ՀՀ–ում հանցագործությունների թիվն աճել է 71,3%–ով
ՀՀ ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ներկայացրել է 2009թ. 1-ին կիսամյակում ՀՀ-ում հանցավորության վիճակի և դրա դեմ ոստիկանության ստորաբաժանումների ու տարածքային մարմինների կողմից տարվող պայքարի մասին տեղեկատվությունը։
Նրա խոսքերով՝ հանցագործությունների թիվն աճել է շուրջ 71,3%-ով կամ 2851 դեպքով՝ հասնելով 6849-ի՝ նախորդ տարվա 3998-ի փոխարեն։
-Այս աճը պայմանավորված է նրանով, որ աշխատանքներ են տարվել լատենտային բնույթ կրող հանցագործությունների (կոռուպցիոն բնույթի, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հետ կապված, տնտեսության ոլորտում կատարված հանցագործություններ և այլն) հայտնաբերման, ինչպես նաև հանցագործությունները հաշվառումից թաքցնելու արատավոր գործելաոճը բացառելու ուղղությամբ, ինչը մեծապես նպաստել է հանրապետությունում գրանցված հանցագործությունների ընդհանուր թվաքանակի շեշտակի աճին։ Բայց միևնույն ժամանակ շուրջ 9,1%-ով աճել է բացահայտված հանցագործությունների թիվը (69,5%-ից հասել է 78,6%-ի),-նշել է ոստիկանապետը։
Ալիկ Սարգսյանը բավարար է գնահատել ՀՀ ոստիկանության կատարած աշխատանքը՝ ասելով, որ եթե որևէ երկրում գեթ մի հանցագործություն բացահայտված չէ, այդ երկրի ոստիկանության աշխատանքը չի կարելի գնահատել լավ կամ գերազանց։

Количество преступлений в РА увеличилось на 71,3%
Во время встречи с журналистами глава полиции РА Алик Саркисян представил состояние преступности на 1-е полугодие 2009г. и сведения о борьбе, проводимой против нее подразделениями полиции и региональными органами.
По его словам, количество преступлений выросло приблизительно на 71,3% или 2851 случай, достигнув 6849 вместо 3998 за тот же период прошлого года.
«Этот рост обусловлен тем, что проводились работы по выявлению преступлений, носящих латентный характер (коррупционного характера, связанные с незаконным оборотом наркотиков, преступления совершенные в экономической сфере и др.), а также в направлении раскрытия порочного образа действий по утаиванию преступлений от учета, что по большей части способствовало ощутимому росту общего количества зарегистрированных в республике преступлений. Но в то же время примерно на 9,1% выросло число раскрытых преступлений (с 69,5% достигло до 78,6%)», - отметил глава полиции.
Работу, проведенную полицией РА, Алик Саркисян оценил как удовлетворительную, сказав, что если в какой-нибудь стране, хотя бы одно преступление не раскрыто, работу полиции данной страны нельзя оценить как хорошую или отличную.