Լևոն Զուրաբյան. «Կամաց–կամաց ՀՀԿ–ի մեծամասնությունից շատերը կպոկվեն»
–Նախորդ քառօրյայում ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը կոչ արեց դեմ քվեարկել գազային համաձայնագրի ուսումնասիրման ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու ԱԺ ոչիշխանական 4 խմբակցությունների առաջարկին։ Բայց եղան պատգամավորներ, ովքեր ձեռնպահ քվեարկեցին կամ էլ չմասնակցեցին քվեարկությանը։ Ինչո՞վ է սա պայմանավորված։
Կատարվածը շատ նորմալ է։ Ընդհանրապես, միշտ զարմացել եմ, որ ՀՀԿ–ի մեծամասնության մեջ չեն գտնվում մարդիկ, ովքեր ուղղակի կսարսափեն ուրիշների հանցագործությունների համար պատասխանատվությունն իրենց վրա վերցնելուց։
–Կարծում եք, որ նման կերպ քվեարկությունն այդ պատասխանատվությունից խուսափելու ցանկությո՞ւն է։
–Միայն կարելի է ողջունել, որ զուտ այդ պատասխանատվությունից իրենց հեռու պահելու համար դեմ չեն քվեարկում ընդդիմության կողմից ներկայացված նախագծերին, կամ գոնե ձեռնպահ են մնում։
–Կարծում եք՝ այդ ՀՀԿ–ականների օրինակը վարակի՞չ կլինի։
–Գնալով նման մարդկանց թիվը կավելանա։ Կամաց–կամաց և՛ խորհրդարանում, և՛ երկրում ստեղծվում է այնպիսի մթնոլորտ, երբ անգամ ՀՀԿ–ի մեծամասնությունից շատերը կպոկվեն՝ հասկանալով, որ այլևս պատրաստ չեն քրեական այս վարչախմբի մեղքերն իրենց վրա վերցնել։

Постепенно многие начнут откалываться от РПА – Левон Зурабян
-В ходе предыдущей четырехдневки НС руководитель фракции РПА Галуст Саакян призвал проголосовать против инициативы 4 невластных фракций о создании временной парламентской комиссии по изучению газовых соглашений. Однако в правящем большинстве были и те, кто при голосовании воздержались либо вовсе не участвовали в голосовании. Чем это, по-вашему, обусловлено?
-Случившиеся считаю нормальным. Вообще, я всегда удивлялся тому, что в РПА не находилось людей, которые боялись бы брать на себя ответственность за чужие преступления.
-Считаете, что подобное голосование является проявлением желания избежать этой ответственности?
-Можно лишь поприветствовать, что, желая дистанцироваться от этой ответственности, некоторые депутаты не голосуют против представленных оппозицией проектов или хотя бы воздерживаются при голосовании.
-Считаете, что данный пример республиканцев окажется заразительным?
-По ходу число таких людей будет увеличиваться. Постепенно и в парламенте, и в стране в целом сформируется атмосфера при которой от большинства в лице РПА начнут откалываться многие те люди, которые осознают, что впредь больше не готовы брать на себя деяния этого уголовного режима.