Վազգեն Խաչիկյան. «Բյուջեի այսօրվա կատարողականը թույլ է տալիս, որ կենսաթոշակային ծախսերն իրականցվեն բյուջեի հաշվին»
-Տնտեսական ճգնաժամն իր ազդեցությունն է թողել  ՀՀ տնտեսության, ինչպես նաև բյուջետային մուտքերի վրա, բայց առ այսօր որևիցե լարվածություն, կապված կենսաթոշակների վճարման հետ, չունենք և, որպես այդպիսին, չենք ունենա նաև մինչև տարեվերջ,-«Դուպլեքս» մամուլի ակումբում խոսելով կենսաթոշակների վրա տնտեսական ճգնաժամի ազդեցության մասին՝ ասել է  Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության պետ Վազգեն Խաչիկյանը։
«7օր»-ի  այն հարցին, թե կօգտագործվե՞ն արդյոք միջազգային վարկերը կենսաթոշակներ վճարելու համար, նա պատասխանել է, թե Ֆինանսների նախարարը կարող է ասել, թե որ միջոցների հաշվին է այն տրվելու։
-Կարող եմ միայն ասել, որ բյուջեի այսօրվա կատարողականը թույլ է տալիս, որ այնպիսի պաշտպանված հոդվածը, ինչպիսին կենսաթոշակային ծախսերն են, իրականցվի բյուջեի հաշվին, և լրացուցիչ վարկային միջոցներ ներգրավելու խնդիր ՀՀ կառավարությունը գոնե այս տարի և, ըստ կանխատեսումների, նաև՝ մյուս, չի ունենա,-ասել է Վազգեն Խաչիկյանը։
Նրա խոսքերով՝ տնտեսական ճգնաժամի հետևանքով միայն մի փոփոխություն է կատարվել՝ կապված կենսաթոշակային բարեփոխումների հետ։ Ըստ Խաչիկյանի՝ այդ բարեփոխումներն առնվազն մեկ տարով կհետաձգվեն։

Вазген Хачикян: «Сегодняшнее выполнение бюджета позволяет, чтобы пенсионные расходы осуществлялись за счет бюджета»
- Экономический кризис оставил свое влияние на экономику Армении, а также на бюджетные поступления, но до сегодняшнего дня какого-либо напряжения, связанного с выплатой пенсий, не имеем, как такового, и не будем иметь также до конца года», - сказал в клубе «Дуплекс» начальник государственной службы по социальному обеспечению Вазген Хачикян, говоря о влиянии экономического кризиса на пенсии.
На вопрос «r» будут ли использованы международные кредиты для выплат пенсий, он отметил, что министр финансов может сказать, за счет каких средств они будут выданы.
«Могу только сказать, выполнение бюджета сегодня позволяет, чтобы такая защищенная статья, как пенсионные расходы, осуществлялась за счет бюджета и проблемы привлечения дополнительных кредитных средств у правительства РА, хотя бы в этом году, по прогнозам, и также в следующем году, не будет», - сказал Вазген Хачикян.
По его словам, вследствие экономического кризиса было только лишь одно изменение, связанное с пенсионными преобразованиями. По словам Хачикяна, эти реформы как максимум на год будут отложены.