Ձվի շուկայում վաճառվում է ժամկետանց հավկիթ
«Հայաստանյան շուկայում դեռ շարունակվում է ներկրված հավկիթի վաճառքը։ Ըստ պաշտոնական տեղեկության՝ 2013-ին հանրապետություն է ներկրվել 17 մլն 476 հազար 483 հատ ձու։ Այս տարվա երկու ամիսներին՝ 2014-ի հունվարի 1-ից մինչ փետրվարի 23-ը, ներկրվել է 2 մլն 282 հազար 400 հատ հավկիթ, որը թեև 2013-ի համեմատ քիչ է, սակայն միևնույն է՝ մտահոգիչ թիվ է։ Թվային այս տվյալները մտահոգում են հատկապես ՀՀ-ում ձու արտադրող ընկերությունների տնօրեններին, քանի որ առջևում Սուրբ Զատկի տոնն է, և իրենց կողմից արտադրված ձուն ներկրվածի պատճառով այդքան էլ լավ չի վաճառվում։
Բացի այս, ինչպես պնդում են մասնագետները, այսօր ձվի շուկայում ոչ միայն վաճառվում է ժամկետանց հավկիթ, այլև խախտվում են և՛ արտադրողի, և՛ սպառողի իրավունքները։
«Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացել է, որ ստեղծված մրցակցային անհավասար պայմանների պատճառով մի շարք գործարարներ պատրաստվում են դիմել ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողով՝ խնդրելով ուսումնասիրել ձվի շուկան։

На рынке продаются просроченные яйца
На армянском рынке продолжается реализация импортированных яиц. По официальным данным, в 2013 году в Армению было импортировано 17 млн. 476 тыс. 483 яиц. За первые два месяца 2014 года импортировано 2 млн. 282 тыс. 400 штук. Об этом пишет газета «Жоховурд».
«Подобные показатели беспокоят директоров птицефабрик, поскольку скоро праздник Пасхи, и их продукция продается хуже из-за импортированных яиц. Кроме того, по утверждению специалистов, сегодня на рынке продаются не только просроченные яйца, но также нарушаются права как производителя, так и потребителя», - пишет газета.
Изданию стало известно, что из-за сложившихся неравных условий конкуренции несколько предпринимателей собираются обратиться в Государственную комиссию по защите экономической конкуренции Армении с просьбой изучить рынок яиц.