման քայլերի հերթականությունը հետևյալն է՝ փախստականների վերադարձ, սկզբում 5, այնուհետեւ ևս երկու շրջանների վերադարձ Ադրբեջանին, Ղարաբաղի կարգավիճակի վերաբերյալ հանրաքվե, խաղաղապահ ուժերի տեղակայում, Հայաստանի ու Ղարաբաղի միջև միջանցք և տարանցիկ ճանապարհներ.
«Հարցի կարգավորումը հնարավոր է ազգերի ինքնորոշման, տարածքային ամբողջականության և ուժի չկիրառման սկզբունքերի հիման վրա: Առաջին հայացքից սա կարող է հակասող թվալ, բայց կողմերը կարողացել են բանաձև գտնել, որն արտահայտված է 2007թ. ընդունված և վերջերս նորացված Մադրիդյան սկզբունքներում: Ադրբեջանցի փախստականների վերադարձից հետո պետք է հանրաքվե տեղի ունենա՝ ԽՍՀՄ վերջին մարդահամարի համաձայն, ըստ որի՝ բնակչության 65%-ը հայեր են, 22%-ն ադրբեջանցիներ: Հանրաքվեի անցկացման ժամկետը պետք է ճշտեն Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները»։
Իսկ թե խաղաղապահները ո՞ր երկրների ներկայացուցիչներ պետք է լինեն, Մ. Բրայզայի խոսքերով, պետք է  որոշեն Հայաստանն ու Ադրբեջանը, իսկ եթե չեն ցանկանա որևէ մի երկրի խաղաղապահներին տեսնել տարածաշրջանում, ապա վետոյի իրավունք ունեն։
Նաև, նրա խոսքերով, եթե Հայաստանը ճանաչի ԼՂ-ի անկախությանը, ապա վերջ կդնի խաղաղ կարգավորման հնարավորությանը:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին՝ ՄԽ ամերիկացի համանախագահը նշել է, որ ԱՄՆ-ն որևէ ճնշում չի գործադրում կողմերի վրա, այլ պարզապես նրա նպատակը հարաբերությունների կարգավորմանը նպաստելն է: Ինչ վերաբերում է ԼՂ-ի հակամարտության և հայ-թուրքական հարաբերությունների կապին, ապա Մ. Բրայզան ընդգծել է, որ դրանք տարբեր գործընթացներ են, ուղղակի մեկի դրական տեղաշարժը կարող է օգնել մյուսի դրական տեղաշարժին:
Ի դեպ, Մ. Բրայզան նաև նշել է, որ որպես ԱՄՆ փոխպետքարտուղարի օգնական ավարտում է իր պաշտոնավարումը, սակայն առայժմ կշարունակի պաշտոնավարել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում՝ սեպտեմբերին ևս մեկ տարածաշրջանային այց կատարելով:

М. Брайза: «Серж Саргсян и Ильхам Алиев были очень близки к достижению согласия»
На организованном в Цахкадзоре молодежном форуме, американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Метью Брайза сказал, что они не могут оказывать давление ни на одну из сторон, а лишь пытаются способствовать в вопросе достижения согласия.
М. Брайза также заявил, что во время состоявшейся в Москве встречи, президенты Армении и Азербайджана Серж Саргсян и Ильхам Алиев были очень близки к достижению согласия, однако официального согласия так и не было достигнуто. Американский сопредседатель выразил надежду, что после предстоящего в сентябре визита сопредседателей Минской группы ОБСЕ в регион, президенты приблизятся к завершению базовых принципов, к порогу согласования несогласованных элементов.
М. Брайза отметил, что он никогда не говорил, что Карабах будет возвращен Азербайджану.
«Я только говорил, что промежуточный статус решится сейчас, а окончательный статус решит народ Нагорного Карабаха», - отметил он, добавив, что Нагорно-карабахский конфликт будет решен на основе принципов территориальной целостности, самоопределения и неприменения силы.
По словам Брайзы, последовательность шагов по урегулированию такова: возврат беженцев, возврат Азербайджану сначала 5, потом еще двух районов, референдум по статусу Карабаха, размещение миротворческих сил, коридор и транзитные дороги между Арменией и Карабахом.
«Урегулирование вопроса возможно на основе принципов самоопределения наций, территориальной целостности и неприменения силы. На первый взгляд, это может показаться противоречивым, однако стороны смогли найти формулу, которая выражена в принятых в 2007 году и недавно обновленных Мадридских принципах. После возврата азербайджанских беженцев должен состояться референдум согласно последней переписи населения СССР, согласно которой 65% армяне, а 22% - азербайджанцы.  Срок проведения референдума должны уточнить президенты Армении и Азербайджана».
А вот, представители какой страны будут миротворцами, по словам М.Брайзы, должны решать Армения и Азербайджан,  а если не пожелают видеть в регионе представителя какой-либо страны, то имеют право на вето.
По его словам, если Армения признает независимость НК, то положит конец возможности мирного урегулирования.
Касаясь армяно-турецких отношений, американский сопредседатель МГ отметил, что США какого-либо давления не применяет на стороны, а просто их цель - содействие урегулированию отношений. Что касается связи конфликта с армяно-турецкими отношениями, то М.Брайза подчеркнул, что это разные процессы, просто положительный сдвиг одного может помочь положительному продвижению в другом вопросе.
Кстати, М.Брайза отметил также, что на посту помощника замгоссекретаря США завершает свою деятельность, однако пока  продолжит свое пребывание в должности сопредседателя в Минской группе ОБСЕ, совершив в сентябре еще один региональный визит.