Նիդեռլանդների թագավորի աշխատավարձը հնարավոր է՝ չորս անգամ կրճատվի
Նիդեռլանդների թագավոր Վիլեմ–Ալեքսանդրի աշխատավարձը հնարավոր է՝ զգալիորեն կրճատվի։ Այսպիսի հայտարարությամբ է հանդես եկել տեղական մամուլում Աշխատանքի կուսակցության պատգամավոր Յան Վոսը։ Նրա կարծիքով միապետի աշխատանքի վարձատրությունը պետք է վերադառնա «Բալկենենդեի նորմին» (Նիդեռլանդների վարչապետը 2002-2010 թթ.), այսինքն՝ կազմի մոտ 230 հազար եվրո տարեկան։
Ներկա պահին Վիլեմ–Ալեքսանդրը ստանում է 825 հազար եվրո, ևս 372 հազար եվրո ստանում է Մաքսիմե թագուհին։ Բացի այդ, զգալի գումարներ են հատկացվում պետական բյուջեից արքունական պալատը, ինքնաթիռները, անվտանգությունը և այլ ծառայույթունները վճարելու համար։ Սակայն պատգամավորներից շատերը դեմ են Վոսի առաջարկին՝ գտնելով, որ թագավորական ընտանիքը պետք է ներկայացուցչական տեսք ունենա, և դա պետք է թանկ արժենա։

Депутат Партии труда в Нидерландах Йан Вос выступает за значительное сокращение зарплаты короля страны Виллема-Александера.
Вос призывает, чтобы оплата труда монарха вернулась к «норме Балкененде» и составляла около 230 тысяч евро в год.
Как отмечает ИТАР-ТАСС, сейчас Виллем-Александер получает 825 тысяч евро, 372 тысячи евро положены королеве Максиме.
Вос планирует осенью, когда в парламенте будет обсуждаться бюджет королевской семьи, детально обсудить вопрос сокращения содержания королевских особ.
Зарплату короля Нидерландов могут урезать в четыре раза