5 ամիս կալանքի տակ է գտնվում բացարձակապես անմեղ մարդ
2013թ. նոյեմբերի 22-ից անօրինական կալանքի տակ է գտնվում ակնհայտորեն անմեղ մարդ՝ առանձնապես ծանր հանցագործության մեղադրանքով: «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց շուրջ 12 տարի առաջ «Սիգարոն» ՍՊԸ-ի մասնաշենքի մոտ Արտավազդ Խանդանյանի և Պապին Վարդանյանի սպանությանն օժանդակելու մեջ մեղադրվող Վաչիկ Ղարիբյանի պաշտպան Ինեսսա Պետրոսյանը:
Պաշտպանը նշեց, որ դեռևս հունվարի 17-ին, երբ առաջին անգամ երկարացվում էր Վ. Ղարիբյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը, վարույթ իրականացնող մարմինը պաշտպանական կողմին վստահեցնում էր, որ սա վերջին երկարացումն է, որովհետև, ըստ պաշտպանի, «ակնհայտ էր, որ որևէ ապացույց չկար և Վ.Ղարիբյանի նկատմամբ այլևս չպետք է երկարացվեր խափանման միջոց կալանքը»: Սակայն 2014թ. մարտի 14-ին նախաքննական մարմինը կրկին դիմել է դատարան՝ խափանման միջոց կալանքը երկարացնելու միջնորդությամբ՝ հիմքում չունենալով որևէ նոր հիմնավորում: Վարույթ իրականացնող մարմինն ընդամենը մեկ փաստարկ է բերել առ այն, թե իբրև սպասում են տեսաձայնագրային փորձաքննության եզրակացությանը: Ըստ պաշտպանի, սակայն, ինչպես պարզվել է հետագայում, այդ օրվա դրությամբ եզրակացությունն արդեն ստացված էր: Եզրակացությամբ հնարավոր չի եղել վերծանել Վաչիկ Ղարիբյանի հեռախոսային խոսակցությունները, այսինքն՝ ըստ պաշտպանի, ևս մեկ անգամ ապացուցվեց, որ դա ապացույց չէ, ուստի և երբևիցե չի կարող դրվել մեղադրանքի հիմքում:

Абсолютно невиновный человек находится под стражей уже 5 месяцев
С 22 ноября 2013г. под стражей незаконно содержится явно невиновный человек по обвинению в особо тяжком преступлении. Об этом в беседе с корреспондентом «Фактинфо» отметила Инесса Петросян – адвокат Вачика Гарибяна, обвиняемого в пособничестве убийству Артавазда Ханданяна и Папина Варданяна, совершенному возле здания ООО «Сигарон» почти 12 лет назад.
Адвокат отметила, что еще 17 января, когда впервые продлили Гарибяну меру пресечения в виде заключения под стражу, орган, осуществлявший производство, уверял сторону защиты, что срок продлевают в последний раз, поскольку, по словам адвоката, «было очевидно, что не было ни одного доказательства и что Гарибяну не должны были продлевать срок содержания под стражей».
Однако 14 марта 2014г. орган предварительного следствия вновь обратился в суд с ходатайством о продлении меры пресечения в виде заключения под стражу, которое не имело под собой какого-либо основания. Орган, осуществляющий производство, привел только один единственный довод, согласно которому они якобы ждут заключения экспертизы видеозаписи. По словам адвоката, впоследствии выяснилось, однако, что по состоянию на этот день заключение уже было получено. Согласно заключению, не удалось расшифровать телефонные разговоры Вачика Гарибяна, то есть, по утверждению адвоката, в очередной раз подтвердился тот факт, что это не может служить доказательством, посему оно не может быть положено в основу обвинения.