Նաիրա Զոհրաբյան. «Չորս քաղաքական ուժերի արդյունավետ աշխատանքը հենց լայն կոնսոլիդացիայի առաջին արդյունքներից մեկն է»
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության 7–րդ համագումարում Գագիկ Ծառուկյանի հնչեցրած շեշտադրումներից հետո իշխանության կողմից ԲՀԿ–ի հանդեպ սկսել են շատ ավելի ակտիվ քայլեր ձեռնարկվել։ Այս մասին «7օր»–ի հետ հարցազրույցում ասել է ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը։
Խոսքը, մասնավորապես, Արարատի ցեմենտի գործարանի ջուրը կտրելու և ադրբեջանցիներին տալու մասին է։ Նաիրա Զոհրաբյանը կատարվածը բացարձակապես անընդունելի է համարում։
–Եթե դու չունես լուրջ հակափաստարկ՝ քո ընդդիմախոսի հետ բանավիճելու, և բանավիճելու քաղաքակա՛ն հարթության մեջ, եթե դու գիտես, որ քո հակափաստարկները շատ թույլ են, ի սկզբանե պարտված են, ապա ընտրում ես ճնշումների ճանապարհը։ Այո՛, այն, ինչ տեղի է ունենում Արարատի ցեմենտի գործարանի հետ (առանց որևէ հիմնավորման կտրել ջրի հունը, թույլ չտալ, որ աշխատի գործարանը, 1600 ընտանիքի զրկել եկամտի հնարավորությունից և չտալ որևէ կապակցված պատճառաբանություն), այլ կերպ, քան ճնշում որակել, հնարավոր չէ։ Ես նույնիսկ խղճացի այնտեղ գտնվող ոստիկաններին և բնապահպաններին, ովքեր չէին կարողանում կապակցված նախադասություն արտաբերել, թե ինչու են կատարում այդ հրահանգը, և ով է իրենց հրահանգել,–ասել է ԲՀԿ խմբակցության քարտուղարը։
Ն. Զոհրաբյանը վստահ է՝ եթե նրանք ունենային լուրջ հիմնավորում, ապա չէին փախչի տեսախցիկից և մանկական տարբեր պատճառաբանություններ չէին բռնի, թե գլխացավ ունեն ու չեն կարող խոսել.
–Սա առնվազն ծիծաղելի է։ Այնպես որ, խորհուրդ էդ կարգի մարդկանց էնտեղ ուղարկողներին՝ լիկբեզ անցկացրեք ձեր կամակատարների հետ, որպեսզի կարողանան գոնե կապակցված մտքեր շարադրել։ Բոլորի համար հասկանալի պիտի լինի, որ ո՛չ սա, ո՛չ էլ այս կարգի որևէ ճնշում չի կասեցրել և չի կասեցնելու ԲՀԿ–ին իր քաղաքական գործունեությունն իրականացնելիս, իր առջև դրված խնդիրները լուծելիս։ Այնպես որ, իզուր էներգիա են վատնում, իզուր ռեսուրս են ծախսում, իզուր հերթական անգամ իրենք իրենց վարկաբեկում են նման էժանագին քայլերով։
Ն. Զոհրաբյանի խոսքերով՝ եթե դիմացինը չունի լուրջ հակափաստարկ իր քաղաքական օպոնենտի հետ բաց ճակատով քաղաքակա՛ն հարթակում բանավիճելու համար, ապա նա մտնում է ստվեր և սկսում թիկունքից նետահարել։
–Դա թույլի՛ն բնորոշ գործելաոճ է։ Ի դեպ, ինձ միշտ հետաքրքրել է, թե ովքեր են իշխանության PR խորհրդատուները, որովհետև երբեմն այնպիսի պարզունակ քայլեր և հայտարարություններ են արվում, որ շատ մեծ ինտելեկտ պետք չէ հասկանալու համար՝ դրանք հարվածում են առաջին հերթին իշխանությանը։ Այնպես որ, խորհուրդ իշխանություններին՝ փոխե՛ք ձեր խորհրդատուներին. կա՛մ ձեր խորհրդատուներն իրապես պրոֆեսիոնալ չեն, կա՛մ նրանք ուղղակիորեն ձեր դեմ են աշխատում։ Մտածե՛ք այդ մասին,–ավելացրել է Ն. Զոհրաբյանը։
«7օր»–ը նրանից հետաքրքրվել է նաև, թե ԲՀԿ 7–րդ համագումարում Գագիկ Ծառուկյանի հնչեցրած լայն կոնսոլիդացիայի անհրաժեշտության հայտարարությունից հետո ի՞նչ գործնական արձագանքներ են եղել։
–Այն, որ մենք 4 քաղաքական ուժերով շատ համակարգված, շատ արդյունավետ աշխատում ենք, դա հենց կոնսոլիդացիայի առաջին արդյունքներից մեկն է, և ես վստահ եմ, որ այդ շրջանակն անպայմանորեն մեծանալու է, որովհետև դրան այլընտրանք ուղղակի չկա՛,–ընդգծել է ԲՀԿ խմբակցության քարտուղարը։

Наира Зограбян: «Плодотворная работа 4 политических сил является одним из первых результатов широкой консолидации»
После расставленных Гагиком Царукяном на 7-ом съезде ППА акцентов власти начали предпринимать против ППА намного более активные шаги. Об этом в беседе с «7or» заявила секретарь парламентской фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян.
Речь, в частности, идет о перекрытии промышленного водоснабжения Араратского цементного завода. Наира Зограбян считает данный факт абсолютно неприемлемым.
«Если в споре со своим оппонентом у тебя нет серьезных контраргументов, если ты не способен вести этот спор в политической плоскости, если ты знаешь, что твои контраргументы слишком слабы и ты изначально в проигрышной позиции, то ты выбираешь вариант давления. Действительно, то, что произошло с цементным заводом (без какого-либо обоснования перекрыли водоснабжение, не позволяют заводу работать, 1600 семей лишили источника доходов), иначе, как давлением, называть не приходится. Мне даже стало жалко тех полицейских и экологов, которые так и не смогли произнести более-менее связного предложения о причинах выполнения подобного распоряжения и том, кто дал данное распоряжение», - отметила секретарь фракции ППА.
Зограбян уверена, что если бы у них было серьезное основание, они не избегали бы видеокамер и не уходили бы под детскими предлогами от ответов:
«Это, как минимум, смешно. Так что, советую отправляющим таких людей прежде проводить со своими приспешниками ликбез, чтобы они хотя бы могли связать членораздельные предложения. Всем должно быть понятно, что ни это, ни подобное давление не останавливало и не остановит ППА в разворачиваемой ею политической деятельности, в решении поставленных ею задач. Лучше бы им не тратить понапрасну свою энергию, чтобы в очередной раз дискредитировать себя подобными дешевыми шагами».
По словам Зограбян, если у оппонента нет серьезных контраргументов для того, чтобы вести открытый спор в политической плоскости, он уходит в тень и начинает действовать исподтишка.
«Этот свойственное слабому поведение. Кстати, меня всегда интересовало, кто являются пиар-консультантами властей, ведь они иногда идут на такие примитивные шаги и заявления, для осознания обратного эффекта которых обладание большим интеллектом не требуется. Так что, я бы посоветовала властям сменить своих консультантов. Либо ваши консультанты непрофессиональны, либо они работают против вас. Подумайте над этим»,- добавила Зограбян.
«7or» поинтересовался также, какие практические отклики последовали на политическом поле после заявления Гагика Царукяна о необходимости широкой консолидации.
«То, что 4 политические силы весьма системно и плодотворно работают, является как раз одним из первых результатов консолидации, и я уверена, что этот круг обязательно расширится, поскольку альтернативы этому попросту не существует», - подчеркнула секретарь фракции ППА.