ԼՂՀ ԱԳՆ հայտարարությունը Հարավային Սուդանի ինքնորոշման հանրաքվեի կապակցությամբ
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (Արցախի Հանրապետության) արտաքին գործերի նախարարությունը ողջունում է Հարավային Սուդանի ինքնորոշման հանրաքվեի անցկացումը: Հարավային Սուդանի հանրաքվեի անցկացումը վկայում է այն մասին, որ ժողովուրդների ինքնորոշման անկապտելի իրավունքի ճանաչումն ու իրացումը հանդիսանում է նմանատիպ հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման առավել օպտիմալ և ժողովրդավարական եղանակը: Այդ կերպ են լուծվել Եթովպիայի և Էրիտրեայի, Ինդոնեզիայի և Արևելյան Թիմորի միջև հակամարտությունները:
ԼՂՀ ԱԳՆ-ն գոհունակությամբ է ընդգծում միջազգային հանրության դիրքորոշումը, որն անհրաժեշտ ճնշում է գործադրել Խարթումի կենտրոնական իշխանության վրա և հերթական անգամ աջակցություն է հայտնել ազգերի ինքնորոշման իրավունքի կիրառմանը' որպես պետական անկախության հռչակման և հետագա պաշտոնապես ճանաչման հիմք:
ԼՂՀ ԱԳՆ-ն հույս է հայտնում, որ Հարավային Սուդանի հանրաքվեի արդյունքը կլինի երկարատև խաղաղության և կայունության հաստատումը, որը թույլ կտա ջանքերն ուղղել տարածաշրջանի երկրների միջև կառուցողական և փոխշահավետ համագործակցությանը:
ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարությունը աշխարհի տերությունների կողմից օբյեկտիվ և կայուն հետևողականություն է ակնկալում ադրբեջանա-ղարաբաղյան և նմանատիպ հակամարտությունների նկատմամբ նույնատիպ մոտեցում կիրառելու հարցում' միջազգային իրավունքի կիրառման ժամանակակից միտումների ոգով և 2009թ. ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի ընդունած «Ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի համընդհանուր իրականացում» բանաձևին համապատասխան: Այդ կապակցությամբ ԼՂՀ ԱԳՆ-ն հիշեցնում է, որ Արցախի ժողովուրդը իր ինքնորոշման իրավունքից օգտվել է դեռևս 1991թ.-ին' անցկացված հանրաքվեով արտահայտվելով անկախության օգտին և իր կամքը հաստատել է 2006թ. ԼՂՀ Սահմանադրության ընդունմամբ:
Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի անտեսումը և միջազգային հանրության անգործությունը հանգեցրել են ԼՂՀ դեմ Ադրբեջանի լայնամասշտաբ ագրեսիայի, որի արդյունքում սպանվել են տասնյակ հազարավոր մարդիկ, հարյուր հազարավորները ենթարկվել են էթնիկական զտումների և տեղահանումների և մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների զոհ են դարձել:
Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության) ժողովրդի արդեն իսկ կայացած կամարտահայտության արդյունքների միջազգային ճանաչումը հանդիսանում է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության ամրապնդման և Արցախի Հանրապետության ու Ադրբեջանի Հանրապետության միջև քաղաքակիրթ հարաբերությունների կերտման համար պայմանների ստեղծման ամենակարճ ուղին:
ԼՂՀ ԱԳՆ-ն փաստում է, որ մարդկանց ազատությունն ու անվտանգությունը ժամանակակից աշխարհում բարձրագույն արժեքներ են հանդիսանում: Մարդու հիմնական իրավունքների իրացմանը խոչընդոտելու ցանկացած փորձ պետք է դիտվի քաղաքական իրավիճակից անկախ և միջազգային հանրության կողմից միանշանակ և խիստ գնահատականի արժանանա :

Заявление МИД НКР по поводу референдума в Южном Судане
Министерство иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики (Республики Арцах) приветствует проведение референдума по самоопределению Южного Судана. Проведение референдума в Южном Судане свидетельствует, что признание и реализация неотъемлемого права народов на самоопределение является наиболее оптимальным и демократичным способом мирного урегулирования подобных конфликтов. Таким же образом были разрешены конфликты между Эфиопией и Эритреей, Индонезией и Восточным Тимором.
МИД НКР с удовлетворением подчеркивает позицию международного сообщества, которое оказало необходимое давление на центральное правительство в Хартуме и в очередной раз выразило поддержку применению права наций на самоопределение в качестве основы провозглашения и дальнейшего официального признания государственной независимости.
МИД НКР выражает надежду, что итогом референдума в Южном Судане станет установление долгосрочного мира и стабильности, что позволит направить усилия на конструктивное и взаимовыгодное сотрудничество стран региона.
Министерство иностранных дел НКР ожидает объективной и твердой последовательности со стороны мировых держав в применении такого же подхода в отношении азербайджано-карабахского и других подобных конфликтов, в духе современных тенденций применения международного права и в соответствии с принятой в декабре 2009 года резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН о «Всеобщем осуществлении права народов на самоопределение». В этой связи МИД НКР напоминает, что народ Арцаха воспользовался своим правом на самоопределение еще в 1991 году, высказавшись в пользу независимости на референдуме, и подтвердил свою волю в 2006 году при принятии Конституции НКР.
Игнорирование права народа Нагорного Карабаха на свободу со стороны Азербайджана и бездействие мирового сообщества привели к полномасштабной агрессии Азербайджана против НКР, в результате чего были убиты десятки тысяч людей, сотни тысяч были подвергнуты этническим чисткам, депортации и стали жертвами массовых нарушений прав человека.
Международное признание итогов уже состоявшегося волеизъявления народа Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики) является кратчайшим путем разрешения азербайджано-карабахского конфликта, укрепления стабильности и безопасности в регионе Южного Кавказа и создания условий для выстраивания цивилизованных отношений между Республикой Арцах и Азербайджанской Республикой.
МИД НКР констатирует, что свобода и безопасность людей являются высшими ценностями в современном мире. Любые попытки препятствовать осуществлению основных прав человека должны рассматриваться вне зависимости от политической конъюнктуры и удостаиваться однозначной и жесткой оценки мирового сообщества.