Լևոն Տեր-Պետրոսյան. «Ամեն ինչ իր տեղում է»
Մարզային այցելությունների շրջանակներում Հայ ազգային աոնգրեսի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն այցելել է Շիրակի մարզ։ ՀՀ առաջին նախագահը եղել է Մարալիկ քաղաքում և Ձորակապ գյուղում։ Մարալիկում ընդդիմության առաջնորդը հյուրընկալվել է  քաղբանտարկյալ Հարություն Ուռուտյանի ընտանիքում, իսկ Ձորակապում՝ Մուշեղ Սաղաթելյանի տանը, զրուցել նրանց ընտանիքի անդամների հետ։ Իրենց հերթին, 2008թ. փետրվարի ընտրություններից հետո բանտում հայտնվածների հարազատները կոչ են արել  ՀԱԿ առաջնորդին ջանք չխնայել, որ իրենց բանտարկյալ հարազատները օր առաջ ազատության մեջ հայտնվեն։
Լրագրողների համառ ջանքերից հետո Լևոն Տեր-Պետրոսյանը համաձայնել է շատ կարճ պատասխանել նրանց հարցերին։ Մարզեր կատարվող այցերի վերաբերյալ ՀԱԿ առաջնորդը ասել է.-«Այս այցելություները, որ սկսեցինք Հրազդանից, այսօր Մարալիկ, հետո՝ Թալին, վաղը՝ Վանաձոր, պարզապես այցելություններ են մեր այն ընկերների հարազատներին, ովքեր դեռ բանտում են։ Ի՞նչ նպատակ ենք հետապնդում. այստեղ ոչ մի քաղաքական նպատակ չպետք է փնտրել, սա առաջին հերթին մեր ընկերական պարտքն է։ Երկրորդ, որոշ բարոյական աջակցություն է պետք տալ ոչ թե նրանց ընտանիքներին, այլ նրանց հարեւաններին. ընտանիքները դրա կարիքը չունեն□ Մենք նրանցից ավելի շատ բարոյական աջակցություն, քաջալերություն կարող ենք ստանալ, քան մենք կարող ենք իրենց տալ։  Նրանք այնպիսի ընտանիքներից են, որոնք ոչնչի համար չեն զղջում և պատրաստ են ցանկացած զրկանք կրել հանուն իրենց գաղափարների, հանուն իրենց նպատակների իրագործման։ Իսկ երրորդը հավաստիացնելու խնդիրն է. ամենայն լրջությամբ ասում եմ՝ մենք չենք հանգստանալու, կոնգրեսը մի պահ անգամ չի դադարեցնելու իր պայքարը, քանի դեռ մեկ քաղբանտարկյալ մնում է բանտում։ Մենք շարունակելու ենք մինչեւ վերջ։ Շնորհակալություն»։
Այն հարցին, թե ի՞նչ է մտածում Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ, ՀԱԿ առաջնորդը պատասխանել է՝ ամեն ինչ իր տեղում է։

Левон Тер-Петросян: «Все на своем месте»
В рамках областных визитов лидер Армянского национального конгресса Левон Тер-Петросян посетил Ширакскую область. Первый президент РА побывал в городе Маралик и селе Дзоракап. В Маралике лидер оппозиции гостил в семье политзаключенного Арутюна Урутяна, а в Дзоракапе - доме Мушега Сагателяна, побеседовал с членами его семьи. В свою очередь родные людей, оказавшихся после февральских выборов 2008 года в тюрьме, призвали лидера АНК не жалеть усилий, чтобы их родные как можно скорее оказались на свободе.
После упорных усилий журналистов Левон Тер-Петросян согласился очень коротко ответить на их вопросы. Относительно визитов в области лидер АНК сказал: «Эти визиты, которые мы начали в Раздане, сегодня Маралик, затем Талин, завтра Ванадзор,  это просто визиты к родным наших товарищей, которые пока в тюрьме. Какую цель преследуем? Здесь не надо искать никаких политических целей, это в первую очередь наш дружеский долг. Второе, надо оказать некоторую моральную поддержку не их семьям, а их соседям, семьи в этом не нуждаются. Мы от них можем получить больше моральной поддержки, содействия, чем мы им можем дать. Это такие семьи, которые ни о чем не сожалеют, и готовы нести  любые лишения ради своих идей, ради реализации своих целей. А третье, это задача заверения - говорю со всей серьезностью - мы не успокоимся, конгресс даже на минуту не прекратит свою борьбу, пока один политзаключенный остается в тюрьме. Мы продолжим до конца. Благодарю».
На вопрос, что он думает относительно урегулирования проблемы в Нагорном Карабахе, лидер АНК отметил, что «все на своем месте».