Վազգեն Խաչիկյան. «...Չեմ սիրում, երբ գնում ու պարտվում ենք»
- Նախ՝ ՀՀ նախագահն ինքն է որոշում՝ կգնա՞, թե չի գնա ֆուտբոլ նայելու։ Երկրորդ՝ ինքն է որոշում՝ ում կտանի, թե չի տանի։ Եթե որոշի ինձ էլ ընդգրկել, ինչը չեմ կարծում, ապա պարտավորված կլինեմ գնալ,-պատասխանելով «7օր»-ի՝ «Կգնա՞ք ՀՀ նախագահի հետ Թուրքիա՝ ֆուտբոլ դիտելու» հարցին՝ ասել է  Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության պետ Վազգեն Խաչիկյանը և ավելացրել, որ իր ցանկությամբ, սակայն, չի գնա։
-Չեմ գնա, որովհետև չեմ սիրում, երբ գնում ու պարտվում ենք։
«7օր»-ի հետ զրույցում խոսելով նաև ղարաբաղյան հակամարտության մասին՝ Վազգեն Խաչիկյանը նշել է, որ ընթացող ներկայիս գործընթացը չի համարում ո՛չ դրական, ո՛չ էլ բացասական։
-Զիջումներ պետք է լինեն, բայց,  անշուշտ, փոխզիջումների ձևով։  ՀՀ այն պայմանները, որ քանիցս առաջարկել  է ՀՀ նախագահը (Ղարաբաղի իրավական կարգավիճակի խնդիրն  Ադրբեջանի տարածքից դուրս, ցամաքային կապի առկայություն, անվտանգության բավարար միջոցառումներ), կարևոր են,-նշել է նա։
Այն հարցին, թե փոխզիջում ասելով՝ ի՞նչ է հասկանում՝ տարածքնե՞ր տալ, թե՞ այլ բան, Վազգեն Խաչիկյանը պատասխանել է. «Տարածքների դիմաց՝ իրավական կարգավիճակի ձեռքբերում։ Շատ է շահարկվում այն, որ  մի կտոր չենք զիջելու։ Համաձայն եմ՝ ոչ ոք չի ուզում զիջի, ես էլ չեմ ուզում, բայց ինչի՞ դիմաց պիտի ստանանք այդ կարգավիճակը»։

Вазген Хачикян: «...Не люблю, когда идут и проигрывают»
«Во-первых, президент сам решает пойти  или не пойти смотреть футбол. Второе, он решает, кого взять, а кого - нет. Если решит и меня включить, то вынужден буду пойти», - сказал начальник государственной службы по социальному обеспечению Вазген Хачикян, отвечая на вопрос «7оr» пойдете ли с президентом РА смотреть футбол в Турцию, добавив, что по своему желанию не пойдет.
«Не пойду, поскольку не люблю, когда идем и проигрываем»,  - отметил он.
Говоря о карабахском конфликте, Вазген Хачикян отметил, что нынешние переговоры не считает ни положительными, ни отрицательными.
«Уступки должны быть, однако, несомненно, в виде компромиссов. Те условия Армении, которые не раз предлагал президент РА (вопрос правового статуса Карабаха за рамками территории Азербайджана, наличие сухопутной связи, достаточные меры безопасности) важны», - отметил он.
На вопрос, а что он понимает, говоря компромисс - отдать территории или иное, Вазген Хачикян ответил: « Приобретение правового статуса взамен территорий. Часто спекулируется, что ни пяди земли не уступим. Согласен, что никто не хочет уступать, и я не хочу, но взамен чего мы должны получить  этот статус?»